Bez względu na to, czy podejmujemy się aranżacji łazienki od podstaw, czy wprowadzamy jedynie niewielkie kosmetyczne zmiany – wszystkie nasze działania muszą być wcześniej przemyślane. Ograniczy to bowiem nie tylko sporych nakładów finansowych, ale również czasu, pracy i niepotrzebnego stresu. Remont łazienki, nawet tej najmniejszej, naprawdę może być przyjemny, o ile odpowiednio się do niego przygotujemy. Jakie najczęściej błędy w tym zakresie popełniamy?
Dobór glazury…
Jedną z najważniejszych spraw związanych z aranżacją tegoż pomieszczenia jest właściwy dobór koloru glazury i fug, gdyż o ile ściany możemy bez problemu przemalować na inny, bardziej oczekiwany kolor, tak ze zmianą kafli może być już nie lada problem. Wiele salonów łazienkowych oferuje możliwość przygotowania wizualizacji wnętrza na podstawie wybranych materiałów. Tego typu rozwiązanie pomaga lepiej zilustrować nasze osobiste oczekiwania i na etapie planowania wprowadzać niezbędne poprawki. Decydując się na płytki, warto zwracać uwagę na ich ścieralność. Optymalnym wyborem będą te III i IV klasy. Chcąc zwiększyć poziom bezpieczeństwa domowników, w szczególności dzieci, w miejscach narażonych na mokrą podłogę, jakim jest bez wątpienia łazienka, rozsądnie jest wybierać płytki antypoślizgowe.
… i fug
Kolejna sprawa dotyczy fug. O ile jasne płytki w towarzystwie białych fug prezentują się niezwykle imponująco, tak ich późniejsze utrzymanie w czystości może zniechęcić nawet największego pasjonata sprzątania. Z czasem szarzeją i wyglądają nieestetycznie. Oczywiście, na rynku można spotkać się z fugami epoksydowymi, wykazującymi się zwiększoną odpornością na przenikanie brudu niż jest to zauważalne w przypadku cementowych odpowiedników. Niemniej jednak, nawet i one nie dadzą gwarancji uzyskania perfekcyjnie białych paseczków na podłodze po kilku latach użytkowania.
Oświetlenie – walor praktyczny i wizualny
Nawet, jeśli zdecydujemy się na jasne żarówki sufitowe, nie będą one wystarczającą propozycją. Aby podnieść walory funkcjonalne naszego domowego SPA, warto przewidzieć dodatkowe oświetlenie w strefie umywalki/lustra padające na twarz. Musi być równomiernie, nie tworzyć cieni ani nie zmieniać kolorytu skóry. Jest to szczególnie ważne w przypadku pań, które codziennie wykonują makijaż w zaciszu własnej łazienki.
Ograniczona przestrzeń
Współczesne łazienki nie należą do największych pomieszczeń, a mimo to nakładają na użytkownika konieczność umieszczenia różnych elementów wyposażenia. Umywalka, WC, kabina prysznicowa/wanna do tego szafki łazienkowe – tylko jak to wszystko pomieścić? Jak przekonują specjaliści, przestrzeń przed umywalką powinna mieć wymiary 65×110, przy natrysku – 70×90 cm, zaś przy wannie 70×100 cm. Dostosowując się do tych wartości zyskamy pewność, że wygodne rozebranie się i osuszenie po kąpieli nie będzie stanowiło problemu.
Brak miejsca na przechowywanie
Szklany prysznic, do tego błyszczące kafle, złota armatura i … widok rozrzuconych kosmetyków. Bałagan potrafi zepsuć odbiór nawet najładniej zaprojektowanego wnętrza. Rozwiązaniem są szafki łazienkowe, które pozwolą przechowywać akcesoria codziennego użytku, ułatwiając zachowanie porządku.
Łazienka, nawet ta najmniejsza, aby była funkcjonalna i estetyczna, nakłada obowiązek rozsądnego zaplanowania jej wyposażenia. Wówczas zapewni satysfakcję użytkowania wszystkim domownikom.
Odpowiedź