Zamierzasz odnowić elewację swojego domu i zastanawiasz się, czym ją pomalować? Nazwy farb silikonowych i silikatowych brzmią podobnie, ale właściwości tych produktów różnią się – dlatego warto wiedzieć, który z nich lepiej sprawdzi się na danym typie podłoża. Sprawdź, jaką farbę kupić, aby przez lata cieszyć się estetycznym i trwałym efektem odnowionej elewacji.
Z tekstu dowiesz się:
- jakie właściwości mają farby elewacyjne silikonowe,
- co wyróżnia farby silikatowe,
- kiedy do malowania elewacji lepiej wybrać farby silikonowe, a kiedy silikatowe.
Farby elewacyjne silikonowe i silikatowe to dwa najpopularniejsze rodzaje produktów do malowania ścian zewnętrznych budynków. Właściwe dobranie jednego z nich jest kluczem do sukcesu w kwestii stworzenia elewacji pięknej, trwałej i odpornej nawet na najtrudniejsze warunki atmosferyczne.
Farby elewacyjne silikonowe – czym się wyróżniają?
Farby silikonowe wzięły nazwę od żywic silikonowych, które posiadają w swoim składzie. Tworzą one na ścianie mikroporowatą strukturę, która umożliwia dyfuzję pary wodnej, czyli po prostu szybkie odparowywanie wody z powierzchni elewacji. Ta funkcja nazywana jest paroprzepuszczalnością. Druga cecha szczególna produktów tego typu to wysoki poziom hydrofobowości, czyli zdolności odpychania od siebie cząsteczek wody. Obie te właściwości powodują, że elewacja pokryta farbą silikonową zyskuje zdolność do samooczyszczenia – po powłoce spływa deszcz, a wraz z nim różnego rodzaju zabrudzenia. Dzięki temu nie musisz martwić się częstym brudzeniem i koniecznością trudnego i kosztownego czyszczenia fasady domu.
Farby silikatowe i ich właściwości
Drugi z najpopularniejszych rodzajów farb elewacyjnych to produkty silikatowe, czyli inaczej krzemianowe, produkowane na bazie szkła wodnego. Podobnie jak farby silikonowe, charakteryzują się dużą paroprzepuszczalnością, a do tego naturalną odpornością na porastanie glonami, grzybami czy pleśnią. Świetnie wiążą się z podłożami mineralnymi i nie tworzą powłoki, która mogłaby się z czasem złuszczyć. Trzeba pamiętać, że farby silikatowe doskonale łączą się z kwarcem, więc przed ich użyciem należy dokładnie przykryć otoczenie malowanej powierzchni.
Farby silikonowe i silikatowe – które wybrać?
To, czy na elewacji Twojego domu sprawdzi się lepiej farba silikonowa czy silikatowa, zależy od rodzaju podłoża:
- farby silikonowe – najlepsze do większości starych, malowanych i niemalowanych powierzchni (po uprzednim oczyszczeniu),
- farby silikatowe – dobry wybór do tynków mineralnych niemalowanych lub już wcześniej malowanych farbami silikatowymi, np. elewacje ocieplone wełną mineralną i otynkowane tynkiem cementowo-wapiennym, obiekty zabytkowe (w tym przypadku wymagane jest zachowanie swobodnej dyfuzji pary wodnej w historycznym murze).
Co ciekawe, jeśli postawisz na farbę silikonową, a budynek znajduje się w wilgotnym środowisku, nie musisz rezygnować ze wzmocnionej ochrony przed porastaniem, którą gwarantują produkty silikatowe. Zwróć uwagę na farbę Caparol ThermoSan NQG. To produkt klasyfikowany jako silikonowy, który jednak dzięki wyprodukowaniu w technologii nanosieci kwarcowych NQG zyskał dodatkowe właściwości. Dzięki temu nadaje się do malowania warstw systemów ociepleń, takich jak tynki elewacyjne z żywic syntetycznych, silikonowych, tynki elewacyjne krzemianowe, a także mineralne (wapienne, cementowo-wapienne, cementowe). To znaczy, że farba silikonowa Caparol posiada także wybrane cechy farby silikatowych.
Mimo że farby silikonowe i silikatowe posiadają różne właściwości, to istnieją produkty, które łączą ich najważniejsze zalety. Co więcej, produkty wytworzone w technologii NQG, takie jak wspomniana farba Caparol ThermoSan NQG, gwarantują możliwość stworzenia powłoki, która będzie trwała i odporna na trudne warunki atmosferyczne. Niezależnie od działania deszczu, śniegu, wiatru czy mocnego słońca będziesz cieszyć się idealnym wyglądem elewacji przez wiele lat.
Odpowiedź