Jak naprawić stary komplet wypoczynkowy ze skóry?

Komplety wypoczynkowe ze skóry wracają do łask. Trzeba przyznać, że znowu stają się modne. Niestety mają też wadę, a mianowicie są drogie. Na szczęście zawsze można zdecydować się na zakup używanego kompletu ze skóry naturalnej, a następnie jego naprawę. Jeżeli posiadacie komplet wypoczynkowy, który jest uszkodzony, to również możecie dokonać jego renowacji. Dziś podpowiemy Wam, jak to zrobić.

Jak usunąć z naturalnej skóry rysy?

Każdy miłośnik zwierząt domowych wie, że kocie pazury potrafią wyrządzić wiele złego skórze naturalnej. Niestety pojawiają się rysy i pęknięcia, które nie prezentują się dobrze. Na szczęście można dokonać naprawy takiego kompletu. Jeżeli rysy są dość głębokie, to warto wypełnić je skórzanymi łatami, które najlepiej przykleić stosując klej poliuretanowy. Całość należy jeszcze pomalować farbą do skór. Tutaj polecamy farby tonujące. Dzięki temu unikniecie różnicy w kolorze. Oczywiście wcześniej należy bardzo dokładnie oczyścić naprawianą powierzchnię. Można delikatnie zeszlifować ją papierem ściernym, a potem odtłuścić. Uszkodzone miejsca warto jeszcze przetrzeć padem szlifującym. Jeżeli zadziory solidnie wystają, to użyjcie nożyczek do paznokci. Gdy już powierzchnia jest idealnie oczyszczona, to należy nakładać farbę tonującą. Czasami trzeba zastosować kilka warstw, aby uzyskać idealny efekt. Taką farbę można suszyć przy użyciu zwykłej suszarki do włosów. Pamiętajcie jeszcze, aby stosować delikatny nawiew i rzeczywiście płytkie rysy znikną!

Czy warto stosować skórę w płynie do naprawy skórzanej tapicerki kanapy?

Jeżeli powierzchnia mebla jest zdecydowanie bardziej uszkodzona, a rysy są głębokie, to nadal nie musicie decydować się na jego wymianę. Wystarczy tylko zastosować skórę w płynie. Taki produkt rzeczywiście pozwala na wypełnienie dziur, ale też wąskich, głębokich rozcięć. Warto wiedzieć, że dzięki zastosowaniu tej szpachli, powierzchnia nie zatraci swojej elastyczności. Produkt nakładamy na uszkodzone miejsca, oczywiście po wcześniejszym ich oczyszczeniu i odtłuszczeniu. Następnie czekamy aż się zwiąże. Musicie wiedzieć, że po wyschnięciu produkt będzie mieć barwę mleczną. Ale nim zaczniecie wyrównywać kolor, musicie jeszcze wymodelować powierzchnię, używają delikatnego papieru ściernego. W ten prosty sposób pozbędziecie się też nadmiaru tego produktu. Do usunięcia różnic w kolorze przyda się farba tonująca. Jeżeli zauważycie na powierzchni mikrouszkodzenia czy też zadziory, to zastosujcie dedykowane produkty, czyli kleje poliuretanowe do skór, którymi należy delikatnie smarować wystające zadziory, a następnie wcisnąć je z powrotem w powierzchnię skórzanej tapicerki.

Klej do skór – co warto wiedzieć?

Klej do skór jest dedykowanym produktem, który rzeczywiście przyspiesza pracę. Możecie tutaj zastosować kleje specjalistyczne typu kleje poliuretanowe czy preparaty butaprenowe. Warto jeszcze zwrócić uwagę na prostą aplikację. Po zaschnięciu dobry klej staje się elastyczny i dopasowuje się do materiału. Nie powstają też nieestetyczne spękania, które zaburzają efekt. Przy wyborze trzeba jeszcze zwrócić uwagę na fakt, czy klej jest odporny na wilgoć. Można wybrać np. taki na bazie wody, ale i na bazie rozpuszczalnika. Zawsze należy przygotować powierzchnię, oczyszczając ją czy szlifując, ale czy taki klej sprawdzi się w przypadku dużych uszkodzeń? To zależy. Jeżeli skóra odchodzi, natomiast nadal jest w jednym kawałku, to rzeczywiście powierzchnię możecie skleić. Gdy dodatkowo występują duże ubytki w wypełnieniu, to można je uzupełnić gąbką tapicerską. Jeżeli natomiast skórzana tapicerka jest nie tylko popękana, ale też brakuje fragmentów, to wtedy należy zastosować inne rozwiązanie, a mianowicie łaty skórzane. Można je przykleić, ale też przyszyć.

Czy warto stosować taśmy samoprzylepne z cienkim nośnikiem bądź bez nośnika?

Istnieje jeszcze możliwość naprawy skórzanej tapicerki przy zastosowaniu taśm samoprzylepnych z cienkim nośnikiem bądź bez nośnika. Jednak to rozwiązanie sprawdza się raczej, gdy występują mikropęknięcia na powierzchni skóry naturalnej, zaś większym problemem jest odchodzenie tapicerki od stelażu mebla wypoczynkowego. W takim przypadku taśma bardzo dobrze się sprawdzi, jednak nadal po przyklejeniu jej trzeba zastosować farby maskujące, tak aby uzyskać jednolitą powierzchnię.

Odpowiedź