Meble drewniane – ekologiczne rozwiązanie

[REKLAMA]

W dobie XXI wieku wszyscy staramy się być coraz bardziej ekologiczni. Nic więc dziwnego w tym, że do łask powracają meble drewniane. Dziś meble z drewna pasują już nie tylko do klasycznych i rustykalnych wnętrz. Drewniane meble mogą być również doskonałym uzupełnieniem pomieszczeń urządzonych w nowoczesnych koncepcjach. Sprawdzamy, z jakich gatunków wykonywane są dziś drewniane meble i jak dokonać ich wyboru.

Jakie są meble z drewna?

W pierwszej kolejności weźmy pod uwagę zalety mebli drewnianych. Jest bowiem kilka powodów do tego, aby stawiać na meble z drewna. Do ich zalet należą m.in.:

Trwałość – meble drewniane są wyjątkowo wytrzymałe, dzięki czemu możemy z nich korzystać przez dziesiątki lat. Jeśli nawet będą w jakimś stopniu zużyte, zawsze możemy je odrestaurować.

Unikalność – meble z drewna są oryginalne i niepowtarzalne. Wszystko dzięki innemu zabarwieniu i układom słojów. Jeśli kupujemy meble drewniane, mamy pewność, że nie znajdziemy drugiego takiego samego egzemplarza.

Naturalność – drewno jest materiałem naturalnym, podobnie jak wykorzystywane do jego zabezpieczenia bejce i lakiery. Jest to również materiał przyjazny dla środowiska, który nie przyciąga kurzu. Stąd meble z drewna to także doskonały wybór dla alergików.

Elegancja – drewno jest estetyczne. Meble z drewna długo wyglądają jak nowe, a jeśli nawet mamy do czynienia z procesem starzenia, tylko dodaje im to charakteru.

Uniwersalność – jak wspominaliśmy na wstępie, drewno możemy wykorzystać w każdym wnętrzu. Sprawdzą się w klasycznych, ale i nowoczesnych wnętrzach.

Z jakich gatunków wykonuje się meble drewniane?

Meble mogą być wykonane z bardzo różnych gatunków drewna. Jednym z nich jest dąb, z którego wykonuje się często blaty kuchenne oraz łazienkowe, ale też fronty meblowe. Alternatywą dla dębu jest buk doskonały do produkcji krzeseł czy foteli.

Oczywiście to tylko dwa z wielu gatunków drewna, z których produkuje się meble. Poza nimi często na rynku możemy znaleźć meble z jesionu, sosny, ale też z orzecha, świerku czy meble modrzewiowe. Każdy gatunek ma swoje wady i zalety. Na przykład z jesionu często wykonuje się fronty meblowe, z kolei sosna jest doskonała na łóżka, choć również jest wykorzystywana na fronty.

Jak wybrać meble z drewna?

Meble z drewna możemy dziś dostać w sklepach stacjonarnych i przez Internet (np. Meblezych). Przy ich wyborze pod uwagę powinniśmy wziąć między innymi gatunek drewna i przeznaczenie danego mebla. Najlepiej wypadają tutaj meble wykonane z drewna dębowego oraz bukowego, ale wraz z największą wytrzymałością w parze idą też wysokie ceny.

Pamiętajmy, że każdy gatunek drewna ma swoje mocne i słabe strony. Jednak poza tym trzeba pamiętać o wykonawcy mebli drewnianych. Zawsze powinniśmy stawiać na najlepszych producentów i dystrybutorów, mając na uwadze, że tylko prawdziwy fachowiec stworzy piękne, trwałe i ponadczasowe meble. Decydując się na specjalistę, mamy pewność, że będziemy mieć meble wytrzymałe i unikalne. Z jednej strony będą to meble praktyczne, z drugiej natomiast eleganckie, które ozdobią nasze wnętrza.

Odpowiedź