Prawidłowość działania wentylacji w łazience – jak bardzo jest ważna?

Sprawna wentylacja jest niezwykle ważnym czynnikiem w każdym domu. Nie dotyczy ona wyłącznie wybranych pomieszczeń, ale całej kubatury budynku. Regularna wymiana powietrza wewnątrz pomieszczeń jest niezwykle ważna w kontekście zarówno zapewnienia dobrej kondycji samego wnętrza, jak i dla zdrowia domownika.

Wewnątrz budynku istnieje wiele szkodliwych dla zdrowia związków organicznych. Mogą się one brać chociażby z materiałów, z których wykonany jest dom, a także powstawać na skutek samego funkcjonowania człowieka. Poniżej przedstawimy, jak powinna wyglądać prawidłowa wentylacja dla łazienki, a także zdradzimy, dlaczego jej obecność jest tam szczególnie ważna.

Dlaczego łazienka jest najbardziej narażona na zanieczyszczone powietrze?

Łazienka to pomieszczenie, w którym spędzamy najwięcej czasu w kontakcie z wodą. Już samo mycie prowadzi do powstawania ogromnych ilości pary wodnej w powietrzu. Brak wentylacji w takim pomieszczeniu może skutkować osadzaniem się skroplin na ścianach, co w większości przypadków kończy się powstaniem pleśni. Nadmierna wilgotność i pleśń jest bardzo szkodliwa dla życia i zdrowia człowieka.

Na tym problem jednak się nie kończy. Znaczna część mieszkań jest zaopatrzona w instalację gazową do grzania wody. Przeważnie, sam piecyk mający na celu podgrzanie wody do kąpieli, umieszcza się właśnie w łazience. Niejednokrotnie można było usłyszeć o wielu tragediach związanych z zatruciem tlenkiem węgla. Choć sprawność wentylacji nie likwiduje problemu ulatniającego się czadu czy tlenku węgla, to może okazać się kluczowa w kontekście ratowania życia.

Rodzaje wentylacji w łazience

W swoich łazienkach można napotkać na różnego rodzaju kratki wentylacyjne bądź specjalnie przeznaczone wentylatory łazienkowe. Ich zastosowanie jest bardzo ważne, gdyż wpływa na wyzbycie się nadmiaru zużytego powietrza. Wyróżniamy dwa rodzaje wentylacji: naturalną i wspomaganą. Pierwsza jest zależna wyłącznie od podmuchów wiatru i ciągu kominowego. Wspomagana to natomiast swego rodzaju wymuszenie szybszego przepływu powietrza, przy użyciu energii elektrycznej. Wybór metody zależy głównie od kubatury pomieszczenia. Warto dodać, że kratki z wentylatorami umieszczamy nie niżej niż 15 cm od sufitu. Pozwoli to zużytemu powietrzu znacznie łatwiej znaleźć drogę do opuszczenia pomieszczenia.

Metoda wentylatora służy do wyzbycia się wilgotnego i zanieczyszczonego powietrza. Analogicznie, świeży tlen musi dostać się do pomieszczenia w jakiś sposób. Przeważnie służy do tego metoda wdrażania powietrza z pomieszczeń sąsiadujących. Czynnik wtłaczany jest zazwyczaj poprzez kratkę lub tuleje wentylacyjne do drzwi.

Dlaczego powietrze wpływa do pomieszczenia drzwiami?

Tuleje wentylacyjne do drzwi służą przeważnie do umieszczania ich na dole. Jest to logiczne z fizycznego punktu widzenia. Ciepło zawsze zmierza ku górze. Ogrzane powietrze również nie będzie zachowywać się inaczej. Samo powietrze wprowadza się do pomieszczenia po to, aby nim oddychać. Jeżeli kratka wpustowa byłaby umieszczona przy suficie, to miałaby prostą drogę do kratki wylotowej. Taka wentylacja byłaby kompletnie bez sensu, a para wodna i szkodliwe substancje nie wychodziłyby z pomieszczenia.

Odpowiedź