Tapeta do kuchni – wybieramy najlepsze rozwiązanie

[REKLAMA]

Aranżując kuchnię, coraz więcej osób decyduje się na położenie na ścianach tapety. Nie ma tutaj powodów do zdziwienia! To wyjątkowy pomysł na odmienienie wyglądu pomieszczenia, ponieważ daje znacznie większe pole do popisu niż zwykła farba. Dzięki okleinom możesz w bardzo łatwy sposób nadać każdemu wnętrzu wyjątkowego charakteru. Sprawdź, jakie cechy powinna mieć najlepsza tapeta do kuchni.

Jaka tapeta do kuchni będzie najlepsza?

Na początku warto zastanowić się nad tym, z czego powinna być wykonana tapeta do kuchni. Niektóre modele papierowych tapet nie nadadzą się tutaj najlepiej, bo mogą się szybko zabrudzić, a czyszczenie może uszkodzić wzór oraz strukturę. Najlepiej zatem kupić wodoodporne tapety, których wybór obecnie jest bardzo szeroki. Producenci starają się wymyślać coraz bardziej zróżnicowane technologie, które sprawiają, że tapety nadają się do wnętrz, gdzie są narażone na kontakt z wodą. Dzięki temu nie musisz już rezygnować z pięknej okleiny nawet w takich pomieszczeniach jak kuchnia czy nawet łazienka.

Zobacz również artykuł poradnikowy na Tapetujemy.pl – „Jaka tapeta do kuchni?

Tapeta zmywalna do kuchni – czy to dobry pomysł?

Tapety winylowe bywają często nazywane zmywalnymi. Mimo że winyl kojarzy się najczęściej z płytami do gramofonu, to jego zastosowanie jest bardzo szerokie. Bywa między innymi wykorzystywany do produkcji artykułów gospodarstwa domowego, takich jak wykładziny, elementy elewacji czy właśnie tapety. Surowiec ten charakteryzuje się dużą odpornością na wilgoć, a także na mycie i stosowanie środków chemicznych. Czyszczenie tapet zmywalnych do kuchni jest bardzo proste – wystarczy jedynie zmyć zabrudzenie wodą z dodatkiem wybranego detergentu i po plamie nie będzie ani śladu. Nada się zatem nawet nad kuchenkę, stół czy inne miejsca narażone na ubrudzenie

Jaka najlepsza tapeta do kuchni? Omawiamy najmodniejsze wzory

Niesłabnącą popularnością cieszą się przede wszystkim różnego rodzaju tapety we wzory geometryczne. Oparte na motywach tworzonych przez linie przecinające się pod różnymi kątami czy przez przecinające się figury stwarzają mnogość dostępnych aranżacji. Dużą popularnością cieszą się też tapety roślinne. Znaleźć można wzory na przykład z dużymi liśćmi, drobnymi kwiatami, ale też z wieloma ziołami, które idealnie będą pasować do kuchennego klimatu. Popularnością cieszą się także imitacje innych surowców. Tapety imitujące kamienie, cegły czy płytki to wyjątkowy sposób na zaaranżowanie całego wnętrza.

Jaka tapeta do małej kuchni będzie najlepsza?

Decydując się na urządzenie małego pomieszczenia, trzeba pamiętać o tym, by dodatkowo go nie zmniejszyć przed niewłaściwą aranżację. W przypadku niewielkiej kuchni najlepiej zdecydować się na jasną tapetę i meble wraz z dodatkami. Pomogą one zwiększyć optycznie całą przestrzeń, dzięki czemu nie będzie się ono wydawać tak ciasne. Dodatkowo nie należy inwestować w okleinę z bogatym wzorem. Mały pokój zdecydowanie lepiej odnajdzie się w delikatnej ornamentyce, która nie przygniecie go zbyt dużą liczbą szczegółów. Nie można ponadto łączyć kilku różnych kolorów bądź motywów, zwłaszcza w intensywnych kolorach. Wygląda to bardzo chaotycznie, a dodatkowo znacznie zmniejsza pokój.

O czym należy pamiętać, wybierając tapetę do kuchni?

Wybierając odpowiednią tapetę, pamiętaj o tym, że nie musisz od razu pokrywać nią wszystkich ścian na całej ich powierzchni. Bardzo popularne są obecnie wyłącznie niektóre miejsca, takie jak to nad blatem czy zlewem. Można także zdecydować się na wytapetowanie tylko jednej ściany – możesz wtedy śmiało użyć jakiegoś żywego koloru albo wzoru, ponieważ w tak ograniczonym metrażu nie będzie on zbytnio przytłaczający. Przy aranżowaniu kuchni nie można także tracić charakteru z pozostałych pomieszczeń. Jeśli całe mieszkanie jest urządzone w stylu industrialnym, to tapeta podchodząca pod boho będzie się zwyczajne gryzła z resztą.

Tapeta do kuchni powinna być dobrana tak samo starannie, jak wszystkie inne elementy jej wyposażenia. Pozwala stworzyć w tym pomieszczeniu wyjątkowy klimat, a gotowanie posiłków powinno przecież odbywać się w odpowiedniej atmosferze, nieprawdaż?

Odpowiedź