Wentylacja grawitacyjna – naturalna, ale zawodna

Odpowiednia wentylacja w domu jest niezwykle ważna dla zachowania wysokiej jakości powietrza w jego wnętrzu. Obecnie najpopularniejszą metodą wymiany powietrza jest wentylacja grawitacyjna. W jaki sposób działa oraz jakie ma zalety i wady? Jakie są najlepsze alternatywy dla tego rozwiązania?

W jaki sposób działa wentylacja grawitacyjna?

Wentylacja grawitacyjna działa w bardzo prosty sposób. Powietrze znajdujące się we wnętrzu mieszkania jest zasysane przez ciąg kominowy, którego przewód wychodzi na zewnątrz. Czyste powietrze dociera do wnętrza przez specjalne nawiewy – najczęściej są to nawiewniki w oknach.

To najpopularniejszy sposób na wentylację pomieszczeń. Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze jest on w pełni skuteczny. Jest to uzależnione przede wszystkim od panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych. Dla zachowania prawidłowego działania wentylacji grawitacyjnej najbardziej optymalna temperatura powietrza to ta wynosząca 15 stopni Celsjusza.

Jeśli chcesz zakupić wentylację lub potrzebujesz wsparcia w jej odpowiednim doborze, Ventido – Hurtownia Wentylacji zapewni Ci profesjonalną pomoc. Niezależnie od tego, czy interesuje Cię wentylacja w bloku, czy w domu.

Zalety wentylacji grawitacyjnej

Wentylacja grawitacyjna jest tradycyjnym rozwiązaniem, wiążącym się z kilkoma istotnymi zaletami. Jedną z nich jest bezawaryjność. Wentylacja grawitacyjna nie może ulec awarii. Jedynym możliwym scenariuszem jest osłabienie jej działania przed zbyt wysoką temperaturę. Jeśli jednak kratki wentylacyjne nie zostaną przysłonięte, wentylacja grawitacyjna będzie działać i zapewniać przepływ powietrza.

Atutem tego rozwiązania jest również brak konieczności obsługi. Wentylacja grawitacyjna działa w pełni samodzielnie i nie wymaga żadnej ingerencji ze strony użytkownika. Dodatkowo jest naturalnym rozwiązaniem, a więc nie potrzebuje zasilania prądem. Zostaje zachowana ciągłość pracy, nawet wtedy, gdy występują np. awarie prądu.

Ze względu na brak dodatkowych urządzeń, wentylacja grawitacyjna jest niemalże bezgłośna. Jej wykonanie nie wiąże się z wysokimi kosztami ani wymagającą pracą. Co więcej, prawidłowo wykonana wentylacja grawitacyjna nie generuje żadnych kosztów eksploatacyjnych.

Wady wentylacji grawitacyjnej

Wentylacja grawitacyjna posiada jednak swoje wady. Zdecydowanie największym minusem tego rozwiązania jest fakt, iż intensywność wentylacji jest uzależniona od różnicy temperatur pomiędzy wnętrzem a otoczeniem domu. Znaczenie w tej kwestii ma również siła wiatru czy ciśnienia powietrza.

W sytuacji, w której temperatura na zewnątrz zrównuje się z temperaturą wewnątrz domu, wentylacja grawitacyjna działa naprawdę słabo. Z kolei zimą, kiedy ta różnica temperatur jest duża, wentylacja grawitacyjna może generować spore straty cieplne. Wówczas może również wystąpić problem z nadmiernym przesuszeniem powietrza.

Jakie są alternatywy dla wentylacji grawitacyjnej?

Zdecydowanie najlepszą alternatywą dla wentylacji grawitacyjnej jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja. Jest to nowoczesny system, który doskonale działa przez cały rok. Warunki atmosferyczne nie wpływają na jego efektywność.

Rekuperacja wraz z odzyskiem ciepła posiada następujące zalety:

  • dostarczane świeże powietrze jest filtrowane i pozbywane wszelkich zanieczyszczeń i alergenów, dzięki czemu jest dla Ciebie zdrowsze, jak i bezpieczniejsze dla alergików,
  • ogrzewanie domu jest o wiele tańsze – oszczędności mogą wynosić nawet do 50% mniej niż dotychczas, a to wszystko za sprawą odzysku ciepła,
  • energooszczędność – dom z rekuperacją ma o wiele niższe zapotrzebowanie na ciepło,
  • możliwość uzyskania dofinansowania – obecnie dzięki wielu dostępnym programom możesz uzyskać dofinansowanie na wentylację mechaniczną i tym samym znacząco obniżyć koszt całej ten inwestycji.

Jeśli zależy Ci na komfortowym i energooszczędnym systemie wentylacji, zastanów się nad inwestycją w wentylację mechaniczną!

Źródło zdjęcia: https://www.pexels.com/

Odpowiedź