Węgiel, gaz czy olej? Wady i zalety różnych metod ogrzewania domu?

[REKLAMA]

Polska znajduje się w szerokości geograficznej, gdzie praktycznie przez pół roku zmuszeni jesteśmy korzystać z ogrzewania budynków. Dlatego też okres jesienno-zimowy to czas zwiększonych wydatków dla każdego, kto nie korzysta z ogrzewania pochodzącego z sieci ciepłowniczej. Szacunki pokazują, że ogrzewanie stanowi aż 70% kosztów, jakie rokrocznie ponosimy w związku z utrzymaniem nieruchomości. Nie da się ukryć, że to naprawdę duże kwoty.

Właściciele domów prywatnych oraz mieszkań w kamienicach, które ogrzewają we własnym zakresie stają więc przed dylematem, jaki rodzaj ciepła wybrać by było ono jednocześnie skuteczne, ekonomiczne i wygodne w codziennej eksploatacji nawet dla mniej wprawionych domowników.

Konsekwencje tego wyboru będą towarzyszyć nam przez wiele następnych lat, tak więc warto wybrać świadomie, biorąc pod uwagę zarówno zalety, jak i wady każdego z możliwych rozwiązań. A rozwiązań bez wątpienia na rynku znajdziemy sporo. Przyjrzyjmy się najpopularniejszym z nich.

Ogrzewanie na węgiel

To rodzaj ogrzewania, który w największym stopniu wpływa na otaczające nas środowisko naturalne. Jednakże pomimo to nadal cieszy się dużą popularnością w naszym kraju. Kotły na węgiel kamienny, ekogroszek oraz inne paliwa kopalne występują w wersji ręcznej, półautomatycznej oraz automatycznej co w praktyce oznacza częstotliwość, z jaką należy uzupełniać kocioł w węgiel niezbędny do poprawnej i stałej pracy. Im bardziej zautomatyzowany kocioł posiadamy, tym mniej pracy wkładamy w jego obsługę. Z racji postępujących problemów ze smogiem w znacznej części kraju zaleca się zakup kotłów wykorzystujących raczej paliwa ekologiczne. Co jednak nie zmienia faktu, iż zwolenników węgla nadal jest wielu pomimo jego stale rosnących cen.

Niewątpliwie do zalet tego rozwiązania możemy zaliczyć niski koszt zakupu kotła. Jeszcze kilka lat temu można by wliczyć do zalet, także niską cenę samego surowca jednakże jak już wspominaliśmy wyżej, z roku na rok są one wyższe. Kocioł na węgiel najczęściej nie wymaga zmian w istniejącej instalacji. Wadą jest zanieczyszczenie środowiska, jakie generuje piec na węgiel oraz konieczność regularnego zaopatrywania się w dobrej jakości opał, który trzeba mieć gdzie składować. Wadą jest także konieczność codziennego poświęcania czasu na obsługę pieca.

 

Ogrzewanie na gaz

Ten rodzaj ogrzewania jest doskonałą odpowiedzią na rosnące potrzeby w zakresie ochrony środowiska naturalnego wokół nas. Nowoczesna pompa ciepła, która bazuje na energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, doposażona w odpowiednio dobrany kocioł gazowy pozwala wygenerować ciepło odpowiednie zarówno do ogrzania pomieszczeń, jak i wody użytkowej. Co ważne kocioł kondensacyjny i pompę ciepła no można wykorzystywać zarówno w budynkach prywatnych, jak i użyteczności publicznej o różnorodnej kubaturze.

Do zalet tego rozwiązania możemy zaliczyć praktycznie bezobsługową pracę, która nie zajmuje naszego czasu. Ponadto systemy tego typu wykazują się niezwykle dużą sprawnością dochodzącą nawet do 100%. Jest to system czysty niewymagający przestrzeni. Niestety jego wadą jest duży koszt inwestycji początkowej, który jednakże szybko zwraca się w oszczędnościach na ogrzewaniu. Należy także pamiętać, że ekologiczne systemy grzewcze są chętnie współfinansowane przez państwo oraz instytucje europejskie, którym zależy na poprawie jakości powietrza.

Ogrzewania olejowe

Wykorzystanie oleju opałowego do ogrzewania nieruchomości to rozwiązanie korzystne szczególnie tam, gdzie działka budowlana nie ma dostępu do gazociągu. Kotły olejowe są proste w obsłudze i nie ma konieczności ich regularnego czyszczenia, jak ma to miejsce np. w przypadku kotłów węglowych. Dostępność paliwa jest duża a samo rozwiązanie bezpieczne, jeśli tylko regularnie dokonujemy przeglądu instalacji i przechowujemy olej zgodnie z zasadami. Jest to także rozwiązanie mniej szkodliwe dla środowiska niż te wykorzystujące paliwa kopalne.

Wadą tego rozwiązania jest wysoka cena wykonania instalacji oraz cena samego oleju. Ponadto wymaga ono przeznaczenia pomieszczenia na kotłownię, która musi spełniać ściśle określone parametry techniczne, aby przechowywane w niej paliwo nie stwarzało zagrożenia dla mieszkańców. Należy także pamiętać, że instalacja olejowa nie podgrzeje nam wody użytkowej. Jednakże jeśli nie mamy do dyspozycji żadnego innego rozwiązania, można pokusić się o jego zastosowanie, wykorzystując jednocześnie różnorodne ułatwienia i usprawnienia.

Odpowiedź