Armatura łazienkowa – jaką baterię wybrać?

[REKLAMA]

Wybór odpowiedniej armatury sanitarnej ma duże znaczenie nie tylko ze względu estetykę i spójność wystroju łazienki. To także element, który wpływa zarówno na nasz komfort oraz wysokość rachunków za wodę czy energię, jak też na środowisko, w którym żyjemy. Zanim więc zdecydujemy się na konkretny model, warto poznać różne rodzaje baterii łazienkowych oraz ich właściwości.

Bateria stojąca

To najczęściej wybierany model, który swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim korzystnej cenie, łatwości montażu oraz możliwości zastosowania nawet w bardzo małej łazience. Baterię stojącą montujemy bezpośrednio do umywalki czy wanny (umieszczając ją w przeznaczonym do tego otworze – w takim wypadku należy zatem dopasować umywalkę lub wannę, w której taki otwór jest już wykonany) lub na przykład do blatu, na którym zamontowana jest umywalka. Montaż tego typu baterii nie powinien nastręczać zbyt wielkich trudności, więc posiadając podstawowe umiejętności w tym zakresie oraz narzędzia, możemy zająć się tym samodzielnie. Najpierw mocujemy przyłącza umożliwiające doprowadzenie wody do baterii, a następnie zabezpieczamy je dwiema podkładkami: gumową i metalową. Dodatkową podkładkę możemy umieścić ponad otworem w umywalce, bezpośrednio pod baterią. Ostatnim krokiem jest podłączenie przewodów doprowadzających wodę do instalacji hydraulicznej.

Bateria naścienna

Jeżeli decydujemy się na baterię naścienną, trzeba zaplanować to już podczas wykonywania (lub przerabiania) instalacji hydraulicznej, ponieważ ten typ baterii montujemy do przyłączy wody ciepłej i zimnej – należy zatem zrobić wyjścia w ścianie, w których umieścimy przewody doprowadzające wodę. Ważnym aspektem w tym przypadku jest dokładne wymierzenie odległości – zarówno pomiędzy wyjściami, jak też pomiędzy ścianą a umywalką czy wanną. Dzięki temu możemy bowiem dopasować najbardziej optymalną długość wylewki – zbyt krótki lub zbyt długi kran nie jest bowiem wygodny ani praktyczny.

Bateria podtynkowa

Trzeci rodzaj baterii, który cieszy się szczególnym zainteresowaniem wśród zwolenników wnętrzarskiego minimalizmu i prostej elegancji, to bateria podtynkowa. Znaczna jej część jest schowana w ścianie, zaś na „widoku” pozostają jedynie niezbędne elementy, czyli wylewka i uchwyt. Montaż takiej baterii również wymaga dużej precyzji oraz wcześniejszego zaplanowania.

Jeden uchwyt czy osobne kurki?

Bateria wyposażona w dwa osobne kurki do odkręcania wody świetnie sprawdza się przede wszystkim w łazienkach utrzymanych w klimacie retro, zwłaszcza że w sklepach znajdziemy mnóstwo wariantów zaprojektowanych w ozdobnym, staroświeckim stylu. Warto jednak pamiętać, że z ekologicznego i ekonomicznego punktu widzenia lepszy będzie pojedynczy uchwyt, przy pomocy którego o wiele szybciej możemy wyregulować temperaturę wody, a co za tym idzie – zużywamy zarówno mniej wody, jak i mniej energii potrzebnej do jej podgrzania.

Baterie termostatyczne

Poszukując innowacyjnych rozwiązań, które pozwolą nam jeszcze więcej zaoszczędzić i skuteczniej dbać o środowisko, warto zwrócić uwagę na baterie termostatyczne, dostępne m.in. na PlusOutlet.pl.  Taki typ armatury sanitarnej jest wyposażony w termostat, który umożliwia ustawienie temperatury wody, dzięki czemu nie musimy za każdym razem jej regulować. To sprawia, że bateria termostatyczna sprzyja ograniczeniu zużycia wody (nawet o 40%) i jest bezpieczna dla dzieci, ponieważ chroni je przed poparzeniem zbyt gorącą wodą.

Odpowiedź