Fotele uszaki – na jaki kolor się zdecydować?

[REKLAMA]

Dobór sofy, foteli, czy nawet krzeseł to sprawa niebagatelna, zwłaszcza gdy czeka na nas wnętrze gotowe do zagospodarowania za pomocą mebli i dodatków. Fotele uszaki kolorowe są równie ważne, jeśli chodzi o kształt, kolor i rozmiar, co stolik kawowy czy rozbudowana, narożnikowa sofa wypoczynkowa. To, jak będą prezentować się we wnętrzu zadecyduje przecież o jego charakterze, a także pierwszym wrażeniu po wejściu do pomieszczenia.

Jak dawniej fotele uszaki kolorowe podbiły mieszczańskie wnętrza?

Co prawda, pierwsze krzesła powstały w trakcie rozkwitu kultury minojskiej na Krecie, niemniej już wkrótce, gdy centrum życia greckiego przeniosło się z wyspiarskich Myken na Półwysep Peloponeski, zamożniejsi Hellenowie zaczęli użytkować coś, co możemy uznać za pierwowzór późniejszych foteli. Meble owe bardziej przypominały rzymskie leżanki, które zobaczyć możemy w ekranizacji Quo Vadis lub rodzaj nieforemnego szezlonga, niźli typowe fotele uszaki kolorowe. Niemniej i owe wczesne fotele spełniały podstawową rolę – urządzenia wypoczynkowego.

O pierwszych uszakach z prawdziwego zdarzenia mówić możemy, gdy sięgamy do XVII-wiecznych Anglii i Francji. To prawdopodobnie tam, gdzie rodziło się nowoczesne i szybko bogacące się mieszczaństwo, potrzeba było mebla, który zapewniłby komfort w trakcie długich godzin pracy w kantorze handlowym lub wypoczynku z książka w gabinecie pana domu. W obu tych miejscach (w deszczowej Anglii zwłaszcza) panował przez większą część roku przenikliwy chłód. Stąd, czytających poranną gazetę dżentelmenów na obrazach portretowano siedzących w fotelach z charakterystycznymi okalającymi głowę zagłówkami i wysokimi oparciami. Fotele uszaki kolorowe po prostu chroniły przed chłodem.

Fotele uszaki kolorowe – jaki kolor do współczesnych stylizacji?

Niech nam się nie zdaje, iż kupimy fotel z losowo wybranym odcieniem obicia i będzie pasował do każdego wnętrza. Tak łatwo niestety nie jest. Jakkolwiek trzeba od razu nadmienić, iż fotele uszaki kolorowe odnajdą się niemalże w każdej nowoczesnej aranżacji. Jak to możliwe, skoro ewidentnie design tych najbardziej tradycyjnych foteli, odnoszących się do klasycznego nowożytnego pierwowzoru uszaka, jest tak staroświecki? Otóż, zauważmy, że współczesne fotele uszaki kolorowe mają zazwyczaj bardzo modernistyczną formę i tylko zarysem przypominają stare, tapicerowane angielskie meble. Nowoczesne materiały obiciowe są nie tylko bardziej trwałe, nie chłoną zapachu, wilgoci i nie zatrzymują większości plam, co się często zdarzało nawet najlepszym jakościowo, obitym skórą tradycyjnym uszakom.

Ostatnia, ale i fundamentalna kwestia, która odróżnia obecne na rynku fotele uszaki kolorowe od XVII-wiecznych, to kolor. Dziś mamy do wyboru niemalże cała paletę barw podstawowych, więc swobodnie możemy łączyć fotele z kolorem ścian, odcieniem podłogi drewnianej lub kolorem innych mebli tapicerowanych.

Pamiętajmy tylko o kilku kwestiach. Po pierwsze, do gabinetu – miejsca pracy, zazwyczaj pasować będą fotele uszaki kolorowe w barwach stonowanych, niemalże jesiennych, tak by krzykliwe kolory nie dekoncentrowały pracującego przy biurku. Druga sprawa, to dokładne rozpoznanie przestrzeni, którą w salonie mamy do zaaranżowania za pomocą uszaka. Pamiętajmy, że uszak jest zazwyczaj dość dużym meblem i potrzebuje nieco miejsca. Kolejna kwestia, to kolor w salonie lub dziennym pokoju wypoczynkowym. Mamy tu generalnie dwie opcje do wyboru. Albo nasz wymarzony uszak będzie dopełniał odcieniem inne meble tapicerowane, tak by owe elementy współgrały ze sobą, albo fotel będzie swoistą plamą barwną, wyróżniającą się spośród innych przedmiotów w aranżacji. Zauważmy, że ta druga koncepcja zastępuje, wręcz wchodzi w rolę dodatków, które do tej pory były takimi kolorystycznymi sygnałami wypełniającymi przestrzeń.

Teraz fotele uszaki kolorowe mogą z równym powodzeniem przyciągać uwagę, zarówno formą, jak i kolorem – tym samym będąc barwnym odniesieniem na mapie pomieszczenia. Więcej mebli znajdziesz na sl24.pl.

Odpowiedź