Co ile robić serwis klimatyzacji?

[REKLAMA]

Aby klimatyzacja działała w sposób prawidłowy i faktycznie dawała użytkownikom same korzyści, należy regularnie dbać o jej stan techniczny i czystość. Szczególnie drugiej kwestii warto poświęcić uwagę – zanieczyszczony klimatyzator stanowi siedlisko zanieczyszczeń, bakterii, a nawet grzybów, które są szkodliwe dla zdrowia ludzi. Jak często poddawać urządzenia serwisowaniu? Co na ten temat mówią fachowcy?

Przegląd klimatyzacji – dlaczego jest ważny?

System klimatyzacji wykorzystuje do działania urządzenia mechaniczne, które, tak jak każde inne, mogą ulegać drobnym usterkom czy wyeksploatowaniu. Bardzo często takie nieprawidłowości są niezauważalne dla użytkowników. Osłabienie wydajności klimatyzatora może także postępować bardzo wolno, nie dając symptomów wyraźnej awarii. 

Regularnie wykonywany przegląd klimatyzacji jest zatem okazją do tego, aby sprawdzić, czy wszystko działa bez zarzutu i czy żaden z elementów nie wymaga naprawy lub konserwacji. Fachowiec kontroluje wszystkie podzespoły, czyli:

 • filtry, 
 • parownik,
 • sterowniki,
 • przewody,
 • połączenia.

Serwis klimatyzacji jest zatem usługą kompleksową, która daje możliwość całościowego sprawdzenia stanu technicznego urządzenia. Jednak kontrola części mechanicznych i elektronicznych to tylko jeden z elementów poprawnie przeprowadzonego przeglądu. Niezwykle ważne jest także czyszczenie, w tym odgrzybianie klimatyzacji. 

Dlaczego jest to tak istotne? Ponieważ gromadzące się wewnątrz systemu drobnoustroje szkodzą zdrowiu użytkowników. Wilgotne środowisko sprzyja namnażaniu się grzybów i bakterii, a te są wydmuchiwane do pomieszczeń w trakcie pracy jednostki. Warto zdawać sobie sprawę, że pleśnie są wysoce szkodliwe dla człowieka, szczególnie dla jego układu oddechowego. Wywołują różnego typu schorzenia i działają w sposób toksyczny.

Regularnie zlecany serwis klimatyzacji to zatem usługa, której zdecydowanie nie można pomijać – w trosce o swoje zdrowie, ale także komfort i oszczędność. Szybkie wykrycie usterek chroni przed sporymi wydatkami na generalną naprawę klimatyzatora.

Serwis klimatyzacji – jakie czynności obejmuje?

Przegląd klimatyzacji polega na skontrolowaniu stanu wszystkich podzespołów, a także na oczyszczeniu obszarów, które tego wymagają. Łączy w sobie zatem dwa cele – zadbanie o stan techniczny oraz pozbycie się zanieczyszczeń. Taką usługę często nazywa się także odgrzybianiem klimatyzacji, bo to właśnie usunięcie szkodliwych drobnoustrojów jest jednym z najważniejszych zadań serwisanta.

Podczas prac serwisowych wykonuje się między innymi:

 • sprawdzenie szczelności układu,
 • ewentualne uzupełnienie czynnika chłodzącego,
 • przegląd instalacji elektrycznej,
 • przegląd układu odprowadzania skroplin,
 • czyszczenie jednostki zewnętrznej i wewnętrznej,
 • odgrzybianie klimatyzacji – przede wszystkim parownika,
 • czyszczenie i dezynfekcja filtrów.

Teoretycznie takie prace można wykonać samemu i faktycznie część użytkowników podejmuje się wykonania serwisu klimatyzacji samodzielnie. Aby jednak przegląd być skuteczny, trzeba mieć w takich czynnościach pewne doświadczenie, dlatego zlecenie usługi profesjonalistom zwykle okazuje się lepszym wyborem. 

Serwis klimatyzacji – jak często przeprowadzać?

Specjaliści radzą, by przegląd klimatyzacji przeprowadzać co najmniej dwa razy do roku, najlepiej wiosną i jesienią. Taka częstotliwość dotyczy gruntownej kontroli urządzenia, natomiast drobniejsze prace, takie jak czyszczenie filtrów i elementów zewnętrznych, użytkownik powinien wykonywać częściej. 

Takie prace nie są trudne i nie zajmują wiele czasu, dlatego nie warto ich pomijać. Dzięki regularnej dbałości o sprzęt można przedłużyć jego żywotność, a przede wszystkim poprawić jakość powietrza w pomieszczeniach. Dotyczy to przede wszystkim czyszczenia filtrów. 

To, jak często należy przeprowadzać odgrzybianie klimatyzacji, nie jest zależne od tego, czy działa ona w biurze, czy w domu. Zalecenia są podobne – warto zlecać taką usługę mniej więcej co pół roku, ale także zawsze, gdy zostaną zaobserwowane niepokojące symptomy. Należy do nich na przykład nieprzyjemny zapach wydostający się z klimatyzatora.

Odpowiedź