Sercem każdej sypialni jest łóżko. To właśnie ten mebel narzuca charakter wnętrzu, a jego funkcjonalność będzie mieć duży wpływ na komfort naszego snu. Z tego względu wybór łóżka do sypialni warto dobrze rozważyć, analizując poszczególne modele nie tylko pod kątem ich wyglądu, ale również użytkowym.
Łóżka tapicerowane – ich plusy i minusy
Modele tapicerowane to łóżka, których drewniana konstrukcja obłożona jest miękką pianką i wykończona tkaniną tapicerską. Takie rozwiązanie nie tylko ociepla wizualnie sypialnię, ale również amortyzuje przypadkowe uderzenia o ramę mebla. Ten wariant łóżka zwykle posiada również komfortowe wezgłowie pozwalające wypoczywać w półleżącej pozycji oraz uniknąć przetarć na ścianie. Łóżka tapicerowane często wyposażone są także w praktyczne pojemniki, w których można przechowywać zapasowe koce czy poduszki. Schowki na pościel najczęściej występują w postaci szuflad lub pojemnik stanowi cała przestrzeń w skrzyni pod materacem. Dodatkowym plusem tapicerowanych łóżek jest to, że zwykle są od razu wyposażone w pasujący do nich stelaż.
Wadą łóżek tapicerowanych, w przypadku bardzo małych sypialni, może być ich dość masywny wygląd, szczególnie w porównaniu do nowoczesnych modeli drewnianych. Warto pamiętać także, że modele tapicerowane są trudniejsze do utrzymania w czystości – wymagają systematycznego odkurzania i czyszczenia. Co więcej, uszkodzenie materiału obiciowego może być trudne do naprawienia.
Modele kontynentalne – co je odróżnia od łóżek tapicerowanych?
Kontynentalne łóżka, zwane również hotelowymi to także modele tapicerowane, ale wyróżniające się inną konstrukcją. Zbudowane są najczęściej z płyty MDF, posiadają pojemniki osadzone w skrzyni (zwykle otwierane z boku). Materac w takim modelu leży na płycie pojemnika, łóżko nie posiada stelaża (często oprócz głównego materaca, łóżko kontynentalne wyposażone jest również cienki materac nawierzchniowy, tzw. topper).
Plusami takich modeli są: łatwość ich montażu (dostarczane są niemal w całości – wezgłowie wystarczy jedynie wsunąć na szyny), kompletność (materace są w zestawie) oraz fakt, iż szerokość powierzchni spania (materaca) jest równa całkowitej szerokości łóżka.
Do minusów z kolei należy zaliczyć wagę i gabaryty paczek, o czym szczególnie warto pamiętać mieszkając na piętrze czy planując częste zmiany w aranżacji sypialni, które wymagać będą zmian ustawienia mebla. Co więcej, modele kontynentalne nie nadają się do małych pomieszczeń – ich masywny wygląd z pewnością przytłoczy wizualnie niewielką sypialnię.
Drewniane łóżko – kiedy sprawdzi się najlepiej?
Współcześnie produkowane modele łóżek wykonane z drewna charakteryzują się stosunkowo lekką konstrukcją i wyglądem. Są też łatwe w pielęgnacji, gdyż drewnianą ramę łóżka wystarczy systematycznie przecierać wilgotną ściereczką. Z tego względu rekomendowane są alergikom. Drewniane łóżka mają zwykle bardzo niski zagłówek (lub w ogóle go nie posiadają), dlatego dobrze odnajdą się w sypialni na poddaszu.
Do wad modeli drewnianych należy zaliczyć stosunkowo wąski wybór kolorystyki (najczęściej występują w odcieniu sonoma, wenge i białym) oraz twardą i chłodną ramę łóżka (co przy okazji ochładza wizualnie sypialnię).
Jak widać, żaden rodzaj łóżka nie jest wyborem idealnym dla każdego. Aby podjąć dobrą decyzję dotyczącą zakupu łóżka, warto przyjrzeć się bliżej swoim warunkom mieszkalnym oraz indywidualnym preferencjom, gdyż to one w dużej mierze przesądzą o słuszności dokonanego wyboru.
Odpowiedź