Jak konserwować meble antyczne?

[REKLAMA]

Meble antyczne wracają do łask. We wnętrzach urządzonych w stylu klasycznym prezentują się one znakomicie. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że wiele osób szuka takich mebli. Jako że wielokrotnie są to rzeczy, które mają kilkadziesiąt lat lub więcej, a jedynie są odrestaurowane, wymagają właściwej pielęgnacji. O czym pamiętać przy konserwacji tego typu mebli? Co będzie do tego niezbędne, a może w ogóle lepiej pozostawić je samym sobie?

Należy zacząć od tego, że czyszczenie mebli powinno odbywać się regularnie. Zarówno biurka, komody, szafy, fotele czy kredensy antyczne, jak i wszystkie inne meble posłużą o wiele dłużej, jeżeli będą właściwie konserwowane. Jeżeli są to meble wykonane z łatwo czyszczących się materiałów, nie będzie to większym problemem. Ten może się jednak pojawić, kiedy to meble nietypowe. Wówczas pielęgnacja i czyszczenie są już znacznie trudniejsze.

Pielęgnacja mebli antycznych

W pierwszej kolejności weźmy więc pod uwagę antyczne meble lakierowane. W ich przypadku należy umyć je szmatką nasączoną wodą z mydłem, płynem do mycia naczyń lub amoniakiem. Sprawdzi się również woda z otrębami. Wystarczy starannie spłukać czyszczone powierzchnie i szybko wytrzeć do sucha. Do mycia można też wykorzystać roztwór, do którego przyrządzenia potrzebnych będzie 200 ml denaturatu i kilku kropel amoniaku.

Przy drewnie woskowanym trzeba je odkurzyć i nawoskować, a kiedy już wyschnie to dokładnie wypolerować. Drewno należy przecierać miękką szmatką, zawsze wzdłuż słojów. Ważne, aby kilka razy w roku przetrzeć je 24-procentową wodą utlenioną, co sprawi, że drewno nie będzie ciemniało.

Co z kolei, jeżeli biurka antyczne i inne meble są wykonane z jasionu lub hebanu? Przy jesionie wystarczy je przetrzeć irchą zwilżoną wodą i dobrze wyciśniętą, a zaraz potem szybko wytrzeć do sucha. Przy drewnie orzechowym czyszczenie wykonuje się przy użyciu nafty. Wystarczy poczekać do momentu, kiedy nafta wsiąknie w mebel, po czym wypolerować. Osobne miejsce ma też pielęgnacja hebanu i teku. Do ich nabłyszczania trzeba użyć olejku lnianego. Jeżeli ten wsiąknie w meble, następnie trzeba wypolerować mebel suchą i miękką szmatką.

Stoły antyczne i inne stare meble często mają elementy kute. Te odkurzyć trzeba pędzelkiem i przetrzeć szmatką nasączoną naftą, co zapobiegnie rdzewieniu. Jeżeli żelazo jest lakierowane, można je umyć wodą z dodatkiem środka czyszczącego, który nie zawiera w sobie substancji ściernych. Należy też pamiętać, aby zaraz po umyciu żelazo dokładnie spłukać i wytrzeć do sucha.

Pielęgnować i konserwować trzeba również antyczne krzesła z siedzeniami oraz oparciami wyplatanymi z trzciny. Należy je odkurzyć pędzelkiem oraz przetrzeć roztworem wody i soli gruboziarnistej, w proporcji garść soli na litr. Trwałość trzcinowej plecionki można przedłużyć przez nacieranie jej połówką cytryny. Oczywiście porządnie umyte krzesło trzeba wysuszyć, wystawiając je na słońce lub przy użyciu suszarki.

Jednocześnie trzeba pamiętać o regularnym odkurzaniu antycznych mebli. W trudno dostępnych miejscach najlepiej wykorzystywać pędzelki. Wiele zestawów do czyszczenia takich mebli znaleźć można w sklepach chemicznych.

Odpowiedź