Klimatyzacja w domu – montaż i właściwa eksploatacja

[REKLAMA]

Coraz gorętsze lata sprawiają, że klimatyzacja w domu przestaje być czymś niespotykanym – a wręcz staje się powoli standardem wyposażenia. Chcesz zamontować ją w swoim domu – by schłodzić ją latem, a przy okazji zyskać dodatkowe źródło ogrzewania na zimę? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się więcej o montażu i użytkowaniu klimatyzacji w domu!

Montaż klimatyzacji – co musisz o nim wiedzieć?

To, co odróżnia klimatyzację od innych sprzętów domowych to dość utrudniony zakup. Wynika to z obowiązujących przepisów, dotyczących f-gazów, które są wykorzystywane jako czynnik chłodzący. Zgodnie z nimi montaż klimatyzacji wymaga odpowiednich uprawnień – dlatego też klimatyzatorów nie można zakupić samodzielnie, a jedynie w pakiecie z usługą montażu przez uprawnioną osobę.

Z tego względu najlepiej zdecydować się na ofertę firm, specjalizujących się w projektowaniu, doborze, montażu i serwisie klimatyzatorów domowych. Dzięki temu unikniesz trudności z dopasowywaniem urządzenia do danego budynku – specjaliści zajmą się tym za Ciebie! Oferowana m.in. przez firmę AirClean klimatyzacja domu na Śląsku to kompleksowa usługa, obejmująca:

  • bezpłatną wizję w Twoim domu,
  • indywidualny projekt instalacji, dopasowanej do specyfiki domu,
  • dobór odpowiednich urządzeń klimatyzacyjnych,
  • montaż klimatyzacji,
  • sprawdzenie działania instalacji.

Jak wygląda sam proces montażu klimatyzacji? Jego podstawowe etapy to montaż jednostki wewnętrznej, montaż jednostki zewnętrznej, podłączenie przewodów – freonowych i elektrycznych oraz odpływu do skroplin, odpowietrzenie instalacji i test jej szczelności. Całość wymaga też oczywiście wiercenia i kucia – by połączyć obie jednostki i odpowiednio je przymocować – wykonania izolacji przewodów, a także próbnego uruchomienia instalacji. Po zakończeniu montażu można już cieszyć się z nowego urządzenia – nie zapominając jednak o prawidłowym użytkowaniu i serwisowaniu klimatyzacji!

Prawidłowe użytkowanie klimatyzacji – odpowiadamy na najczęstsze pytania!

Klimatyzator nie jest urządzeniem bezobsługowym – należy o niego dbać, wykonywać przeglądy i serwis całej instalacji. Odpowiadamy na najczęstsze pytania, dotyczące zasad właściwego dbania o klimatyzację w domu.

Jak często należy serwisować klimatyzację?

Klimatyzację najlepiej serwisować dwa razy w roku (wiosną i jesienią). Sprawdzenie i wyczyszczenie klimatyzacji zarówno przed sezonem, jak i po jego zakończeniu gwarantuje pełne bezpieczeństwo użytkowania instalacji.

By zapewnić poprawne działanie instalacji przez wiele lat warto zdecydować się na cykliczny przegląd serwisowy klimatyzacji z AirClean – wiodącą firmą z branży klimatyzacyjnej, działającą na terenie Śląska.

Co obejmuje przegląd i serwis klimatyzacji?

Przegląd serwisowy klimatyzacji obejmuje takie działania jak m.in.:

  • kontrola instalacji elektrycznej, wentylatorów jednostki wewnętrznej i zewnętrznej, sprężarki, przewodów spustowych, ciśnienia w układzie chłodniczym,
  • czyszczenie lameli, obudowy wymiennika, filtrów, przewodów spustowych,
  • dezynfekcja klimatyzacji,
  • uzupełnienie ubytków czynnika chłodniczego.

Czy klimatyzację mogę napełniać i czyścić samodzielnie?

Niestety – nie. Wspomniana już ustawa z dnia 15 maja 2015 r. o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych jasno określa, że do prac wykorzystujących f-gazy wymagane są specjalne uprawnienia. Z tego też względu, jeśli takowych uprawnień nie posiadasz, z wszelkimi czynnościami serwisowymi oraz z napełnianiem klimatyzacji musisz zgłaszać się do specjalistów.

Odpowiedź