Ile będą wynosić rachunki za prąd przy sprawnej instalacji fotowoltaicznej?

[REKLAMA]

Fotowoltaika jest popularnym systemem. Coraz więcej osób decyduje się na jego zakup z myślą o potencjalnych oszczędnościach. Ile jednak realnie wynoszą rachunki za prąd przy sprawnie działającej fotowoltaice? Jakie są oszczędności?

Co składa się na rachunek za prąd?

Na rachunki za prąd składa się nie tylko zużyta energia elektryczna, ale również wiele innych czynników, w tym:

  • opłaty dystrybucyjne – w tym m.in. opłata OZE, opłata kogeneracyjna, składnik jakościowy, abonament, opłata przejściowa czy opłata dystrybucyjna,
  • akcyza,
  • opłata mocowa,
  • marża,
  • cena hurtowa,
  • prawa majątkowe – w tym certyfikat białe, zielone, niebieskie.

Prawa majątkowe, marża oraz cena hurtowa to czynniki zmienne. Opłata mocowa i akcyza są z góry uregulowane. Z kolei na opłaty dystrybucyjne składają się zarówno opłaty stałe, jak i opłaty zmienne.

W ustaleniu kosztów, które będziesz musiał ponosić, pomogą Ci specjaliści z https://www.esoleo.pl/. Pomogą Ci w obliczeniu opłacalności całej inwestycji, w doborze odpowiedniej mocy paneli, a także zajmą się profesjonalną instalacją systemu. Specjaliści z Esoleo.pl zajmują się również montażem i doborem innych urządzeń, takich jak magazyn energii czy pompa ciepła.

Ile wynoszą rachunki za prąd przy fotowoltaice?

Obecnie średnia cena za 4 kWh energii elektrycznej wynosi około 5 000 złotych. Decydując się na instalację fotowoltaiczną o mocy 4 kWp, zapłacisz około 1 700 złotych za prąd, co daje trochę ponad 140 zł miesięcznie. Kwota ta wynika jednak z wysokich cen sprzedaży, które stopniowo maleją. Roczna oszczędność przy takim zużyciu energii wynosi więc 3 300 złotych.

Dodatkowo inwestując również w magazyn energii, ostateczny koszt roczny możesz obniżyć o kolejne 500 złotych. Im więcej prądu zużyjesz, tym Twoje oszczędności będą proporcjonalnie większe.

Z jakimi kosztami wiąże się eksploatacja fotowoltaiki?

Fotowoltaika pozwala znacznie obniżyć rachunki za prąd, jednak jej eksploatacja wiąże się również z dodatkowymi kosztami. Mowa tu przede wszystkim o regularnych przeglądach całego systemu, które mają za zadanie sprawdzić działanie instalacji oraz wykryć ewentualne awarie. Okresowych przeglądów fotowoltaiki dokonuje się raz na 5 lat, jednak wizualny przegląd zaleca się robić przynajmniej raz w roku. Cena przeglądu fotowoltaiki zależy od wielkości całego systemu, jednak średnio kosztuje on około kilkaset złotych.

Podobną kwotę należy zapłacić za mycie paneli. Zaleca się przeprowadzać je średnio dwa razy w roku, jednak jest to uzależnione od stopnia zabrudzenia oraz od panującej pogody. Możesz również sam zakupić odpowiedni sprzęt i samodzielnie czyścić panele.

Eksploatacja fotowoltaiki nie jest wcale droga – wręcz przeciwnie. Jedynym wyzwaniem mogą być ewentualne uszkodzenia, jednak dbając o prawidłowy montaż i eksploatację systemu, możesz łatwo ich uniknąć.

Jak zwiększyć opłacalność fotowoltaiki?

Fotowoltaika jest opłacalną inwestycją i każdego miesiąca generuje realne oszczędności. Na przestrzeni roku pozwala zaoszczędzić średnio kilka tysięcy złotych. Jeśli jednak chcesz dodatkowo zwiększyć opłacalność tej inwestycji, zadbaj o poniższe obszary.

Magazyn energii

O magazynie energii wspomnieliśmy już wyżej, jednak jest to zdecydowanie najbardziej opłacalna inwestycja zaraz po fotowoltaice. Urządzenie pozwala magazynować nadmiar wyprodukowanej energii. To Ty decydujesz, kiedy i do czego ją wykorzystasz. Dzięki temu rozwiązaniu nie musisz oddawać prądu do sieci i tym samym – omijasz konieczność płacenia sieci za wykupienie energii.

Planowanie pracy urządzeń

Jeśli zależy Ci na zwiększeniu opłacalności inwestycji, zacznij planować prace domowych urządzeń. Optymalną porą do włączenia pralki czy zmywarki będą godziny południowe w słoneczne dni.

Prawidłowy dobór mocy

Dla zwiększenia autokonsumpcji kluczowe znaczenie ma odpowiedni dobór mocy paneli. Ogólna zasada mówi, że moc instalacji powinna odpowiadać rocznemu zużyciu energii elektrycznej przez domowników. W przypadku zużycia na poziomie 6 MWh optymalnym rozwiązaniem będzie instalacja o mocy 4 kWp.

Źródło zdjęć: https://www.pexels.com/

Odpowiedź