Na co zwrócić uwagę wybierając stemple budowlane?

[REKLAMA]

Bez nich nie sposób wyobrazić sobie placu budowy. Służą do podparcia i ustabilizowana powstających ścian i stropów. Niegdyś proste, drewniane, dzisiaj skutecznie wypierane przez stalowe, zapewniające precyzję bezpieczeństwo i możliwość ponownego zastosowania. Stemple budowlane są obowiązkowym wyposażeniem każdej firmy budowlanej. Czym się kierować przy wyborze stempli budowlanych?

Stemple budowlane, zastosowanie i rodzaje

Głównym zadaniem stempli budowlanych jest wspieranie wszelkich systemów szalunkowych. Są niezastąpione podczas budowy stropów poziomych, balkonów, nadproży podciągów i belek. Ich niewątpliwą zaletą jest wszechstronność pozwalająca wykorzystywać stemple budowlane podczas wznoszenia niemal dowolnej konstrukcji, bez względu na jej gabaryty. W czasie użytkowania wymaga się od nich wytrzymałości oraz precyzji. Z tych powodów znajdujemy je zarówno na wielkich, komercyjnych budowach, jak i przy konstruowaniu niewielkich budynków jednorodzinnych.

Wyróżniamy następujące rodzaje stempli budowlanych:

  • stemple drewniane;
  • stemple stalowe.

Stemple drewniane są to słupy o określonych wymiarach. Najczęściej spotyka się nieokorowane bale sosnowe o średnicy od 6 do 15 centymetrów. Niestety nikt nie jest w stanie udzielić gwarancji bezpieczeństwa, w przypadku zastosowania tego typu materiałów pomijając już precyzję wymiarów.

Nie ma mowy o idealnym dopasowaniu w przypadku zmiany wysokości podłoża. Ewentualnych korekt dokonuje się za pomocą podkładek i klinów, co przeczy podstawowym wymogom bezpieczeństwa. Z tych powodów są to materiały, od których odchodzi się w nowoczesnym budownictwie.

Stemple budowlane stalowe w odróżnieniu od wcześniej opisanych nie wymagają przycinania czy też klinowania. Ze względu na płynną regulację długości umożliwiają szybkie i precyzyjne podparcie aktualnie budowanych elementów. Ponadto stemple budowlane stalowe mają określoną przez producenta nośność, są zabezpieczone przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi (poprzez lakierowanie lub ocynkowanie), mają wiele innowacyjnych rozwiązań konstrukcyjnych jak chociażby zabezpieczenie przed zmiażdżeniem dłoni co pozwala na użycie sprzętu bezpiecznego zarówno dla pracowników jak i całej konstrukcji budowlanej.

Stemple budowlane stalowe, korzyści

Korzyści wynikające z zastosowania stempli stalowych to przede wszystkim:

  • możliwość płynnej regulacji długości;
  • wielokrotność wykorzystania;
  • określona nośność;
  • trwałość;
  • bezpieczeństwo.

Konstrukcja stempla pozwala na zmianę długości dzięki zastosowaniu dwóch rur oraz zewnętrznego gwintu. Nakrętka regulacyjna umożliwia płynną regulację wysokości podpory. Wykorzystanie do produkcji stempli stalowych rur ma na celu zmniejszenie ich wagi oraz wzmocnienie konstrukcji. Dobrym przykładem takiego rozwiązania jest podpora stropowa EP20-DB.

Średnio ciężka podpora dodatkowo zabezpieczona jest trzpieniem blokującym, uniemożliwiającym samoistną zmianę wysokości podparcia. Po obu stronach znajdują się kwadratowe stopy wierzchołkowe i stopy podstawy, co umożliwia montaż podpory niezależnie od kierunku wysuwu rury wewnętrznej. Minimalna nośność elementu wynosi 20 kN, czyli ponad dwie tony. Długość wysuwu mieści się w granicach od 1500 mm do 5500 mm. Szeroki zakres umożliwia wykorzystanie podpór zarówno na mniejszych obiektach, jak i dużych budowach przemysłowych.

Podobne rozwiązanie techniczne zastosowano w podporach stropowych FW-B. Zmianie ulega jedynie długość wysuwu. W tym przypadku jego zakres wynosi 950 mm do 4050 mm.

Do wykorzystania są także podpory regulowane FW-eco, charakteryzujące się lżejszą konstrukcją, co sprzyja zastosowaniu ich przy mniejszych obiektach, a także do remontów w gospodarstwach domowych. Wszystkie wyżej wymienione można nabyć dzięki uprzejmości firmy FW System. W przypadku większych zamówień istnieje możliwość wynajmu podpory EP20-DB.

Nie można nie wspomnieć w tym miejscu o bezpieczeństwie pracowników. Elementy wspierane przy zastosowaniu stempli budowlanych osiągają znaczne rozmiary, a co za tym idzie wagę. W przypadku słupów sosnowych nie ma żadnej pewności co do kondycji wewnętrznej drewna. Nawet lekki pęknięcie lub próchnica może doprowadzić do tragedii.

Tego typu niebezpieczeństwo nie istnieje w przypadku zastosowania sprawdzonych technicznie podpór stalowych. Ponadto możliwość demontażu oraz przeniesienie w inne miejsce celem ponownego zainstalowania generuje znaczne sumaryczne oszczędności. Należy pamiętać, że udokumentowany zakup lub wynajem stempli w świetle przepisów podatkowych stanowi koszt uzyskania przychodów w firmach budowlanych i remontowych.

Pytania wymagające profesjonalnej konsultacji, prosimy zgłaszać za pośrednictwem infolinii, pod numerami +48 512 961 601 oraz +48 517 304 767. Przedstawiciele firmy bezpłatnie doradzą i udzielą wskazówek technicznych związanych z poszukiwanymi przez Państwo produktami.

Odpowiedź