Generalny remont mieszkania – jak się za to zabrać?

Wiosna i lato to czas, który sprzyja wykonywaniu mniejszych i większych remontów w domu czy mieszkaniu. Przymierzając się do generalnego remontu, trzeba wszystko zaplanować ze szczególną precyzją, aby prace remontowe przebiegały w miarę sprawnie. O czym zatem warto pamiętać, planując remont i jak się do niego odpowiednio przygotować?

Plan remontu i projekt nowego wnętrza

Zanim zaczniesz przemierzać wzdłuż i wszerz wszystkie okoliczne markety i hurtownie w poszukiwaniu artykułów budowlanych, usiądź i zaplanuj remont krok po kroku, najlepiej wyznaczając terminy na ukończenie kolejnych etapów. Określ zakres remontu: zadecyduj o tym, czy wszystkie instalacje będą wymieniane (elektryczna, hydrauliczna, grzewcza) i czy zamierzasz np. zmieniać układ pomieszczeń w mieszkaniu. Jeżeli podczas remontu będą wyburzane ściany, warto zawczasu zamówić kontener na gruz. Ustalając plan remontu, przemyśl także przyszły wystrój mieszkania, ze wszystkimi detalami. Możesz zaprojektować wystrój samodzielnie (np. inspirując się portalami czy blogami wnętrzarskimi) lub skorzystać z pomocy projektanta wnętrz, który doradzi ci, jak zaaranżować jaki będzie potrzebny do przeprowadzenia zaplanowanych przez ciebie prac – jeżeli przekracza on twoje oszczędności, może warto zastanowić się nad kredytem lub odłożeniem remontu na późniejszy termin, aż zgromadzisz potrzebne środki. To ważne, aby mieć całą potrzebną kwotę (nawet z pewnym „marginesem bezpieczeństwa”) już w momencie rozpoczęcia remontu, aby w trakcie prac nie okazało się nagle, że brakuje ci pieniędzy i nie możesz zastosować na przykład zaplanowanych rozwiązań wykończeniowych.

Solidna ekipa to podstawa

Do kapitalnego remontu lepiej nie przystępować samodzielnie, lecz wynająć fachowców. Wybierając ekipę remontową, warto dowiedzieć się czegoś o ich dotychczasowych realizacjach: można poprosić o referencje od poprzednich klientów lub zasięgnąć informacji wśród znajomych czy na forach internetowych. W czasie poszukiwania doświadczonych fachowców dobrze jest również popytać wśród osób, które niedawno przeprowadzały remont i są zadowolone z efektu – ekipa z polecenia będzie w takim przypadku najpewniejszą opcją.

Materiały budowlane – liczy się jakość

Kiedy wszystko jest już zaplanowane i wyliczone, możesz zacząć kompletować materiały budowlane. Najlepiej porównać ceny w co najmniej kilku pobliskich marketach budowlanych czy hurtowniach. Warto również sprawdzić ceny materiałów budowlanych w internecie, np. nahttps://www.obi.pl/budowac/materialy-budowlane/c/175, ponieważ często zdarza się, że online ten sam produkt jest tańszy niż w stacjonarnym sklepie. Jednak w przypadku zakupów internetowych pamiętaj o zwróceniu uwagi na koszty dostawy. Poza tym przy wyborze artykułów budowlanych nie należy kierować się wyłącznie ceną – najważniejsza jest jakość. Kupując tanie materiały słabej jakości, trzeba liczyć się z tym, że po remoncie dość szybko mogą pojawić się usterki, które wpędzą nas w dodatkowe koszty. Dlatego warto poświęcić trochę czasu i skonsultować się ze specjalistami w tej dziedzinie, aby wybrać jak najlepsze materiały budowlane, dzięki którym w twoim świeżo wyremontowanym mieszkaniu będzie komfortowo i bezpiecznie.

Warto przeczytać: Najtańsze kredyty gotówkowe na remont powyżej 40 tys zł

One Response - Add Comment

Odpowiedź