Zasobnik cwu a zbiornik buforowy – na czym polegają różnice?

[REKLAMA]

W teorii zasobnik cwu (ciepłej wody użytkowej) powinien zapewnić pełen komfort korzystania z ciepłej wody. W praktyce tego typu urządzenia okazują się mieć wiele wad, o których istnieniu możemy nie wiedzieć przed zakupem. Z kolei wciąż mało znanym produktem jest zbiornik buforowy, który o wiele sprawniej radzi sobie z ogrzewaniem wody użytkowej.

Zasobnik cwu – jak działa?

Zasobnik cwu to urządzenie służące do podgrzewania wody – pośrednio przez zewnętrzne źródło ciepła, takie jak kocioł, kominek lub pompa ciepła. Co ważne, można podłączyć je do maksymalnie dwóch źródeł, co wyklucza możliwość wykorzystywania kotła, kolektorów słonecznych i pompy w jednej instalacji.

Przyglądając się budowie zasobnika cwu, można zauważyć, że jest on ogrzewany do połowy przez jedno źródło. Co to oznacza w praktyce? Jeśli korzystamy z paneli słonecznych, latem system działa sprawnie: zasobnik ogrzewa się w 100% i nie brakuje nam ciepłej wody. Zimą, kiedy pracuje tylko drugie źródło ciepła, otrzymujemy zbyt małą ilość ciepłej wody, żeby ogrzać cały dom. Na słabą wymianę ciepła wpływają też, stosowane w takich urządzeniach, stalowe wężownice.

Decydując się na zakup zasobnika cwu, należy przygotować się na cykliczną kontrolę katody i anody oraz ich częstą wymianę (zazwyczaj co półtora roku). Jeżeli tego nie zrobimy, magnez zawarty w anodzie będzie wchodził w reakcje z tlenem, co przyczyni się do korozji. W konsekwencji wewnątrz zasobnika pojawi się kamień, który utrudni wymianę ciepła, a urządzenie będzie z roku na rok obniżało swoją wydajność.

Cechy zbiornika buforowego

Nawet jeśli możemy odnieść wrażenie, że zbiornik buforowy i zasobnik cwu to podobne urządzenia, nie jest to prawda. Pierwszy z nich działa o wiele bardziej kompleksowo, ponieważ łączy w sobie trzy produkty. Potrafi nie tylko akumulować energię wytworzoną przez źródła ciepła, łączyć różne źródła i odbiorniki ciepła, a także przepływowo ogrzewać wodę.

W odróżnieniu od zasobnika cwu, zbiornik może być zamontowany w instalacjach z nieograniczoną liczbą źródeł i odbiorników ciepła. Dodatkowo, możemy podłączyć go do systemu c.o. Jedną z firm produkujących zbiorniki buforowe jest Noel, który jako jedyny na rynku zastosował miedzianą wężownicę do cwu. Ten materiał posiada znacznie większą sprawność wymiany ciepła niż stal, przez co szybciej ogrzewa wodę. Posiada też właściwości antybakteryjne, dzięki czemu nie dochodzi do namnażania się drobnoustrojów. Firma Noel na swojej stronie szczegółowo wyjaśnia różnice pomiędzy zasobnikami cwu a zbiornikami buforowymi: http://www.noel.pl/zasobnik-cwu-127.html.

Przewagą zbiornika buforowego jest również jego niezmienna wydajność przez minimum 10 lat. Taką jakość udało się uzyskać m.in. dzięki rezygnacji z katody i anody. Inną korzyścią jest też znaczne obniżenie kosztów eksploatacji urządzenia. Znika również problem zimnej wody w dolnej części pojemnika, która mogłaby przyczyniać się do powstawania bakterii Legionella. Wdrożenie technologii przepływowego ogrzewania wody eliminuje tzw. zjawisko starzenia się wody.

Odpowiedź