Ogrzewanie pochłania sporą część budżetu, w skali roku można mówić o kwotach liczonych w tysiącach. Im większe pomieszczenia, gorsza termoizolacja i bardziej sroga zima, tym trzeba liczyć się z wyższymi kosztami. Obecnie do wyboru jest wiele rodzajów ogrzewania budynku – gaz, energia elektryczna, węgiel, drewno, brykiet, ekogroszek itd. Ciekawą alternatywą będzie piec na pellet, czyli na produkt grzewczy w formie granulatu. Jeżeli ktoś stawia na ekologiczne rozwiązania, to warto zainteresować się tym tematem.
Czy ogrzewanie pomieszczeń piecem na pellet ma sens?
Pellet powstaje z drewna, trocin, słomy i pędów, przez co zalicza się go do ekologicznych produktów grzewczych. Paliwo w postaci granulatu jest niedrogie, wysokokaloryczne, jego spalanie wiąże się z bardzo niską emisją substancji smolistych. Co więcej, popiół po spalonym pellecie można wykorzystać ponownie, przykładowo do nawożenia roślin w ogrodzie. Jest on całkowicie nietoksyczny, dlatego można śmiało po niego sięgać. Kolejną zaletą tego rodzaju paliwa jest łatwość w przechowywaniu. Jest on sprzedawany w workach 15/25 kg, dzięki czemu nie ma problemu z transportem i brudem. Wystarczy tylko zadbać o to, aby przechowywać pellet w suchym i przewiewnym miejscu, gdyż traci swej właściwości pod wpływem wilgoci. Zaletą ogrzewania pomieszczeń pelletem jest nie tylko ciepło, ale też przyjemny zapach drewna. Piece na pellet są niezwykle łatwe w obsłudze, praktycznie wszystko przebiega automatycznie. Kotłownia pozostaje czysta, a ilość powstającego popiołu jest niewielka. Ogromną wygodą jest możliwość załadowania zasobnika granulatem do pełna, co przekłada się na nieprzerwaną pracę urządzenia przez nawet kilka dni. Jego pracę monitoruje się za pomocą intuicyjnego sterownika z regulatorem.
Piec to nie kocioł – czy znasz różnice?
Wiele osób mówiąc o kotle na pellet, ma na myśli piec na pellet i odwrotnie. Oba te terminy nie są synonimami, ale dwoma różnymi urządzeniami, o czym warto wiedzieć, szczególnie przy doborze źródła ciepła. W przypadku pieców mowa jest o ogrzewaniu miejscowym, wstawia się je bezpośrednio do ogrzewanych nimi pomieszczeń. Ciepło uzyskuje się w procesie spalania paliwa, wystarczy napalić w piecu raz czy dwa razy na dzień, aby cieszyć się przyjemnym ciepłem narastającym stopniowo. Nie jest ono jednak oddawane równomiernie, nie można też liczyć na regulowanie temperatury powietrza. Piece należy traktować bardziej jako dodatkowe źródło ciepła, gdyż jest to mało ekonomiczne rozwiązanie. Zaletą będą wysokie walory estetyczne w przypadku nowoczesnych modeli pieców. Z kolei kotły są najważniejszą składową systemu grzewczego. Nie magazynują ciepła ani nie oddają go bezpośrednio do otoczenia, tylko przekazują za pomocą czynnika grzewczego do innych elementów instalacji typu grzejnik. Wyposażone są w zawory termostatyczne, co umożliwia regulowanie temperatury. Na korzyść kotłów przemawia również równomierne rozprowadzanie ciepła po wszystkich pomieszczeniach, do których została podłączona instalacja. Taki kocioł na pellet mogą znaleźć Państwo na stronie kotlyleszka.pl. Znajdą tam Państwo również wiele innych akcesoriów związanych z piecami na pellet, takie jak podajniki lub dmuchawy.
Dla zainteresowanych tematem nowoczesnych systemów ogrzewania domu polecam https://pulsarinstalacje.pl
Mój architekt polecił mi wentylacje mechaniczną z odzyskiwaniem ciepła, żeby docieplić nieco pomieszczenia. Zobaczymy jak się sprawdzi. Wydaje mi się, że to też ekologiczne rozwiązanie.
Fakt, ludzie bardzo często stosują formę piec zamiast kocioł, myśląc, że to to samo urządzenie 😉 Tak czy inaczej, wracając do tematu kotłów pelletowych to faktycznie są to niedoceniane źródła grzewcze. Mam nadzieję, że w obecnych czasach, gdzie jest coraz większy nacisk na ekologię i odnawialne źródła energii, kotły na pellet zyskają na popularności.
A mając wybór: 1. kocioł na pellet, 2. pompa ciepła, 3. kocioł gazowy – co wybrać? Przydałby się artykuł porównujący wady i zalety tych rozwiązań.