W każdym domu potrzebny jest sprawny system wentylacji. To on odpowiada za dostarczenie do pomieszczeń mieszkalnych świeżego powietrza z zewnątrz i usuwanie z nich powietrza zużytego. Decydując się na wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, zyskujemy coś jeszcze. Rekuperator, który jest częścią tej instalacji nie tylko wymienia powietrze w budynku, ale także wpływa na zmniejszenie zapotrzebowania na energię. W ten sposób możliwe są oszczędności w ogrzewaniu. Jednak, aby wentylacja mechaniczna w pełni spełniała swoją rolę, musi być prawidłowo zamontowana. Sprawdźmy, jakie błędy najczęściej popełnia się w tego rodzaju wentylacji.
Brak prawidłowego projektu inżynierskiego
Bez dobrze przemyślanego i wykonanego projektu inżynierskiego trudno mówić o profesjonalnej i skutecznej wentylacji mechanicznej. To absolutna podstawa, o którą trzeba zadbać. Projekt uwzględnia, ile powietrza należy doprowadzić do poszczególnych pomieszczeń oraz jakie dobrać urządzenia i o jakiej mocy. Znajdą się w nim dokładne wymiary całej instalacji i plan rozprowadzenia kanałów wentylacyjnych. Brak projektu inżynierskiego to poważny błąd, który będzie wstępem do kolejnych nieprawidłowości.
Nieprofesjonalna ekipa od wentylacji
Nie od dzisiaj wiadomo, że na montaż wentylacji mechanicznej olbrzymi wpływ ma doświadczenie i wiedza osób, które się tym zajmują. Powierzenie tego zadania niekompetentnej ekipie spowoduje, że w przyszłości narazimy się na nieprawidłowo działającą instalację, która może częściej niż zwykle ulegać awariom. W tej kwestii nie należy oszczędzać i postawić na sprawdzonych ludzi.
Źle dobrane miejsce montażu jednostki centralnej
Znaczenie ma również to, gdzie zainstalujemy jednostkę centralną wentylacji mechanicznej. Przede wszystkim należy pamiętać, że rekuperator powinien być zamontowany w pomieszczeniu, w którym panuje odpowiednia temperatura. Producenci urządzenia określają ją w instrukcji produktu (np. minimum 8°C). W ten sposób zapobiegamy skraplaniu się pary wodnej i powstawaniu wilgoci w instalacji. Ponadto rekuperator nie może być zabudowany, aby w dowolnym momencie był możliwy do niego dostęp.
Brak podcięcia drzwi
Istotne jest to, aby zadbać o swobodny przepływ powietrza w budynku. Gdy w jednym pomieszczeniu znajduje się nawiew powietrza, a w innym wywiew, wtedy nie można zapomnieć o podcięciach drzwi. Są to szczeliny pomiędzy dolną krawędzią drzwi a podłogą. To właśnie nimi przepływa powietrze. Podcięcia nie są potrzebne w przypadku, gdy w jednym pomieszczeniu znajduje się nawiew i wywiew instalacji.
Połączenie wentylacji mechanicznej z grawitacyjną
Wentylacja mechaniczna znajduje zastosowanie w domach energooszczędnych o wysokim stopniu izolacyjności. W takich warunkach jest najbardziej skuteczna. Nie należy łączyć wentylacji mechanicznej z grawitacyjną. Ta druga powoduje pewną utratę ciepła, co w przypadku instalacji bazującej na rekuperatorze odzyskującym ciepło przestaje mieć sens. W nowym budynku, decydując się na wentylację mechaniczną, nie planujemy kanałów grawitacyjnych.
Odpowiedź