Porcelana i ceramika – czym się różnią?

Posiadanie wyjątkowej zastawy na specjalne okazje jest dla wielu osób jednym z najważniejszych elementów wyposażenia domu. Najwięcej tego typu naczyń jest wykonywanych z ceramiki lub z porcelany. Jakie są różnice pomiędzy tymi dwoma materiałami? Czy wpływają one na komfort płynący z użytkowania naczyń? Dowiedz się więcej na temat porcelany oraz ceramiki.

Porcelana – wyznacznik luksusu

Kiedyś na porcelanę mogły pozwolić sobie tylko zamożne osoby, które należały do wyższej klasy społecznej. W dzisiejszych czasach naczynia z tego szlachetnego materiału stały się dostępne dla każdego, ale nadal są uważane za wyznacznik dobrego gustu oraz luksusu. Zastawa z porcelany to nie tylko piękny dodatek na stół, ale również komfortowy i praktyczny element każdego domu. Wyróżnia się dwa rodzaje naczyń wykonanych z tego materiału: zastawa z porcelany twardej oraz zastawa z porcelany miękkiej. Te pierwsze dodatki są odporne na ściskanie, negatywny wpływ czynników atmosferycznych oraz chemicznych, jest nienasiąkliwa oraz bardzo gładka. Kolejną cechą charakterystyczną tego surowca jest fakt, że przepuszcza on promienie słoneczne, w związku z czym na naczyniach występują efektowne prześwity. Z kolei porcelana miękka jest bardziej elastyczna oraz delikatna, dlatego najczęściej używa się jej do produkcji różnego rodzaju ozdób. Obydwa rodzaje są materiałami o wysokiej jakości, które zdecydowanie rzucają się w oczy. Jest wiele sklepów, które oferują eleganckie zestawy z tego szlachetnego surowca. Porcelana Fine Dine wyróżnia się wysoką jakością, minimalistycznym designem oraz klasycznymi kształtami. Zestaw z tego wyjątkowego materiału będzie świetną inwestycją na długie lata, którą z pewnością docenią wszyscy goście.

Czym wyróżnia się ceramika?

Ceramika jest obecna już od tysięcy lat i w dużym skrócie są to wyroby gliniane, które są utrwalane przez wypalenie. Na samym początku ten materiał był głównie formowany ręcznie. Największy wpływ na rozwój ceramiki miało koło garncarskie. Do towarów z tego surowca zaliczają się porcelit, kamionka, fajans oraz ceramika garncarska. Są to materiały tańsze niż porcelana, w związku z czym dużo osób decyduje się na zakup naczyń właśnie tego typu dodatków. Ceramika wyróżnia się bardzo wysoką trwałością, która wynika ze specyficznego sposobu obróbki materiału wyjściowego (wypalanie). W związku z tym naczynia tego typu są odporne na ścieranie się, działanie czynników chemicznych oraz wysokich temperatur. Bardzo często zastawa ceramiczna jest w różny sposób zdobiona, między innymi można pomalować jej powierzchnię specjalnymi farbami.

Porcelana a ceramika – różnice

Podstawową różnicą między ceramiką a porcelaną jest cena produktów wykonanych z konkretnych surowców. Wyroby porcelanowe są zdecydowanie droższe niż ich odpowiedniki z porcelitu i fajansu. W związku z tym, jeśli w sklepie znajdziesz produkty w niskiej, okazyjnej cenie, są to zapewne naczynia z ceramiki. Kolejną różnicą jest faktura samego surowca, ponieważ porcelana wyróżnia się gładką powierzchnią, z kolei wyroby ceramiczne są w dotyku bardziej szorstkie. To, co zdecydowanie wyróżnia naczynia porcelanowe to fakt, że przepuszczają one promienie słoneczne. Jest to jeden z łatwiejszych sposobów na zweryfikowanie, czy interesująca Cię zastawa jest rzeczywiście wykonana z tego szlachetnego materiału.

Odpowiedź