Klima-Hurt, twój partner w klimatyzacji

Szukasz pompy próżniowej lub kielicharki akumulatorowej? Hurtownia Klima-Hurt jest wysoko wyspecjalizowanym sklepem oferującym szereg produktów dedykowanych dla wykonawców systemów rekuperacji, klimatyzacji i wentylacji. W ofercie znajdują się także wagi chłodnicze, pompki skroplin, zestawy manometrów, giętarki kuszowe, ekspandery oraz wszelkie inne elementy pozwalające wykonać nawet najbardziej wymagające projekty.

Prawidłowa wentylacja jest niezbędna do prawidłowej wymiany powietrza. Ta kluczowa decyzja powinna zostać podjęta już w fazie planowania inwestycji budowlanej. Rekuperacja jest to rodzaj wentylacji mechanicznej z odzyskiwaniem ciepła. Wymiennik ciepła (rekuperator) pozwala precyzyjnie kontrolować ruch powietrza dostarczanego do domu oraz odzyskiwać ciepło z zanieczyszczonego powietrza z domu.

Serce domu w postaci wymiennika ciepła ma za zadanie odzyskiwać ciepło i wykorzystać je do ogrzania czystego powietrza. Rekuperacja nie tylko oszczędza ciepło, ale również oferuje inne korzyści, takie jak:

– filtrowanie powietrza nawiewanego (w rekuperatorze zainstalowany jest filtr, który oczyszcza powietrze wchodzące do budynku),

– zawsze świeże powietrze (w budynku z rekuperacją powietrze zużyte jest wyciągane i świeże powietrze jest zawsze dostarczane w takim samym stosunku),

– mniej kurzu, roztoczy, alergenów, wirusów i cząsteczek smogu (filtr w rekuperatorze zatrzymuje cząsteczki kurzu, zanieczyszczenia i alergeny),

– brak much i komarów (plisowana kratka na wlocie powietrza i filtry łapią muchy, komary i inne insekty),

– brak hałasu z zewnątrz (nie musimy otwierać okien),

– możliwość całkowitego wyjścia z komina (zyskamy dodatkową przestrzeń i eliminujemy mostek termiczny),

– zwiększony komfort użytkowania budynku, obniżony poziom CO2,

– łatwiej kontrolować wilgotność i temperaturę.

Każde pomieszczenie w budynku posiada nawiew lub wywiew powietrza. W salonie, sypialni jest to nawiew świeżego powietrza. W kuchni, w łazience oraz pomieszczeniu gospodarczym jest to wylot powietrza wywiewanego. Ciepłe i stęchłe powietrze ogrzewa napływające chłodne i czyste. Oczywiście powietrze wypływa z budynku (używane) i nie miesza się z świeżym powietrzem wchodzącym do budynku. Wymiennik ciepła w rekuperatorze odzyskuje część ciepła z powietrza wywiewanego budynku i ogrzewa powietrze nawiewane. W rekuperatorze znajdują się dwa filtry. Jeden z nich filtruje powietrze wchodzące do budynku, a drugi chroni rekuperator przed zanieczyszczeniami z powietrza wywiewanego.

Kluczowym elementem systemu rekuperacji są rurki rozprowadzające powietrze. Działanie całego układu zależy od ich jakości oraz sposobu zamontowania. Starsze rozwiązanie techniczne to Spiro – sztywne rury wykonane z blachy i ocieplone wełną. Obecnie proponowane w sprzedaży są nowoczesne produkty wysokiej jakości rury miękkie i elastyczne typu peflex, flex, smartflex i ventiflex. Spotykane są o średnicach fi 63, fi 75 oraz fi 90. Rury o małych średnicach można instalować w zabetonowanych stopach jak również w stropach zaizolowanych. W ofercie są również rury antybakteryjne. Do separacji rur niezbędny jest dwurzędowy rozdzielacz rur. Rury rekuperacyjne powinny być ocieplone następującymi materiałami: wełną mineralną, otuliną kauczukową, spienionym polipropylenem (kanały z EPP), preizolowanymi kanałami i kształtkami wraz z izolacją z kauczuku. Skrzynka rozprężna to element w instalacji, który służy do zamieszczania na nim anemostatów. Skrzynki wykonywane są z tworzywa sztucznego, bądź stali ocynkowanej lub kwasoodpornej.

System rekuperacji niesie ze sobą szereg korzyści nie tylko w wymiarze komfortu życia oraz zdrowia, ale także w innych wymiarach. Rodzaj wentylacji z odzyskiem ciepła pozwala na ograniczenie strat energii cieplnej mniej więcej o 1/3, co przekłada się na korzyści dla środowiska naturalnego, co wpisuje się w nurt polityki odnawialnych źródeł Energii (OZE). Oprócz tego niebagatelne znaczenie mają oszczędności finansowe. Przy stale rosnących kosztach energii ma to kolosalne znaczenie.

Odpowiedź