Kuchnia w stylu Hampton – eklektyczny romans tradycji i dekoratorskiej swobody

Dekorując własny dom, często sięgamy po rozwiązania, które z jednej strony wpisują się w aktualne trendy, z drugiej – łączą klasykę i uniwersalność. Szczególnie zależy nam na wyjątkowej i przemyślanej aranżacji wnętrz, w których spędzamy najwięcej czasu, a takim miejscem bez wątpienia jest kuchnia. Coraz częściej w aranżacjach kuchni sięga się do stylu vintage, będącego hołdem dla tradycyjnych projektów dekoracyjnych. Elementy vintage składają się także na mocno eklektyczny styl Hampton, zjednujący sobie coraz większą rzeszę fanów. Kuchnie w stylu Hampton wyróżniają się sielską atmosferą, swobodą dekoratorską, a zarazem elegancją i designerskim wyglądem rodem prosto z wakacyjnej, nadmorskiej rezydencji uwielbianej przez Nowojorczyków. Słusznie więc styl Hampton kojarzy się przede wszystkim z bogactwem bieli i przełamującymi ja odcieniami morskiego błękitu.

  • Styl Hampton – eklektyzm w dobrym guście
  • Drewno w kuchni Hampton – meble i nie tylko
  • Kuchnia w stylu Hampton – wyjątkowe aranżacje

Styl Hampton – eklektyzm w dobrym guście

Kuchnia Hampton łączy w sobie elegancję, bogactwo, luz i swobodę. Ogromnie ważne w aranżacji Hamptom są kolory, a za główny wyznacznik tego stylu uznaje się biel. Kolor biały pojawia się tutaj przede wszystkim na ścianach, ale także wyróżnia drewniane meble kuchenne, którym elegancji dodają zazwyczaj frezowane fronty. Sterylny i chłodny charakter przełamują połączenia z szarością i błękitem (różne odcienie niebieskiego). Jeśli chodzi o dodatki w stylu New Hampton – będącym niejako ewolucją bazowej gamy inspiracji – często stawia się na kolor złoty lub czarny przy wykończeniach frontów szafek. Takie wykorzystanie czystej barwy, jaką jest biel, sprawia, że styl Hampton idealnie nadaje się tak naprawdę do każdej przestrzeni – mniejsze optycznie powiększa, a większym dodaje przestronności i przytulności. Wykorzystanie jasnych barw i rezygnacja z ciemnych odcieni wpływa też na nasze samopoczucie, przywołując mile wspomnienia z wakacyjnych wojaży i skłaniając do relaksu.

Drewno w kuchni Hampton – meble i nie tylko

Kuchnia w stylu Hampton garściami czepie także z naturalnych materiałów i surowców – między innymi z wysokiej jakości drewna. Naturalne drewno w aranżacji wnętrz jest materiałem bardzo uniwersalnym, a jego wykorzystanie w stylu Hampton tworzy spójną całość pod postacią pięknego duetu bieli i drewna. Warto też dodać, że w kuchniach Hampton drewno pojawiać może się z powodzeniem w charakterze podłóg, blatów czy okiennic, a jego kolor wcale nie musi ograniczać się do jasnej barwy, ponieważ świetnie wygląda też w delikatnych odcieniach brązu, który nawiązuje do klasycznej formy aranżacji kuchni i jadalni. Warto też wpleść do wystroju kuchni w stylu Hampton elementy takie jak wiklinowe kosze czy krzesła.

Kuchnia w stylu Hampton – wyjątkowe aranżacje

Wybierając w aranżacji kuchni styl Hampton sięgamy po jasne kolory, elementy z naturalnego drewna czy dodatki z wikliny. Warto zatem zastanowić się, jakie dekoracje idealnie sprawdzą się w tych aranżacjach, tworząc spójną całość z elementami wymienionymi wyżej. Przede wszystkim należałoby postawić na naturalne materiały – len lub bawełnę – które z powodzeniem wykorzystamy jako zasłony, obrusy czy ścierki kuchenne. Dobrą kompozycją do kuchni Hampton będzie też skorzystanie z elementów marynistycznych – choćby z marynarskich pasów czy stołków barowych. Kuchnie w stylu Hampton to niezwykle gustowne projekty, w których godzi się ze sobą na pozór sprzeczne żywioły, sięgając po klasykę, która nie musi kłócić się z nowoczesnymi trendami.

Odpowiedź