Szafa na wymiar – idealny wybór do każdego wnętrza

[REKLAMA]

Nowoczesna szafa na wymiar to mebel o maksymalnej funkcjonalności, zachowujący przy tym najwyższe standardy jakości oraz walory estetyczne. Dobrze dopasowana do potrzeb domowników, daje możliwość przechowywania wszystkich przedmiotów, z którymi zwykle jest problem: odzieży zimowej, butów narciarskich, walizek, odkurzacza, deski do prasowania… Starannie zaprojektowany system przechowywania sprawia, że duża szafa wnękowa, narożna czy w klasycznym wydaniu, gwarantuje utrzymanie idealnego porządku także w małym mieszkaniu i w przypadku wieloosobowej rodziny. Zamówienie szafy na wymiar nie jest więc luksusem czy kaprysem – to czysty pragmatyzm.

Szafa musi być pojemna, ale nie może zagracać pomieszczenia

Kiedy wchodzi się do pustego jeszcze mieszkania czy domu, miejsca przewidziane na duże szafy wnękowe widoczne są na pierwszy rzut oka. Coś, co kiedyś było wyjątkiem stało się regułą: już na etapie projektowania przestrzeni mieszalnej i użytkowej dąży się do tego, aby szafy jej nie zabierały. Trend ten, charakterystyczny lata temu dla dużych mieszkań i domów, szybko przyjął się także w mniejszych metrażach. Dlaczego? Bo szafa musi być pojemna, ale nie może zagracać pomieszczenia, szpecić go i sprawiać wrażenia zwalistej. Nowoczesne szafy na zamówienie idealnie wypełniają przeznaczone dla nich wnęki, a dzięki zastosowaniu takich materiałów meblarskich jak hartowane szkło dodatkowo pozwalają optycznie powiększyć, a nawet doświetlić przestrzeń.

Szafa na zamówienie – rozwiązanie perspektywiczne

W początkowej fazie aranżacji nowego mieszkania możemy ulegać złudzeniu, że nasz stan posiadania nigdy nie powiększy się na tyle, żeby potrzebna nam była duża szafa w przedpokoju, sypialni czy garażu. Tymczasem ten właśnie mebel warto od razu zamówić uwzględniając fakt, że z roku na rok obrastać będziemy w przedmioty, które muszą mieć swoje stałe miejsce przechowywania – w przeciwnym razie w domu zacznie panować bałagan. Dokupywanie wciąż nowych komód i półek nie jest dobrym rozwiązaniem. Tak właśnie wprowadzamy do naszego życia chaos: doraźnie potrzebujemy nowego miejsca na nowe ubrania czy artykuły gospodarstwa domowego i kupujemy jakiekolwiek drobne meble, żeby je gdzieś upchnąć. A przecież wystarczyłoby wprowadzić się do mieszkania, w którym królują starannie zaprojektowane szafy na wymiar – każda z nowoczesnym systemem przechowywania i możliwością jego rozbudowy. To nic, że przez jakiś czas nie będą zapełnione. Z biegiem lat docenimy fakt, że myśleliśmy perspektywicznie.

W ramach nowoczesnego systemu przechowywania możemy postawić na takie rozwiązania, jak:

  • koszyki, pudełka i pojemniki na kółkach,
  • szufladki i szuflady
  • pantografy tj. wieszaki z drążkiem, które z łatwością można ściągnąć niżej
  • wieszaki poprzeczne montowane są na praktycznej wysuwanej szynie
  • specjalne pionowe wieszaki do przechowywania pasków czy krawatów
  • organizery wiszące na relingach
  • wysuwany blat na buty, które przechowujemy z prawidłami wewnątrz
  • system drążków do przechowywania butów na obcasie
  • rozmaite uchwyty na przechowywane w szafie/garderobie AGD, np. wieszak na rurę do odkurzacza

Jak to możliwe, że nowoczesne meble pozwalają optycznie powiększyć a nawet doświetlić przestrzeń?

Drzwi szaf, duża, płaska powierzchnia, która będzie dominować w niewielkich pomieszczeniach i stanowić istotną część wykończenia większych wnętrz, mogą być wykonane ze szkła hartowanego, także z paneli o bardzo intensywnych nasyconych kolorach, z  nadrukiem 3D i efektem głębi bądź lustrzanych tafli. Szafy takie świetnie prezentują się w przedpokoju czy korytarzu, zwłaszcza wąskim i niedoświetlonym, ale także w wersji narożnej – o charakterze niemal samodzielnej garderoby. W każdym przypadku użycie szkła sprawia, że najmasywniejsza nawet szafa robi wrażenie lekkiej i zdecydowanie przyczynia się do uatrakcyjnienia aranżacji.

Kolejna kwestia dotyczy samej konstrukcji drzwi. W dużych szafach na wymiar bardzo rzadko stosuje się tradycyjne drzwi jedno lub dwuskrzydłowe. Optymalnym rozwiązaniem są drzwi przesuwne, dzięki którym znacznie oszczędza się przestrzeń. To jedno z najprostszych i najpraktyczniejszych rozwiązań, kiedy w grę wchodzi wygodne zamykanie i otwieranie szaf, bez względu na ich gabaryty i ustawienie. Szafa z drzwiami przesuwnymi znajdzie zastosowanie zarówno w przestrzeni mieszkalnej, jak i użytkowej – w garażu, na strychu czy w piwnicy. Doskonale sprawdzi się i jako domowe centrum przechowywania, i w roli szafy do pokoju młodzieżowego czy dziecięcego.

Podsumowanie

Ceny szaf na zamówienie są nieco wyższe niż mebli gotowych, standardowych, ale ich funkcjonalność jest nieporównanie większa. Nawet jeśli duża szafa na wymiar jest droga, to będzie jedyny konkretny wydatek meblowy, z jakim musimy się zmierzyć w długiej perspektywie. Zamawianie mebli u konkretnego projektanta, w konkretnym studiu meblowym daje nam coś, czego nie doświadczymy podczas zakupu mebli gotowych: kontakt z człowiekiem, którego można o wszystko zapytać i który wyjaśni wszelkie nasze wątpliwości.

W przygotowaniu tekstu pomogła Julia Jasińska z firmy ERTON, producenta nowoczesnych mebli na wymiar, w tym szaf na zamówienie: https://erton.pl/k/szafy/.

Odpowiedź