Jak wybrać idealny materac dla swoich potrzeb – przewodnik

Jakość snu ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Zbyt krótki sen lub częste budzenie się w nocy spowoduje, że rano Twoje ciało będzie obolałe i zmęczone. Materac może poprawić Twój komfort snu. Aby tak się stało, powinien być idealnie dopasowany do Twoich potrzeb. Co to oznacza w praktyce? Jak znaleźć model, który spełni Twoje oczekiwania? Podpowiadamy!

Jak dopasować materac do indywidualnych potrzeb użytkownika?

Z pozoru wszystkie materace mogą wydawać się do siebie podobne, szczególnie gdy nie widać, jak dokładnie są zbudowane. Jednak warto mieć świadomość, że poszczególne modele bardzo się między sobą różnią. Materace do spania mogą być wypełnione elastyczną pianą, sprężynami bonnelowymi lub kieszeniowymi. Dla uzyskania jeszcze większego komfortu stosuje się dodatki w postaci warstwy lateksu, maty kokosowej lub pianki o podwyższonej twardości.

Materac do sypialni może być miękki, średnio-miękki, średnio-twardy, twardy lub bardzo twardy. Wybrany model powinien stanowić stabilne podparcie dla Twojego ciała. Dlatego musi być idealnie dopasowany do Twojego wieku, wzrostu, wagi, budowy ciała, stanu zdrowia i indywidualnych preferencji. Szukając wymarzonego modelu, zwróć uwagę na jego wypełnienie, stopień twardości i właściwości prozdrowotne. Prawidłowo dobrany materac zapewni Ci optymalne warunki snu.

Jak wybrać twardość materaca?

Wspomnieliśmy już, że istnieje 5 stopni twardości materaca. Czas zastanowić się, który model będzie dla Ciebie odpowiedni. Twardość materacy piankowych, sprężynowych i nawierzchniowych jest określana przez producenta. W tym celu stosuje się następujące oznaczenia:

  • H1 – miękki materac, odpowiedni dla osoby o drobnej budowie ciała lub dziecka,
  • H2 – średnio-miękki materac, optymalny dla osoby, której waga wynosi od 60 do 80 kg,
  • H3 – średnio-twardy materac, bezpieczny wybór dla osób dorosłych o masie ciała od 70 do ok. 100 kg,
  • H4 – twardy materac, idealny dla osób, które preferują twarde podłoże do spania lub ważą powyżej 100 kg,
  • H5 – bardzo twardy materac, dobry wybór dla osób z dużą nadwagą lub mających problemy ze zdrowiem.

Niezależnie od tego, czy szukasz materaca antyalergicznego 160×200, czy jest Ci potrzebny materac piankowy 180×200, pamiętaj, aby przed zakupem koniecznie sprawdzić poziom twardości interesującego Cię modelu.

materac piankowy 180x200

Materac piankowy czy sprężynowy — jaki rodzaj wybrać?

Każda osoba może mieć odmienne oczekiwania względem materaca. Wpływ na nasze potrzeby ma nasz wiek, temperament, styl życia i pozycja, w jakiej śpimy. Materac do łóżka dziecięcego powinien być przede wszystkim elastyczny i przyjemny w dotyku. Takie modele muszą dobrze podtrzymywać ciało, aby nie zapadało się w materacu, a maluszek mógł wygodnie zmieniać pozycję w trakcie snu.

Zupełnie inne kryteria będą brane pod uwagę w przypadku materaca dla pary. Wówczas trzeba znaleźć podłoże, które spełni oczekiwania obojga partnerów. Dobrym wyborem będzie na przykład materac sprężynowy 140×200. System sprężyn kieszeniowych korzystnie wpływa na odczucia podczas snu, ponieważ ten unikalny mechanizm pochłania ruch i nie przenosi drgań.

Jeśli śpisz z partnerem, możesz też wybrać materac piankowy z pamięcią kształtu lub materac nawierzchniowy 140×200, który poprawia komfort snu. Ostatnio dużą popularnością cieszy się również masujący materac nawierzchniowy. Jest to pianka profilowana, która delikatnie stymuluje krążenie krwi i daje uczucie mikro masażu.

Materace z kolekcji Materazzi — przegląd modeli

Materazzi to Polska marka z wieloletnimi tradycjami. W ofercie znajdziesz wysokiej jakości materace w bardzo dobrych cenach. Przygotowaliśmy dla Ciebie przegląd najciekawszych modeli tego producenta. Wśród nich znajdziesz między innymi innowacyjny materac Aloe Vera Kokos. Jest to dwustronny materac sprężynowy, który składa się ze sprężyn kieszeniowych, maty kokosowej, pianki MaxiFoam i pokrowca Aloe Vera „Lux”. Na uwagę zasługują również następujące modele:

  • Materac sprężynowy Grey — zastosowano w nim piankę profilowaną, która daje uczucie masażu, jest wolny od substancji uczulających i może być stosowany przez alergików.
  • Materac sprężynowy Carbon 2x kokos — dwustronny materac sprężynowy z podwójną matą kokosową, wyposażony w pokrowiec Carbon „Lux”, który posiada w swoim składzie aktywny węgiel.
  • Materac piankowy Aloe Vera Twix — dwustronny materac piankowy w wyjątkowym pokrowcu, nasączonym ekstraktem z aloesu.
  • Materac piankowy Gold visco memory — ma właściwości antyalergiczne i jest zbudowany z termo-wrażliwej pianki Visco, która reaguje na temperaturę ciała, dzięki czemu idealnie dopasowuje się do kształtu ciała użytkownika.

materac Aloe Vera

Materace z kolekcji Materazzi mają użytkownikom bardzo wiele do zaoferowania. W bogatej ofercie każda osoba znajdzie dla siebie model, który będzie odpowiadał jej upodobaniom. Wybór podłoża do spania powinien być dobrze przemyślany, ponieważ ta decyzja wpłynie na komfort Twojego snu.

Źródło zdjęć: freepik

Materiał zewnętrzny

Odpowiedź