Oświetlenie ledowe to dobry sposób, by znacząco zmienić charakter wnętrza, nie mówiąc już o tym, że to rozwiązanie jest po prostu bardzo opłacalne. Jak zatem przedstawiają się koszta? I co właściwie trzeba zrobić, żeby we własnym mieszkaniu wprowadzić taką innowację?
Oświetlenie sufitowe
Oświetlenie LED ma wiele niezaprzeczalnych zalet. Jest najbardziej energooszczędnym typem światła, a to pozwala nam zaoszczędzić sporo pieniędzy. Oprócz tego pozwala osiągnąć we wnętrzach interesujący i klimatyczny efekt. Ledowe oświetlenie sufitowe jest więc pomysłem wartym rozważenia. Ale kiedy zdecydujemy się już na ledową lampę lub podwieszany sufit z taśmami LED, taki, jakie możemy obejrzeć na http://www.ledovo.pl/items/148-oswietlenie-led-sufitu.html, to co dalej? Jak się do tego właściwie zabrać?
Jak zrobić podświetlany sufit LED?
Na początek trzeba zaplanować całą konstrukcję, to znaczy ustalić, jaka wysokość i powierzchnia sufitu oraz jaki rodzaj samego oświetlenia najbardziej nas usatysfakcjonuje. Jeśli o to ostatnie chodzi, to najczęściej stosowanym wariantem jest rozwiązanie, które łączy oświetlenie punktowe (na przykład lampę ledową) i taśmy LED.
Gdy już wszystko ustalimy, montujemy za pomocą wkrętów boczne profile UD. By zrobić to prawidłowo, trzeba zadbać nie tylko o odpowiednią odległość od sufitu, ale także sprawdzić za pomocą poziomicy równość konstrukcji. Następnymi elementami, które musimy przykręcić, są wieszaki bezpośrednie i profile nośne CD w profilach obwodowych. By przebiegło to sprawnie, wyznaczamy linię dla profili głównych, na niej zaś wyznaczamy, rozstawione w odległości około pięćdziesięciu centymetrów, punkty dla wieszaków.
Profile główne będą odpowiadały za utrzymanie ciężaru całej konstrukcji, więc opieramy ich końce na wierzchni przyściennych, a do wieszaków mocujemy za pomocą stalowych prętów. Profile nośne mocujemy, wsuwając wpierw ich końcówki do środka profili przyściennych, a następnie mocując do profili głównych.
Trzeba oczywiście stworzyć wnękę potrzebną do zamocowania taśmy LED. Można to zrobić bez większych komplikacji, posługując się profilem UW, zamocowanym tak, by jego krawędź była umieszczona między pionową ścianką z płyty a pionowym profilem. Dzięki temu światło LED będzie dawało delikatną poświatę, jednocześnie nie będąc widzianym od spodu.
Po doprowadzeniu do tak powstałej konstrukcji elektrycznej instalacji, mocujemy płyty g-k. Ich połączenia spoinujemy masą szpachlową z wtopioną taśmą zbrojącą, a do wypukłych krawędzi wtapiamy aluminiowe narożniki. Trzeba wywiercić też otwory na oczka, przez które będzie się przedostawało światło punktowe. Z kolei taśmy LED najlepiej montować na ściance progu półki. Gdy wszystko już jest zrobione, trzeba jeszcze tylko przykręcić pionowo pasek płyty g-k do profilu i zabezpieczyć go za pomocą wcześniej wspomnianych aluminiowych narożników.
Ile to kosztuje?
Tutaj nie ma jednej odpowiedzi, cena, jaką przyjdzie nam zapłacić, zależy bowiem od powierzchni, jaką zajmie oświetlenie sufitowe w naszym mieszkaniu. Możemy jednak ustalić koszt za metr kwadratowy i potem już dokonać indywidualnych obliczeń. Materiały i lampy swoje kosztują, a jeśli nie zamierzamy sami zajmować się montażem, dojdzie jeszcze opłata za robociznę – w takim wypadku koszt metra kwadratowego wyniesie 100-140 złotych w przypadku prostego sufitu, lub nawet do 170 zł w wypadku sufitu wielopoziomowego.
Jak wybierać oświetlenie LED?
Kupując lampę LED trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy. Przede wszystkim nie powinniśmy myśleć o watach. One mają duże znaczenie w przypadku zwykłych żarówek, jednak oświetlenie LED rządzi się własnymi prawami – tu znacznie ważniejsza jest liczba lumenów (jest to jednostka miary strumienia świetlnego).
Warto zwrócić też uwagę na kąt rozsyłu światła. Optymalny zależny jest od wielkości pomieszczenia, które chcemy oświetlić. Jeżeli jest ono duże, właściwy kąt rozsyłu światła lampy powinien wynosić co najmniej sto dwadzieścia stopni.
Ważna jest też sama barwa światła. Jej rozpiętość jest dość szeroka – od światła zimnego do ciepłego. Jest ona określana w stopniach Kelwina – im niższa ich wartość, tym cieplejsze światło.
Odpowiedź