Funkcjonalna jadalnia. Ile miejsca przeznaczyć na stół z krzesłami?

[REKLAMA]

Dobre rozplanowanie miejsca w poszczególnych pomieszczeniach to podstawa. W przypadku jadalni rozmiar stołu z krzesłami ma istotne znaczenie. Ile miejsca należy przeznaczyć na stół z krzesłami w jadalni? Warto się nad tym zastanowić w momencie projektowania. W dzisiejszym artykule podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę!

Gdzie ustawić stół z krzesłami w jadalni?

Pierwszym aspektem, nad którym powinieneś się zastanowić to centralny punkt pomieszczenia. Przemyśl dokładnie, na co Twoi goście bądź domownicy powinni zwracać uwagę. Może być to kominek, telewizor bądź stół i krzesła. Jeśli zastanowisz się nad tym aspektem, w późniejszym czasie łatwiej będzie Ci ustalić, jak odpowiednio ułożyć meble oraz ile miejsca potrzeba na stół z krzesłami.

Drugim aspektem jest wzięcie pod uwagę pozostałych mebli, które znajdują bądź będą znajdowały się w pomieszczeniu. Pamiętaj o zasadzie, która opiera się na zakazie przysuwania mebli do samej ściany. Stoły z krzesłami również dotyczy ta zasada. Odsunięcie ich od ścian powiększy optycznie przestrzeń oraz ułatwi utrzymanie czystości.

W trzecim aspekcie należy zastanowić się nad ilością osób, które będą siedzieć przy stole. Praktyczne rozwiązanie mogą stanowić rozkładane stoły z krzesłami, które dodadzą sporo przestrzeni użytkowej w przypadku większej ilości osób.

Jaki kształt stołu jest najlepszy do pomieszczenia?

Zdarza się, że każdy domownik zje raz na jakiś czas posiłek w zaciszu swojego pokoju bądź w salonie przed telewizorem. Jednak najważniejsze rodzinne posiłki najczęściej odbywają się przy głównym stole, który najczęściej stoi w jadalni bądź salonie.

Pomieszczenia zbudowane są najczęściej na planie prostokąta, a więc stół o kształcie prostokąta będzie najlepszym rozwiązaniem. Kwadratowe stoły najlepiej sprawdzają się w kwadratowych pomieszczeniach, a okrągłe stoły z krzesłami to idealna opcja do małych pomieszczeń.

Stół z krzesłami do jadalni – ile miejsca przeznaczyć dla jednej osoby?

Zanim zakupisz stół i krzesła odpowiednich rozmiarów, zastanów się nad tym, ile miejsca powinieneś przeznaczyć dla jednej osoby. Jest to kwestia bardzo istotna, gdyż umożliwia domownikom oraz gościom komfortowe uczestnictwo w posiłkach bądź różnorodnych imprezach. A więc ile miejsca należy przeznaczyć dla jednej osoby? Odpowiedź brzmi – przynajmniej 60 cm szerokości. Lecz to nie koniec, gdyż drugi wymiar jest również ważny. Od krawędzi stołu w głąb blatu odległość powinna wynosić nie mniej niż 40 cm.

Podczas ustawiania stołu nie należy zapomnieć o jednej z ważniejszej kwestii, czyli ustawienie stołu względem ściany. Aby Twoi goście mieli możliwość wygodnego siadania i wstawania od stołu, potrzeba minimum 70 cm na swobodne odsunięcie krzesła do blatu.

Ile miejsca jest potrzebne na stół z krzesłami do kuchni bądź jadalni?

Skoro już wiesz, ile miejsca należy przeznaczyć dla jednej osoby przy stole, zastanów się nad tym, jak najlepiej dobrać stół do kuchni czy jadalni. Jeżeli Twoja jadalnia jest małych wymiarów – zastanów się nad zakupem stołu okrągłego z krzesłami. Zapewni on optymalną przestrzeń i z pewnością pomieści wszystkich domowników. Jeśli zastanawiasz się nad kolorem, podpowiadamy, że warto postawić na biały stół z krzesłami, gdyż odcień biały optycznie powiększa każdą przestrzeń.

Odpowiedź