Mieszkanie, które znajduje się blisko głównych szlaków komunikacyjnych, jest bardzo cenne pod względem dojazdu do pracy, szkoły czy korzystania z miejskich atrakcji. Taka lokalizacja mieszkania to także ruchliwa ulica oraz obecność restauracji lub kawiarni w pobliżu, które mogą skutecznie utrudnić odpoczynek ze względu na głośne dźwięki. Istnieje jednak kilka sposobów, dzięki którym można sobie z tym poradzić. Zobacz, jak wygłuszyć hałas z ulicy w mieszkaniu.
Z tekstu dowiesz się:
- jak wybrać drzwi zewnętrzne, które blokują dźwięki,
- jak wyciszyć okna w mieszkaniu,
- jak wyciszyć podłogi.
Głośne mieszkanie to nie problem. Jesteś bowiem w stanie skutecznie odciąć się od dźwięków, które generuje ruchliwa droga i miejski gwar. Zanim jednak przystąpisz do pracy, zapamiętaj podstawowe nazewnictwo dotyczące akustyki we wnętrzach.
- Wyciszenie mieszkania to ogólne pojęcie, które obejmuje zarówno jego wygłuszenie, jak i wytłumienie dźwięków.
- Wygłuszenie mieszkania polega na odcięciu odgłosów wydostających się z wnętrza domu i odgłosów wnikających do mieszkania za pomocą zastosowania odpowiednich materiałów i produktów wygłuszających. Hałas z zewnątrz jest więc wówczas niesłyszalny.
- Wytłumienie mieszkania polega na wchłanianiu dźwięków i zmniejszeniu poziomu hałasu (mniejsze niż w przypadku wygłuszenia wnętrza) przez elementy znajdujące się w pomieszczeniach – grube zasłony, firany, puszyste dywany itp.
Co więc możesz zrobić, aby skutecznie wygłuszyć swoje mieszkanie, czyli zablokować wpadające z zewnątrz dźwięki?
Jak wyciszyć mieszkanie od ulicy? Wybierz drzwi zewnętrzne, które blokują dźwięki
Ściany w nowszych blokach i apartamentowcach są zazwyczaj dosyć szczelne, więc skutecznie blokują wpadające z zewnątrz dźwięki. Jeśli jednak nadal słyszysz hałas z zewnątrz, możliwe, że przyczyną są nieodpowiednie drzwi. Dobre drzwi do mieszkania, które wygłuszają dźwięki z klatki schodowej i ulicy, mogą mieć:
- wypełnienie wykonane np. z płyty wiórowej otworowej lub płyt ułożonych warstwowo i wzmocnionych blachą aluminiową;
- dobrą i bardzo dobrą izolację akustyczną na poziomie 30–35 dB.
Podstawą skutecznego blokowania dźwięków przez drzwi zewnętrzne jest także ich dobry montaż. Zadbaj, aby Twoje drzwi były poprawnie założone w ościeżnicy, wypełnionej np. pianką (ani nie za luźno, ani zbyt ciasno). Zwróć też uwagę na równo ustawiony próg. Jego uszczelka powinna zasłaniać dolną szczelinę między drzwiami a podłogą.
Jak wyciszyć mieszkanie przy ruchliwej ulicy? Poznaj domowe sposoby na wyciszanie okien
Okna, tak samo jak i drzwi, również mogą mieć dobre i bardzo dobre właściwości akustyczne. Przy ich wyborze warto sprawdzić wskaźnik RW, który określa, ile dB okna są w stanie ograniczyć (okna o wysokich parametrach mają wskaźnik RW na poziomie 30–40 dB). Jeśli zależy Ci na montażu dobrych, szczelnych dźwiękowo okien, zwróć uwagę na to, by:
- profile okien były wzmacniane i dość szerokie (ok. 70 mm),
- były wykonane z kilku warstw szyb o zróżnicowanej grubości,
- ich szyby były klejone na całym obwodzie, najlepiej z użyciem folii akustycznej,
- posiadały okucia, które zapewnią silny docisk skrzydła do ościeżnicy.
Nie chcesz wymieniać okien? Istnieją też domowe sposoby na ich wyciszenie. Upewnij się, czy Twoje okna są prawidłowo zamontowane. Może się bowiem okazać, że po kilku latach mechanizm skrzydła nieco się rozregulował. Sprawdź też, czy ościeżnica okien dobrze styka się ze ścianą i parapetem. Jeśli występują między nimi szczeliny, uszczelnij je, np. za pomocą pianki.
Hałas z ulicy w mieszkaniu? Zadbaj o wygłuszenie podłóg
Dźwięki z zewnątrz mogą docierać do Twojego mieszkania nie tylko przez ściany, drzwi i okna, ale też podłogi. Co więcej, możesz przez nie słyszeć także swoich sąsiadów z niższego piętra, a ci mogą słyszeć hałas dochodzący z Twojego mieszkania. Jeśli będzie to bardzo uciążliwe, konieczna okaże się wymiana podłogi lub jej wygłuszenie.
Aby wygłuszyć parkiet, połóż maty wygłuszające pod deski podłogowe drewniane lub panele. Maty dźwiękochłonne mogą być wykonane z materiałów naturalnych (tektury falistej, korka, płyt drewnopodobnych) lub chemicznych (głównie poliuretanu). Przy wyborze maty kieruj się jej grubością. Im grubsza mata, tym lepszą izolacją akustyczną się charakteryzuje.
Montaż drzwi dźwiękoszczelnych, poprawienie izolacyjności okien, a także zastosowanie mat wygłuszających to najskuteczniejsze metody wygłuszenia mieszkania. Choć z ich zastosowaniem wiąże się konieczność przeprowadzenia niewielkiego remontu, efekty prac przyniosą dobre rezultaty.
Chcesz poznać inne sposoby, dzięki którym wyciszysz swoje mieszkanie? Przeczytaj poradnik Dobre Dla Domu.
Pamiętaj też, że w każdej chwili możesz zastosować mniej angażujące sposoby na uniknięcie hałasu. Wstaw do domu dodatki, które tłumią dźwięki z zewnątrz, a nawet zrób przemeblowanie w swoim mieszkaniu. Zadbaj między innymi o to, żeby sypialnia lub pokój dziecięcy były usytuowane po cichszej stronie.
Zapraszam do zapoznania się z nasza ofertą paneli akustycznych które są zrobione z różnych materiałów http://www.acoustic4you.com
Polecam firmę Architected Sound z Krakowa. Uważam, że warto skorzystać z pomocy doświadczonej firmy, która wykonała już nie jedno zlecenie tego typu.
Również polecam współpracę z nimi!
Również polecam firmę Architected Sound