Jak wybrać gazowy kocioł kondensacyjny?

[REKLAMA]

Instalacja grzewcza jest jedną z najważniejszych w całym domu. Możliwości w tym obszarze mamy ogromne. Nie brakuje tych, którzy w swoim budynku stawiają na gazowe kotły kondensacyjne. Sprawdzamy, czym charakteryzuje się taki piec, jakie ma zalety instalacja oparta na kotle kondensacyjnym oraz jak dokonać jego optymalnego wyboru.

Jak działa kocioł kondensacyjny?

W pierwszej kolejności musimy bliżej przyjrzeć się budowie takich kotłów oraz zasadzie ich działania. Co nie jest bez znaczenia, kotły kondensacyjne są zasilane gazem. Dzięki temu spalane w nich paliwo tylko w niewielkim stopniu zanieczyszcza atmosferę.

Bardzo ważne jest także to, że ich sprawność energetyczna przekracza 100 procent. Dzięki temu pozwalają one na znaczną oszczędność spalanego gazu. To wszystko sprawia, że w instalacjach grzewczych wykorzystuje się je coraz częściej.

W przeciwieństwie do niskotemperaturowych kotłów gazowych piece kondensacyjne wykorzystują ciepło znajdujące się w parze wodnej gorących spalin. W spalanym paliwie znajduje się wodór, z którego powstaje para wodna. Żeby odzyskać ciepło spalin, przepuszcza się je przez wymiennik ciepła omywany przez wodę, która schładza spaliny i odbiera ich energię. Efekt jest taki, że są to piece o wysokiej sprawności. Jednocześnie wytwarzane spaliny mają temperaturę ok. 45 stopni Celsjusza, podczas kiedy w zwykłych kotłach jest ona ponad dwukrotnie wyższa.

Największe zalety kotłów kondensacyjnych:

  • wysoka sprawność energetyczna,
  • piec bezobsługowy,
  • oszczędność spalanego gazu,
  • niższe koszty eksploatacyjne,
  • brak konieczności składania paliwa,
  • łatwość regulacji mocy,
  • brak produktów spalania,
  • cicha praca,
  • łatwy w montażu,
  • mniejsze straty ciepła,
  • przyjazny środowisku.

Jaki kocioł kondensacyjny do domu?

Jeżeli jesteśmy zdecydowani na kocioł kondensacyjny, musimy dokonać optymalnego wyboru takiego pieca. Wyróżniamy różne kotły kondensacyjne, a więc każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Pod względem funkcjonalności kotły tego typu dzielą się na jednofunkcyjne i dwufunkcyjne, tj.:

  • Kocioł kondensacyjny jednofunkcyjny – ogrzewają tylko wodę, która krąży w instalacji c.o. Żeby podgrzewać wodę użytkową, konieczne jest dokupienie zasobnika. Idąc dalej, można go również połączyć z powietrzną pompą ciepła czy kolektorami słonecznymi.
  • Kocioł kondensacyjny dwufunkcyjny – kocioł z dodatkowym wymiennikiem przepływowym do podgrzewania wody użytkowej. Jeżeli odkręcamy kurek z wodą, kocioł przełącza się na ogrzewanie wody użytkowej. Po jego zamknięciu powraca do ogrzewania wody w instalacji centralnego ogrzewania. Jest to wariant mniej komfortowy niż wybór kotła jednofunkcyjnego z dodatkowym zasobnikiem ciepłej wody.

Oprócz tego kotły są różne pod względem sposobu montażu i gabarytów. Większość użytkowników najwyżej ceni sobie kotły kondensacyjne w wersji wiszącej, które można w prosty sposób zawiesić na ścianie, co pozwala wygospodarować więcej wolnego miejsca. Oczywiście w sprzedaży znajdziemy także gazowe kotły kondensacyjne w wersji wolnostojącej.

Podsumowując, nie ulega wątpliwości, że kocioł kondensacyjny zasilany gazem to ciekawy wariant instalacji grzewczej w budynku. Ma wysoką sprawność, jest bezobsługowy, zajmuje niewiele miejsca i zasila go paliwo przyjazne środowisku.

Odpowiedź