Czym jest wylewka samopoziomująca?

Każdy inwestor, będący na etapie budowy domu, chce uzyskać idealnie gładką i równą podłogę. Do osiągnięcia pożądanego efektu optymalne jest zastosowanie wylewki samopoziomującej, która stanowi funkcjonalne i wygodne rozwiązanie. Na tym jednak wątpliwości budującego się nie kończą. Jaki materiał zastosować do izolacji ścian fundamentowych, tarasu, a potem dachu? Dobrym pomysłem może być pianobeton. Kiedy można po niego sięgnąć i jakie korzyści daje?

Czym jest wylewka samopoziomująca?

To nic innego jak ostatnia warstwa podłoża, która ma za zadanie wyrównać ewentualne krzywizny podkładu. Dobra wylewka samopoziomująca, jak sama nazwa wskazuje, ma właściwości do samoistnego wyrównywania się dzięki dużej płynności i odpowiedniej konsystencji. To produkt pomocny do uzyskania równej i gładkiej podłogi, na której można potem kłaść elementy wykończeniowe w postaci paneli podłogowych, parkietu, linoleum czy wykładziny dywanowej. Im równiejsza powierzchnia, z którą mamy do czynienia, tym mniej innych produktów musimy zużyć. Ma to znaczenie między innymi podczas układania płytek ceramicznych na korytarzu czy w łazience. Gładka i równa ostatnia warstwa podłoża wiąże się z mniejszym zużyciem kleju do mocowania płytek. Zaletą posadzki samopoziomującej jest też szybkość wykonania, wysoka trwałość i odporność na lata. Korzyścią jest również możliwość zastosowania jej w przypadku ogrzewania podłogowego.

Pianobeton – co to takiego i kiedy warto go zastosować?

Pianobeton to materiał o właściwościach termoizolacyjnych. Wśród najważniejszych jego właściwości należy wymienić przede wszystkim dużą płynność, a tym samym dokładność w otulaniu rur i przewodów pod posadzką. Niewielki ciężar masy gwarantuje uniwersalność zastosowania na praktycznie każdym stropie, również tym wykonanym z drewna. Ponadto, materiał ma klasę niepalności A1, co daje większą pewność na wypadek ewentualnego pożaru w budynku mieszkalnym. Do najważniejszych korzyści płynących z zastosowania pianobetonu należy szybkość aplikacji oraz dokładność wypełnienia każdej przestrzeni. Produkt zapewnia również świetną izolację cieplną posadzki, i – co za tym idzie – generuje oszczędności w postaci mniejszych rachunków za ogrzewanie w sezonie jesienno-zimowym.

Pianobeton znajduje powszechne zastosowanie jako alternatywa dla styropianu lub styroduru  umieszczanego pod posadzką bądź też jako jego uzupełnienie. Może również stanowić materiał dociepleniowy na tarasach i balkonach. Szczególnie polecanym produktem do zastosowania w budownictwie jednorodzinnym jest pianobeton INSULARIS PIANO – do kupienia tu http://betonnadom.pl/produkty/insularis-piano.

Jakie zalety wyróżniają pianobeton?

Dlaczego warto stosować pianobeton? Poniżej najważniejsze argumenty przemawiające za jego stosowaniem:

  • ma doskonałe parametry termoizolacyjne – służy do szczelnego otulania instalacji i ograniczenia strat cieplnych;
  • łatwy w użyciu –jest dostarczany w betonomieszarce prosto na budowę i jest gotowy do zastosowania; płynna konsystencja upraszcza pracę; może być podawany przy użyciu pompy;
  • używany pod podkłady podłogowe – służy jako warstwa wyrównująca;
  • wszechstronny do zastosowania – pianobeton dobrze radzi sobie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków; może służyć jako warstwa termoizolacyjna tarasów, balkonów, dachów, ale także jako warstwa wypełniająca ściany fundamentowe, baseny, wykopy liniowe czy przestrzenie międzyrurowe;
  • lekki – nie obciąża za bardzo dachów o konstrukcji płaskiej czy stropów (może być stosowany również na stropach drewnianych);
  • szybki w użyciu – po upływie 24-72 godzin od ułożenia pianobetonu można już po nim chodzić;
  • ognioodporny – jego reakcja na ogień jest na poziomie A1.

Jakich zasad należy przestrzegać, wylewając pianobeton?

W przypadku stosowania tego surowca, ważne jest zapewnienie odpowiedniej temperatury otoczenia – nie powinna ona być niższa niż 5 stopni i wyższa niż 30 stopni Celsjusza. Pianobetonu nie powinno się wylewać na konstrukcje narażone na wstrząsy. Do prawidłowego twardnienia mieszkanki potrzebna jest również wilgotność powietrza. Odpowiedniemu tężeniu pianobetonu może nie służyć zbyt suche powietrze i silne słońce, z drugiej zaś zbyt mocne ochłodzenie czy wręcz mróz. Ważne jest, żeby mieszanka po wylaniu była chroniona przed opadami deszczu oraz uszkodzeniami mechanicznymi.

Im szybciej pianobeton zostanie wykończony na podłożu, tym dla niego lepiej. Od chwili produkcji mieszanki do momentu jej wyrównania nie powinno upłynąć więcej niż 3 godziny. Jedna warstwa pianobetonu nie powinna być mniejsza niż 4 i nie większa niż 30 cm.

Artykuł sponsorowany

Odpowiedź