Jaką pralkę kupić?

[REKLAMA]

Wydawać by się mogło, że zakup pralki nie jest niczym trudnym, ponieważ również i oferta pralek na rynku jest obecnie bardzo szeroka. Każdy powinien więc znaleźć sobie pralkę, która spełni jego wymagania. Spróbujmy do tego podejść jednak nieco bardziej profesjonalnie i sprawdźmy, na co zwrócić uwagę przy wyborze pralki do własnego mieszkania. Jaka powinna być to pralka i w jakie bogata musi być programy?

Ładowanie prania – z przodu lub z góry

Ważnym kryterium jest sposób jej napełniania. Tutaj do wyboru są pralki ładowane od góry lub od przodu. Który sposób jest lepszy? Trudno powiedzieć. Na pewno wiele zależy tutaj od funkcjonalności i przestronności łazienki. Bez wątpienia pralka ładowana od przodu to znacznie popularniejsze rozwiązanie. Jeżeli ktoś ma mniejszą łazienkę, nie ma problemu z tym, aby pranie ładować do niej od góry. Takie modele są również rekomendowane osobom starszym, które mogą mieć problemy z kręgosłupem.

Wolnostojąca lub do zabudowy

Większość nie ma tu problemu i stawia na pralki wolnostojące. Jednak alternatywą dla nich są pralki pod zabudowę. Meble kuchenne czy łazienkowe bardzo często dają taką możliwość. Oczywiście nie jest tajemnicą, że takie rozwiązanie jest niezwykle estetyczne. Czy jest jednak konieczne? Raczej nie, ale jeżeli ktoś chce mieć piękną zabudowę, której nie szpeci stojąca obok mebli pralka, to może postawić na pralki do zabudowy. Wiele takich produktów dostępnych jest w sklepie https://www.mediaexpert.pl/.

Głębokość i pojemność

Wybór pralki ze względu na głębokość uzależniony jest od miejsca, w którym znajdzie się urządzenie. Ważne są również indywidualne preferencje. Mała pralka nie ma sensu, jeżeli jest to urządzenie dla większej rodziny, ale może na nią postawić para. Standardowe pralki mają głębokość co najmniej pół metra, choć są te, które mają nawet 70 cm. Mniejsze są pralki slim o głębokości 40 cm, a super slim są jeszcze mniejsze.

Pojemność pralki musi być uzależniona od liczby domowników. Poza tym ważne jest, jak często robi się pranie. Najmniejsza pralka obsługuje tylko 2-3 kg prania, ale najczęściej pojemność sprowadza się do 5-8 kg.

Klasa energetyczna pralki

Wszystkie urządzenia gospodarstwa domowego muszą mieć oznaczoną klasę energetyczną od A do G. Dostępne są modele o klasie A, A+, A++ oraz A+++. Rzecz jasna im więcej plusów przy literze „A”, tym lepiej, ponieważ pralka jest bardziej ekonomiczna. Oczywiście im więcej prań, tym różnice w wydatkach, a w zasadzie oszczędnościach są większe. Jednak różnice pomiędzy kosztem zakupu dwóch pralek o różnej klasie energetycznej mogą wynosić kilkaset złotych i zwrócić się dopiero po kilku latach. Dlatego warto wszystko dokładnie przeanalizować.

Prędkość wirowania, rodzaj bębna i programy

Liczy się też prędkość wirowania pralki. Optymalna wartość dla codziennego prania wynosi 600-800 obr/min. Ważny jest również rodzaj bębna, który musi być wykonany ze stali nierdzewnej. Wyróżnia się bębny typu Diamond, SoftCare, Shiatsu czy varioSoft. Z kolei wśród najważniejszych programów są te dotyczące pracy w wybranej temperaturze. Im bardziej jest ona zaawansowana, tym więcej ma w sobie programów.

Odpowiedź