Jaki rozmiar łóżka do sypialni wybrać?

Sypialnie różnią się pod względem rozmiarów czy stylizacji, ale łączy je jedno – najważniejszym elementem wyposażenia jest łóżko, a przynajmniej takie podejście powinno przyświecać w trakcie projektowania wnętrza. Dziś podpowiadamy, jaki rozmiar łóżka do sypialni wybrać, żeby pokój spełniał swoją najważniejszą rolę – dawał niezbędny odpoczynek po trudach całego dnia.

Rozmiar ma znaczenie

Chociaż w tym tekście wrócimy do tematu innych czynników, które mają znaczenie przy zakupie łóżka, zacznijmy od podstawowego, czyli rozmiaru. Łóżka, które są krótsze niż 2 metry, spełniają swoje zadanie zaledwie do nastoletniego wieku. Gdy dzieci zaczynają gwałtownie rosnąć, bardzo szybko potrzebują łóżka jak dla dorosłych – tyle że węższego. Skupmy się jednak na łóżku do sypialni dla dorosłych. Pierwsza rzecz to metraż, jakim dysponujemy. Bywają sypialnie długie i wąskie, w których zbyt szerokie łóżko po prostu się nie mieści. Wtedy lepszym rozwiązaniem wydaje się wybór wąskiego materaca albo rozkładanej kanapy. Załóżmy jednak, że powierzchnia pomieszczenia nie stanowi dużej przeszkody, możemy zatem wybierać.

Dla jednej osoby optymalną szerokością materaca jest 80-90 cm. To najczęściej spotykany standard w pojedynczych łóżkach. Większa jest rozkładana sofa jednoosobowa, tzw. „amerykanka”, w zależności od wariantu dają miejsce do spania o szerokości ok. 100-140 cm. Właśnie od 140 cm zaczynają się też standardowe szerokości materaców do podwójnych łóżek. Pary najczęściej decydują się na wybór 140, 160 albo 180 cm. Istnieją również szersze warianty – np. 200 cm, ale to wybór do naprawdę gigantycznych, luksusowych łóżek.

Wiele zależy także od naszych indywidualnych nawyków oraz cech fizjonomii. Jeżeli parę stanowią dwie osoby wysokie i z nadwagą, oczywistym jest, że lepiej wyśpią się na 180-, a nie 140-centymetrowym materacu (zobacz: łoże małżeńskie KOSAS). Jedni lubią nieustanną, intymną bliskość, dla innych do snu jest potrzebna przestrzeń na częstą zmianę pozycji i strony. Dodajmy do tego problemy w rodzaju RLS (zespołu niespokojnych nóg), które w ciasnym łóżku dla dwojga osób mogą być prawdziwą udręką. Ważne, aby planując układ sypialni, zacząć od tego, ile maksymalnie miejsca znajdzie się na łóżko, a potem porównać swoje oczekiwania i przetestować różne szerokości materaca. Jeszcze jedno – w łóżkach z materacami szerokość mebla zawsze jest odrobinę większa! Zwracaj uwagę na detale.

…ale nie tylko

Jak już zostało wspomniane, sam wymiar łóżka nie jest jedynym czynnikiem zapewniającym zdrowy i komfortowy sen. Ważne, aby ustalić odpowiednią twardość materaca oraz zainwestować w wysoką jakość materiału, z którego jest wykonany. Na atmosferę w sypialni wpływa estetyka mebla, a także sposób jego wykonania. Łóżko musi być solidne, dobrane specjalnie pod kątem naszych potrzeb. Inaczej nie da tego, co najważniejsze – odpoczynku. W przypadku małych pomieszczeń, na przykład pokoi urządzanych do wynajmu studentom, warto aby łóżko posiadało także pojemnik (zobacz: Łóżko jednoosobowe z pojemnikiem SYDNEY), co pozwoli w wygodny sposób korzystać z nawet niewielkiego pomieszczenia.

Odpowiedź