Projektowanie wnętrz Wrocław

Pandemia koronawirusa zmieniła życie ludzi w wielu różnych aspektach. Wpłynęła również na to, jak postrzegamy wnętrza domów oraz mieszkań, a w konsekwencji na proces ich projektowania i urządzania. Spędzając w nich dużo więcej czasu niż zwykle, zaczęliśmy bardziej zwracać uwagę na ich wady i zalety. To efekt całkowitej lub częściowej izolacji oraz konieczności zachowania dystansu społecznego. Wygoda użytkowania pomieszczeń stała się kluczowa, w tym kuchni, która jest jednym z najważniejszych pomieszczeń. Powinna być nowoczesna i funkcjonalna, dlatego coraz częściej stosuje się w niej meble kuchenne wykonane na wymiar. W tym artykule tajniki jej urządzenia przybliżają specjaliści firmy MArt Immobilien Design z Wrocławia – Marta Sadowska i Sławomir Sadowski, poznaj je już teraz!

Co jest najważniejsze przy projektowaniu wnętrz kuchennych?

Z racji ogromnego znaczenia kuchni, jej projektowanie jest zadaniem niezwykle trudnym i wymagającym. Podczas urządzania wnętrza należy bowiem brać pod uwagę potrzeby wszystkich osób, które będą z niego korzystać. Pomieszczenie powinno być zarówno funkcjonalne oraz nowoczesne, jak i estetyczne, zachęcające do spędzania w nim czasu.

Z tego powodu dobrym pomysłem jest dokładne zapoznanie się z aktualnie obowiązującymi trendami wnętrzarskimi. Ich znajomość jest świetną inspiracją. Jak podkreśla Marta Sadowska z firmy MArt Immobilien Design z Wrocławia, największym wyzwaniem zwykle jest zaaranżowanie otwartej przestrzeni kuchennej. Warto zadbać o to, aby wykorzystane w niej meble, najlepiej wykonane na wymiar, odpowiednio współgrały z wykończeniem ścian oraz podłóg, w tym różnymi dodatkami.

Naturalnie zawsze najważniejsza jest troska o wysoki komfort użytkowania tego pomieszczenia, czym powinna charakteryzować się każda nowoczesna kuchnia. Projektowanie tych wnętrz musi skupiać się na wyborze mebli kuchennych oraz urządzeń AGD, zarówno wolnostojących, jak i pod zabudowę. W przypadku sprzętu kluczowy jest jego wygląd, ale należy pamiętać również o tym, aby wyróżniał się możliwie najwyższą energooszczędnością. Trzeba także zwrócić uwagę na ogólną funkcjonalność pomieszczenia – jest to miejsce, w którym każdego dnia przygotowuje się posiłki i spędza dużo czasu.

W ostatnich latach zainteresowaniem cieszą się w szczególności kuchnie nowoczesne na wymiar. Meble są przygotowywane na podstawie indywidualnego pomiaru, co sprawia, że w pełni odpowiadają na potrzeby konkretnego użytkownika. Czy warto zdecydować się na wykonanie wymarzonej kuchni na wymiar?

Nowoczesna kuchnia na wymiar – funkcjonalność

Funkcjonalność mebli kuchennych na wymiar jest wyższa niż w przypadku gotowych zestawów mebli modułowych. Meble dostępne od ręki w sklepach są przystosowane do ogólnych potrzeb użytkowników. Nie uwzględniają ich indywidualnych preferencji i oczekiwań ani niestandardowych wymiarów pomieszczenia kuchennego. Projektowanie mebli kuchennych na wymiar umożliwia wykonanie zabudowy kuchennej nawet w przypadku kuchni ze skosami, bez dostępu do okna lub w innym problematycznym wnętrzu.

Zabudowę kuchenną na wymiar wyróżnia funkcjonalność wyższa niż w przypadku gotowych zestawów mebli. Blat kuchenny może być szerszy lub węższy niż standardowo, a oryginalne oświetlenie uzupełni aranżację o modny i praktyczny dodatek. Kuchnia nowoczesna na wymiar znakomicie sprawdza się w czasie przygotowywania posiłków. Dzięki niej użytkownik korzysta z wygodnego trójkąta roboczego, który ułatwia wykonywanie kolejnych etapów gotowania w poszczególnych strefach w kuchni.

Nowoczesne meble kuchenne na każdą przestrzeń

W nowoczesnej kuchni zabudowa na wymiar sprawdza się bez względu na wielkość, kształt i typ kuchni. Z pomocą mebli na wymiar urządzi się funkcjonalną kuchnię otwartą i zamkniętą, w aneksie kuchennym i osobnym pomieszczeniu. Kuchnia może mieć kształt litery U lub L bądź być poprowadzona wzdłuż jednej ściany.

Kuchnia otwarta lub w aneksie w pokoju dziennym jest estetyczna. Wszystkie sprzęty i przedmioty codziennego użytku są w niej ukryte w pojemnych szafkach, dzięki czemu przestrzeń wypoczynkowa pozostaje uporządkowana. Liczne szuflady, schowki i szafki zabudowane do samego sufitu sprawiają, że wszystkie przedmioty, które powinny być ukryte przed wzrokiem gości, mają swoje miejsce.

W małej kuchni liczy się każdy centymetr

W małych, zamkniętych kuchniach zabudowa na wymiar umożliwia pełne wykorzystanie całej dostępnej przestrzeni. Dodatkowo kuchnia tego typu ułatwia gotowanie za sprawą ergonomicznego ustawienia wszystkich mebli i sprzętów. Użytkownik może z nich swobodnie korzystać, nawet gdy w kuchni muszą zmieścić się: lodówka, zmywarka, kuchenka, mikrofalówka i inne potrzebne urządzenia AGD.

Jednak podczas projektowania takich niewielkich wnętrz największym wyzwaniem jest wygospodarowanie przestrzeni na przechowywanie wyposażenia kuchennego. Z tego powodu doświadczeni projektanci muszą wykazać się dużym sprytem, szukając jej nierzadko w miejscach bardzo niestandardowych. Aby było to możliwe, kuchnia powinna być nowoczesna, wyposażona w meble wykonane na wymiar.

Dzięki systemowi SPACE STEP firmy Blum cokół zyskuje nowe funkcje – w kuchni – zyskujemy wysuwany podest, dzięki któremu możemy bez problem dosięgnąć do wyższych szafek w kuchni i ukryty w nim schowek, który pozwala na wygodne przechowywanie dodatkowych rzeczy. Oprócz tego dużą popularnością cieszy się tzw. wąskie cargo. Szafki te często rozbudowuje się o szereg półek oraz praktycznych organizerów. W ten sposób na stosunkowo niewielkiej przestrzeni można zmieścić wiele akcesoriów kuchennych czy nawet stworzyć z niej małą, domową spiżarnię.

Aby maksymalnie wykorzystać miejsce w kuchni, podczas projektowania wnętrza warto uwzględnić dodatkowe półki na wewnętrznych częściach frontów szafek. Mnóstwo przestrzeni można wygospodarować również pod zlewozmywakiem. Projektanci z MArt Immobilien Design z Wrocławia radzą umieścić pod nim szufladę w kształcie literu U, dzieki której zyskamy przestrzeń na przechowywanie kuchennych środków czystości.

Na co zwrócić uwagę, gdy projektuje się kuchnię?

Podczas projektowania kuchni na wymiar szczególnie ważne jest dostosowanie zabudowy do położenia pionów wodno-kanalizacyjnych, instalacji elektrycznej i gazowej. W wielu budynkach niemożliwe jest przeniesienie pionów ani ich przebudowanie, by stworzyć funkcjonalną kuchnię w innym pomieszczeniu. Brak dostępu do instalacji elektrycznej trójfazowej ogranicza natomiast możliwość zamontowania kuchenki indukcyjnej. W sklepach dostępne są płyty indukcyjne na 230V, jednak ich wydajność jest niewystarczająca dla osób, które sporo gotują.

Szeroki wybór kuchennych dekorów meblowych z nowoczesnych materiałów wykończeniowych

Odpowiednie wykorzystanie dostępnej przestrzeni oraz dostosowanie nowoczesnych mebli kuchennych i urządzeń AGD do warunków technicznych w pomieszczeniu są bardzo ważne. Jednak podczas projektowania wnętrza kuchni, należy zwrócić uwagę również na jej stylistykę. W przypadku zabudowy wykonywanej na wymiar, możliwości jej wykończenia są ogromne.

Wszystko za sprawą różnorodności dostępnych na rynku dekorów meblowych. Dziś producenci wykonują je z wielu rodzajów materiałów, spośród których do najpopularniejszych należy zaliczyć m.in.:

 • laminaty,
 • płyty meblowe gładkie bądź frezowane,
 • lite drewno,
 • kamień,
 • metale, w tym stal,
 • szkło,
 • kompozyty.

Powyższa lista jest długa i… wciąż niekompletna. Na rynku można znaleźć dekory wykonane nawet z betonu czy ze spieków kwarcowych. Oczywiście materiały te są z powodzeniem wykorzystane także do produkcji nowoczesnych blatów kuchennych.

Oprócz tego dekory meblowe dostępne są w niezliczonych kolorach, a do tego, zależnie od potrzeb, ich powierzchnia może być wykończona na połysk lub matowa. Istnieje nawet możliwość pokrycia jej powłoką antyfingerprint, która zapobiega pozostawianiu nieestetycznych odcisków palców na meblach.

Wszystko to sprawia, że architekci zajmujący się projektowaniem kuchni na wymiar mają ogromne możliwości. Mogą urządzać wnętrza w różnych stylach, eksperymentować z kolorami oraz wybierać spośród niezliczonych faktur powierzchni zabudowy kuchennej. Jak podkreśla Sławomir Sadowski z firmy MArt Immobilien Design z Wrocławia, najważniejsze jest wykazywanie się kreatywnością. Im bardziej twórcze podejście do projektu, tym ciekawszy efekt designerski można uzyskać.

Kolorystyka frontów mebli kuchennych na wymiar – jaką wybrać?

Należy jednak pamiętać, że w małych kuchniach warto wykorzystać jasne fronty, by optycznie powiększyć przestrzeń. Dobrym wyborem są w szczególności białe, jasnoszare lub beżowe meble kuchenne.

Choć trendy wzornicze zmieniają się nieustannie, pod kątem kolorystyki nowoczesnej kuchni biel była i nadal jest najbardziej popularna. Jeśli Ty także bierzesz ją pod uwagę, na etapie projektowania wnętrza zadbaj o wykorzystanie drewnianych dekorów mebli kuchennych. Biały kolor ma wiele istotnych zalet, bo jego zastosowanie:

 • sprawia, że pomieszczenie zawsze wygląda świeżo,
 • powiększa optycznie przestrzeń,
 • rozjaśnia i jednocześnie nie daje wrażenia monotonności.

Z kolei wykorzystanie drewna to świetny sposób na ocieplenie kuchni, która staje się dzięki temu bardziej przytulna. Jak podkreśla Marta Sadowska z firmy MArt Immobilien Design z Wrocławia, oferującej projektowanie wnętrz kuchennych na wymiar, drewniane dekory warto wykorzystać także w pomieszczeniach, w których dominują szarości. Urozmaici to meble, które w przypadku tego koloru odznaczają się bardzo stonowanym charakterem.

Sposobów na „ożywienie” białej kuchni, którą Polacy upodobali sobie najbardziej, jest oczywiście dużo więcej. Dobrym rozwiązaniem jest np. wzbogacenie wystroju o jasne bądź ciemne rysunki drewna. Pięknie wygląda także betonowa szarość czy połyskujący metal. Biel warto przełamywać również mocniejszymi kolorami, np. granatowym, zielonym, czerwonym, a nawet czarnym. Na urozmaicenie kuchennej przestrzeni wpłynie też zastosowanie blatów zrobionych z kilku materiałów. Z kolei do jednolitej kolorystyki frontów mebli, świetnie pasują korpusy oraz wnętrza wszelkiego rodzaju szafek w innym kolorze. Wbrew pozorom przy takiej różnorodności z powodzeniem można zachować spójność i harmonię!

Podczas projektowania nowoczesnej kuchni z meblami na wymiar, można pokusić się o rozwiązania, które nadadzą pomieszczeniu więcej przytulności. Jednym z nich jest wykorzystanie blatów kuchennych wykonanych z drewnopochodnych materiałów. Obecnie doskonale imitują one wygląd naturalnego drewna. Największą popularnością cieszy się dekor dębowy w odcieniu miodowym bądź z bardzo jasnym bieleniem. Wyróżnia się wyjątkowo pięknym rysunkiem słojów, który dobrze widoczny, nadaje wnętrzu niezwykłego uroku. Co ważne, rozwiązanie to jest także praktyczne – wysokiej jakości blat z takiego materiału będzie się bowiem odznaczać ponadprzeciętną odpornością zarówno na wilgoć, jak i uszkodzenia mechaniczne.

Pamiętaj jednak, że specjaliści firmy MArt Immobilien Design z Wrocławia są zgodni co do tego, iż zdecydowanie najważniejsza jest kolorystyka. Podczas projektowania kuchni musisz najwięcej uwagi poświęcić zastosowanym w niej kolorom, zarówno mebli oraz blatów, jak i ścian czy różnych ozdób. To one nadają pomieszczeniu kuchennemu stylu, bo zawsze wychodzą na pierwszy plan. Sztuką jest natomiast ich harmonijne łączenie z drewnem lub materiałami drewnopochodnymi, a konkretniej z ich urokliwym usłojeniem.

Sprawdź, jak wygląda projektowanie wnętrz Wrocław

Jeśli kuchnia jest pozbawiona okna lub wyposażona wyłącznie w małe okno, można stworzyć zabudowę kuchenną z frontami lakierowanymi. Fronty z połyskiem doskonale odbijają światło lamp i naturalne. Dzięki ich wykorzystaniu pomieszczenie będzie sprawiać wrażenie bardziej przestronnego, a do tego stanie się jaśniejsze.

Nowoczesne oświetlenie to kropka nad „i” w projekcie kuchni

Choć w procesie projektowania nowoczesnej kuchni najwięcej uwagi poświęca się meblom na wymiar i kolorystyce, tak trzeba pamiętać również o oświetleniu. Zwykle jest ono dobierane na jednym z ostatnich etapów urządzania pomieszczenia kuchennego, ale pomimo tego ma ogromne znaczenie. Jego podstawowym zadaniem jest oczywiście odpowiednie doświetlenie wnętrza w celu poprawy ergonomii, jednak ma wpływ również na jego estetykę.

Jak podkreśla Marta Sadowska z firmy MArt Immobilien Design z Wrocławia, zastosowanie tylko jednej lampy, umieszczonej gdzieś w centralnym punkcie kuchni, będzie niewystarczające. Polecają wykorzystanie dodatkowych elementów oświetleniowych. Świetnym pomysłem jest np. montaż oświetlenia podszafkowego, zarówno w formie punktowej, jak i modnych ostatnio listew z diodami LED. Kolejnym źródłem światła może być okap kuchenny.

Należy przy tym pamiętać o oświetleniu dekoracyjnym. We wnętrzach nowoczesnych kuchni pięknie prezentują się m.in. różnego rodzaju wiszące lampy sufitowe, a nawet kinkiety. Warto także podświetlać uchwyty wykonanych na wymiar mebli kuchennych. Punktowe światło można do tego umieścić wewnątrz nich, co dodatkowo będzie rozwiązaniem bardzo praktycznym.

Nowoczesne kuchnie a styl wnętrza

Wróćmy na chwilę do wspomnianej na początku pandemii, bo miała ona wpływ na jeszcze jeden aspekt związany z projektowaniem wnętrz – większe przywiązanie do natury. Do niedawna, podczas urządzania kuchni na wymiar braliśmy pod uwagę przede wszystkim wygląd oraz jakość mebli. Obecnie równie istotne jest to, z czego zostało wykonane wyposażenie kuchenne. Tak narodziły się nowe trendy mody w architekturze, w tym eko, biophilic design oraz wabi-sabi.

Szczególnie ciekawy jest ten ostatni, za którego kolebkę uznaje się Japonię. Odznacza go prostota oraz wykorzystywanie mebli i dodatków pochodzących z lokalnego rzemiosła. Choć wnętrza są skromne, tak jednocześnie wyjątkowo funkcjonalne. Styl ten „usuwa” z kuchni wiele zbędnych przedmiotów, ucząc tym samym czerpania maksymalnej satysfakcji z wolnego czasu spędzanego w domu.

Z kolei biophilic design to nurt, którego hasłem przewodnim jest życie w zgodzie z naturą. Sławomir Sadowski z firmy MArt Immobilien Design z Wrocławia wymienia 3 podstawowe zasady, którymi należy się kierować przy projektowaniu kuchni w takim stylu:

 • polepszanie kontaktu człowieka z roślinami,
 • stosowanie wyposażenia kuchennego wykonanego z naturalnych materiałów,
 • tworzenie wnętrz z myślą o ich maksymalnej funkcjonalności, co przyczynia się do redukcji stresu i tym samym poprawy zdrowia psychicznego domowników.

Co warto podkreślić, wymieniowe powyżej nowoczesne trendy w projektowaniu kuchni czerpią bardzo dużo z nurtów znanych od lat. Zalicza się do nich m.in. style:

 • skandynawski, w którym króluje prostota,
 • minimalistyczny, czyli zgodny z ideą „mniej znaczy więcej”,
 • rustykalny – powrót do sielskich klimatów, dzięki którym wnętrza nabierają przytulności, a do tego promowanie rękodzieła i mebli kuchennych od lokalnych rzemieślników.

Styl nowoczesnych mebli kuchennych na wymiar

Wykorzystywane dziś meble kuchenne nowoczesne mogą mieć różny styl, choć do najpopularniejszych w ostatnich latach należy styl skandynawski. Jego cechą charakterystyczną jest wykorzystanie naturalnych materiałów i jasnych barw. Taki styl świetnie wpisuje się w niewielkie mieszkania, w których pomaga optycznie powiększyć przestrzeń. Kuchnia minimalistyczna jest natomiast pozbawiona nadmiaru detali – zabudowa kuchenna na wymiar ma gładkie fronty, a blat kuchenny jest pusty, gdyż wszystkie sprzęty i akcesoria chowają się w zamkniętych szafkach. W kuchni rustykalnej króluje natomiast drewno, które harmonijnie łączy się motywami kwiatów, ziołami w doniczkach i tradycyjną ceramiką.

Odpowiedź