Łazienka – jaki rodzaj oświetlenia sprawdzi się tam najlepiej?

Łazienka jest pomieszczeniem, w którym światło pełni niezwykle ważną rolę. Zazwyczaj, jest ona aranżowana na małych przestrzeniach. Należy jednak pamiętać, że nie ilość, a jakość światła jest tutaj najważniejsza. Chcąc komfortowo spędzać czas w łazience, warto zastosować tam oświetlenie w pełni wspomagające wykonywanie zabiegów higienicznych, ale i niezabierające przy tym zbyt dużej ilości miejsca. Poniżej postaramy się więc przedstawić, jakie rodzaje oświetlenia warto zastosować w swoich łazienkach, a także pokażemy kilka obecnie panujących trendów.

Oświetlenie łazienki – na jakie grupy można je podzielić?

Światło w łazience, pomimo jej małych rozmiarów, powinno być wyraziste i sięgać każdego kąta. Sam rodzaj stosowanego światła zależy głównie od wykonywanych czynności. Oświetlenie w tym pomieszczeniu dzieli się zazwyczaj na trzy grupy: podstawowe, funkcyjne oraz dekoracyjne.

Pierwsza grupa to bez wątpienia te źródła światła, które znajdują się na suficie. Może to być po prostu lampa bądź różnego rodzaju oprawy podtynkowe czy natynkowe. Zazwyczaj, emisja takich źródeł opiera się na barwie ciepłej. Ma za zadanie zapewnić optymalną widoczność w całym pomieszczeniu.

Oświetlenie funkcyjne powinno natomiast pełnić ważniejszą rolę, a dokładniej wspomagać czynności takie jak golenie czy robienie makijażu. Tutaj bardziej przyda się barwa zimna, której właściwości pozwolą zapewnić domownikowi większą koncentrację i precyzję. To zazwyczaj kinkiety mocowane obok luster bądź nawet oprawy montowane bezpośrednio na tych elementach wyposażenia.

Ostatnią grupą jest oświetlenie dekoracyjne. Bardzo modne są w tym przypadku paski LED z funkcją zmiany barwy, temperatury i koloru. Oczywiście, taka forma światła ma na celu zapewnienie komfortowych warunków, tworzących odprężającą atmosferę, która doskonale sprawdzi się chociażby podczas kąpieli.

Źródła światła, a ilość miejsca

Wiele osób marzy o łazience w nowoczesnym stylu, w której zwisać będą długie żyrandole o niezastąpionym charakterze. Warto jednak wcześniej przemyśleć sprawę pod kątem ilości miejsca. Niekiedy żyrandol może bardziej zaszkodzić w kwestii wizualnej, aniżeli pomóc. Stosując lampy na zbyt krótkim kablu, wnętrze nie będzie wyglądało tak samo. Zdecydowanie lepiej zastosować wtedy oświetlenie punktowe w formie opraw natynkowych.

W małej łazience doskonale sprawdzą się kinkiety oraz oprawy montowane do suchej zabudowy. Można to wszystko udekorować stonowanymi paskami LED, a łazienka będzie prezentowała się naprawdę urokliwie. Wielu producentów oferuje oświetlenie łazienkowe, przeznaczone niemalże do każdego typu pomieszczeń. W dzisiejszych czasach, warto zachować dozę minimalizmu i nie montować na siłę wielu lamp, które do wystroju po prostu nie pasują. Kiedy ilość miejsca w łazience jest natomiast ekstremalnie mała, powinniśmy wyposażyć się w inteligentne oświetlenie łazienkowe. Dzięki takiemu rozwiązaniu, będziemy mogli zmienić barwę światła niemal w każdym momencie, względem naszego zapotrzebowania.

Odpowiedź