Jak dobrać modne i trwałe włączniki światła i gniazda elektryczne do domu?

[REKLAMA]

Instalacja elektryczna to nie tylko przewody poprowadzone w ścianach. Aby całość systemu była funkcjonalna, potrzebujemy stałego dostępu do energii elektrycznej. A to gwarantują gniazda elektryczne oraz włączniki światła. Jak je dobrać, żeby służyły nam jak najlepiej? O tym opowiemy w dzisiejszym tekście.

Na co zwracać uwagę, wybierając gniazda i włączniki?

Wiele osób w ogóle nie przykłada do nich wagi. Gniazda i włączniki po prostu są. Coraz częściej jednak dekoratorzy wnętrz oraz osoby prywatne dostrzegają jak wielki potencjał drzemie w tych zwykłych produktach.

Włączniki i gniazda powinny spełniać trzy podstawowe warunki:

  • być praktyczne i w pełni funkcjonalne,
  • zapewniać bezpieczeństwo użytkowania,
  • świetnie wyglądać.

Jak planować wnętrza i robić zatem zakupy, żeby zawsze uwzględniać wszystkie trzy elementy?

Praktyczność na pierwszym miejscu

Włączniki światła i gniazda elektryczne przede wszystkim muszą zapewniać komfortowy dostęp do oświetlenia oraz podłączeń rozmaitych urządzeń elektrycznych.

Dlatego też podczas planowania instalacji i późniejszych zakupów zastanówmy się, ile tak naprawdę potrzebujemy poszczególnych elementów.

W przypadku włączników, przyjmuje się zasadę, że powinien się znaleźć przynajmniej jeden przy każdych drzwiach do pomieszczenia lub na dole i u góry schodów, co znacząco ułatwia przemieszczanie się. Powinno się montować je na wysokości około 120-150 centymetrów od poziomu podłogi.

Co do gniazd elektrycznych jest nieco inaczej. Teoretycznie im więcej, tym lepiej. Warto też grupować je po kilka sztuk, korzystając z opraw z kilkoma gniazdami. Elementy do podpięcia na stałe urządzeń typu lodówka, kuchenka, pralka itp., powinny się znaleźć do 30 centymetrów nad podłogą, zapewniając łatwy i stały dostęp.

Gniazda elektryczne do użytku bieżącego w sypialni lub salonie można umieścić również w pobliżu podłogi. Natomiast w kuchniach i łazienkach najlepiej, żeby znalazły się pod dolną krawędzią szafek wiszących lub tuż nad blatami roboczymi i toaletkami.

Bezpieczeństwo – zapewnij sobie spokój w domu

Nie można też zapominać o kwestii bezpieczeństwa. Wszelkie zwarcia i awarie w instalacji elektrycznej mogą być bowiem zagrożeniem nie tylko dla samych urządzeń, ale też dla ludzi.

Z tego względu wdrożono zasady ochrony przeciwporażeniowej. Pozwalają w znaczący sposób zmniejszać ryzyko porażenia w warunkach domowych. Stosuje się gniazda hermetyczne do łazienek, włączniki różnicowoprądowe oraz odpowiedni rozkład elementów w przestrzeniach o zwiększonej wilgotności i ryzyku zalania wodą. W tym ostatnim przypadku, należy stosować elementy o wysokim współczynniku ochronnym IP.

Piękno i estetyka – elementy elektryczne w modnych wnętrzach

Oprócz względów typowo techniczno-praktycznych, niezmiernie ważne są również walory estetyczne. Obecnie bez trudu można dopasować poszczególne włączniki i gniazda do aranżacji wnętrza. Najczęściej stosuje się urządzenia:

  • klasyczne – z tworzywa sztucznego, najbardziej popularne i powszechnie stosowane – dostępne w sklepach stacjonarnych, ale i internetowych, np. Azzardo,
  • retro – z metalu (m.in. mosiądzu lub brązu), stylizowane na gniazda i włączniki sprzed wielu dziesięcioleci,
  • nowoczesne – stylizowane na hi-tech, często wykonane z eleganckiej tafli szklanej,

Rozwiązania klasyczne bez trudu można dopasować do niemal każdej stylizacji, zwłaszcza dzięki mnogości modnych kolorów i faktur, oferowanych przez producentów. W przypadku włączników i gniazd retro, najczęściej stawia się na nie w pomieszczeniach nawiązujących do nurtów historycznych lub w niezmiernie ostatnio popularnym nowoczesnym vintage. Szklane panele to z kolei gratka dla miłośników gadżetów, elektroniki i futurystycznych aranżacji.

Nowoczesne uzupełnienie modnego wnętrza

Istnieją takie elementy domowego wyposażenia, bez których funkcjonowanie we wnętrzu budynku jest zupełnie niemożliwe. Zaliczają się do nich właśnie włączniki światła. Skoro musimy zamontować je w każdej przestrzeni, warto zadbać o to, żeby idealnie ją uzupełniały, łącząc praktyczność z pięknym wyglądem. Opisany powyżej duży wybór modeli włączników, daje nam naprawdę olbrzymie możliwości aranżacyjne.

Zadbajmy zatem o to, żeby zawsze były praktyczne, bezpieczne oraz pięknie prezentowały się w naszych wnętrzach. Wbrew pozorom ten mały detal może naprawdę robić wielką różnicę.

One Response - Add Comment

Odpowiedź