Zastanawiasz się, czy fotowoltaika jest dla Ciebie? Z pewnością jest to ekologiczne rozwiązanie na obniżenie rachunków za prąd. Sprawdź, jak dopasować instalację fotowoltaiczną do Twoich potrzeb!
Fotowoltaika w Twoim domu
Dzięki fotowoltaice możliwe jest przetwarzanie energii słonecznej w energię elektryczną, niezbędną do zasilania wszystkich urządzeń elektrycznych w gospodarstwie domowym. Potrzebne do tego są panele słoneczne, zbudowane z małych krzemowych ogniw fotowoltaicznych. Elementem domowej instalacji fotowoltaicznej, który odpowiedzialny jest za przemianę energii elektrycznej na prąd zmienny jest falownik.
W Polsce mamy dostęp do promieni słonecznych przez cały rok. Najwięcej energii słonecznej dociera latem, dzięki czemu odpowiednio zainstalowane panele są w stanie wygenerować prąd praktycznie na cały rok, a tym samym cieszyć się niskimi rachunkami.
Rodzaje instalacji fotowoltaicznych
Decydując się na fotowoltaikę, powinniśmy wziąć pod uwagę to, czy nasza domowa instalacja będzie podłączona do publicznej sieci elektroenergetycznej (on-grid), co jest najpowszechniejszym wyborem. W Polsce funkcjonuje system opustów, dzięki któremu mamy możliwość odsyłania do sieci wygenerowanych przez naszą instalację nadwyżek energii. Wysłaną w ten sposób energię możemy pobierać w momencie, kiedy nasza instalacja nie produkuje odpowiedniej ilości prądu.
Mniej opłacalna jest całkowita niezależność energetyczna (system off- grid). Ten system wymaga inwestycji w specjalny akumulator magazynujący energię elektryczną, jednak jesteśmy zależni wyłącznie od jego zapasów. Z tego powodu poleca się instalacje off-grid domkom letniskowym.
Warunki do montażu i koszt inwestycji
Zanim zdecydujemy się na fotowoltaikę dla naszego domu, warto skorzystać z audytu fotowoltaicznego, dzięki któremu dowiemy się, czy fotowoltaika będzie dla nas opłacalną inwestycją. To pozwoli nam oszacować, jaką ilość energii zużywamy w ciągu roku, oraz czy nasze rachunki za prąd mają szansę znacznie zmaleć. Przy okazji audytu sprawdzane są warunki do montażu paneli, w tym konstrukcja dachu (tak, aby zapewnić panelom odpowiedni kąt nachylenia do promieni słonecznych), oraz czy dach nie zostanie zacieniony. Z wiadomego powodu należy przewidzieć, czy panele będą miały dostęp do słońca – w przeciwnym razie nie spełnią swojej funkcji.
Profesjonalną firmą która zajmuje się przeprowadzaniem audytów i montażem instalacji fotowoltaicznych jest SunErgo – https://sunergo.pl/blog/jaka-moc-paneli-fotowoltaicznych-pokryje-zapotrzebowanie-mojego-domu/. Przy okazji audytu przewidywany jest dobór mocy i wielkości instalacji. To bardzo ważne, aby uniknąć nadmiernych kosztów inwestycji.
Co wpływa na opłacalność fotowoltaiki?
Ogromną popularność fotowoltaiki przyniosły programy wspierające jej rozwój w naszym kraju. To właśnie dzięki dotacjom z programu takiego jak Mój Prąd był możliwy dostęp do miliarda złotych na zakup i montaż instalacji. Pula pieniędzy została wyczerpana przed końcem roku i Mój Prąd zwiększył ją dla kolejnych beneficjentów. Popularność fotowoltaiki wynika z jej opłacalności – podwójna korzyść z ekologicznego źródła energii, którą zainteresowanie będzie tylko rosnąć.
Wysokiej jakości panele fotowoltaiczne mają gwarancję sięgającą nawet 50 lat, a przy tym są niemal bezobsługowe i bezawaryjne. Jeśli skorzystamy z dofinansowania, koszty inwestycji mogą nam się zwrócić w dość krótkim czasie. Warto wspomnieć o tym, że program Mój Prąd (w którego ofercie jest dotacja do 5 000 zł) można połączyć z ulgą termomodernizacyjną, dzięki której możemy odliczyć podatek dochodowy od kosztów poniesionych na mikroinstalację.
Odpowiedź