Pompy ciepła to popularne w ostatnich latach urządzenia, instalowane nie tylko w nowych, ale również w modernizowanych domach jednorodzinnych. Czy jednak jest to jedyny segment budynków, w którym mogą one znaleźć swoje zastosowanie? Zdecydowanie nie! Pompa ciepła w bloku to nie abstrakcja, jednak warto wiedzieć, z czym wiąże się taka inwestycja. Sprawdź szczegóły.
Z tekstu dowiesz się:
- czy pompa ciepła w mieszkaniu w bloku jest możliwa do zainstalowania,
- jak wyglądają aspekty montażowe pompy ciepła w bloku,
- jak wygląda montaż pompy ciepła w starym bloku.
Pompa ciepła w bloku – to możliwe, ale czy zawsze?
Pompa ciepła do mieszkania w bloku konstrukcyjnie nie różni się w żaden sposób od urządzeń instalowanych w budynkach jednorodzinnych. Zwykle jednak z powodu mniejszego metrażu i niższego obciążenia cieplnego, mieszkania w blokach wielorodzinnych cechują się niewielkim zapotrzebowaniem na moc grzewczą do realizacji funkcji centralnego ogrzewania. Przez to w tym przypadku zastosowanie znajdują powietrzne pompy ciepła o niewielkich mocach rzędu 5 kW (dla warunków temperaturowych A-7/W35). Zaleca się, aby domy jednorodzinne były wyposażone w system ogrzewania podłogowego. Takie rozwiązanie gwarantuje niższe o ok. 30% koszty eksploatacji (względem grzejników) oraz możliwość korzystania z funkcji chłodzenia aktywnego w sezonie letnim. Niekiedy w przypadku braku takiej instalacji inwestorzy decydują się na skorzystanie z usług frezowania posadzki. Dzięki temu w warstwie wylewki powstają rowki, które służą do późniejszego zamocowania rur grzewczych.
Zestawy pomp ciepła występują na rynku w wielu konfiguracjach przystosowanych do różnych układów hydraulicznych i odmiennego zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową.
Pompa ciepła w bloku mieszkalnym przykładowo marki Saunier Duval powinna być dobrana w możliwie jak najprostszej i kompaktowej konfiguracji sprzętowej. Mieszkania nie są wyposażone w pomieszczenia techniczne, tj. kotłownia, dlatego instalacja bufora wody grzewczej lub wolnostojącego zasobnika c.w.u. zwykle nie będzie możliwa. W tej sytuacji zastosowanie znajdują kompaktowe centrale hydrauliczne z wbudowanym zbiornikiem c.w.u., które z wyglądu przypominają większą lodówkę.
W wielu przypadkach budynki wielorodzinne wyposażone są w centralną kotłownię zlokalizowaną np. w piwnicy, która odpowiada za dostarczanie ciepła na potrzeby c.o. i c.w.u. dla wszystkich mieszkań. W takiej sytuacji użytkownik nie posiada własnego urządzenia, a za ewentualny proces inwestycyjny i późniejszą eksploatację centralnej kotłowni odpowiada zarząd danej nieruchomości. Podobna sytuacja ma miejsce również wtedy, gdy blok włączony jest poprzez węzeł cieplny do miejskiej sieci ciepłowniczej. W obu powyższych przypadkach właściciel mieszkania nie może samodzielnie, bez zgody wspólnoty mieszkaniowej odłączyć się od istniejącego systemu. Jeśli jednak taką zgodę uzyska to wciąż ciąży na nim obowiązek solidarnego ponoszenia kosztów ogrzewania części wspólnych budynku (np. klatek schodowych).
Powietrzna pompa ciepła w bloku – aspekty montażowe
Obecnie deweloperzy coraz częściej decydują się wyposażać nowo budowane obiekty wielorodzinne w instalacje z pompami ciepła w bloku na balkonie. Zarówno z urządzeniami o większej mocy w układzie centralnym, jak i w formie zdecentralizowanego ogrzewania z indywidualnymi pompami powietrze-woda, instalowanymi na balkonach. Inwestycja, która uwzględnia takie rozwiązanie, już na etapie projektu jest potem zdecydowanie łatwiejsza do przeprowadzenia. Umożliwia odpowiednie dopasowanie przydziału mocy elektrycznej i wyposażenie rozdzielni we właściwie dobrane zabezpieczenia. Ponadto daje możliwość estetycznego ukrycia linii chłodniczej pompy ciepła w izolowanych kanałach w warstwie posadzki mieszkania.
Pompa ciepła w starym bloku – jak wygląda jej montaż?
W przypadku lokali modernizowanych najkorzystniejszą lokalizacją dla pompy ciepła będzie posadzka płyty balkonu. Choć większość pomp o niedużej mocy grzewczej można zainstalować również bezpośrednio na elewacji budynku, to takie rozwiązanie nie jest zalecane. Naruszenie elewacji bloku może zostać uznane za ingerencję w część wspólną obiektu. Taka forma montażu będzie wymagać uzyskania stosownej zgody. Ponadto jest mniej korzystna pod kątem przenoszenia drgań akustycznych do wnętrza mieszkania oraz powoduje gorszy dostęp do urządzenia podczas późniejszych czynności serwisowych. Nie bez znaczenia jest również kwestia odprowadzenia skroplin, które powstają podczas pracy pompy w trybie grzania. Zwykle wykorzystywane są do tego celu najbliżej położone systemy rynnowe.
Jak widzisz, montaż pompy ciepła w bloku jest możliwy. W kwestii wyboru odpowiedniego urządzenia polecamy pompy ciepła renomowanej marki Saunier Duval.
Odpowiedź