Okna dachowe a dofinansowanie z Czystego Powietrza

[REKLAMA]

Naturalne światło w naszym budynku jest bardzo ważną częścią naszego codziennego funkcjonowania. Ma wpływ na nasze samopoczucie, zdrowie oraz ogólną jakość życia. Dlatego ważne jest, aby nasz dom zawierał możliwie dużo okien, które te naturalne światło będzie wpuszczało do naszych pomieszczeń.

Problemem może wydawać się poddasze, które użytkujemy. W starszym budownictwie dachy były proste i raczej rzadko umieszczane były tam okna, które wpuszczały światło do naszego domu. Rzadko się teraz jednak zdarza, by dom z użytkowym poddaszem nie miał okien dachowych lub jaskółek. Warto w takim razie sprawdzić, czy ich montaż lub wymiana jest dofinansowywana przez program Czyste Powietrze.

Rodzaje okien dachowych

Typy okien dachowych dzielimy ze względu na ich sposób otwierania.

  • okna obrotowe

Otwierane w połowie wysokości skrzydła, mogą zostać odwrócone maksymalnie do wewnątrz pomieszczenia, co ułatwia ich mycie.

  • okna uchylno-obrotowe

Mogą być otwierane na dwa sposoby: uchylne do góry lub obracane wokół osi.

  • okna uchylne

Otwierane w górnej części, bez możliwości całkowitego otwierania okna.

  • okna wyłazowe

Łączą funkcje okna, ale i wyłazu dachowego.

  • okna balkonowe

Specjalne okna, które po otwarciu tworzą mały balkon.

Dofinansowanie okien dachowych w programie Czyste Powietrze

Dotacja z programu Czyste Powietrze na okna dachowe są praktycznie takie same jak w wsparciu przy stolarce pionowej. Wysokość dofinansowania zależny jest od naszego dochodu i tego, na który poziom dofinansowania się dostaniemy. W tym momencie program dzieli poziomy na 3 klasy: podstawowy, podwyższony i najwyższy. O poziomach dofinansowania warto przeczytać w obszernym poradniku Energetycznego Projektu.

Ważnym punktem w regulaminie programu jest informacja o tym, że dotacja przysługuje tylko i wyłącznie przy wymianie okien, nie wstawieniu ich w nowe wnęki dachowe.

Aby otrzymać dofinansowanie należy zamontować okna dachowe o wymaganym współczynniku. Stolarka dachowa oznaczona jest minimalnym współczynnikiem ciepła UW 1,1.

Wysokość dotacji nie różni się niczym w porównaniu do stolarki pionowej. Oznacza to, że:

Poziom podstawowy: do 40% poniesionych kosztów,

Poziom podwyższony: do 70% poniesionych kosztów,

Poziom najwyższy: do 100% poniesionych kosztów.

Rozpatrzenie prawidłowo złożonego wniosku trwa ok. 14 dni. Warto jednak skorzystać z pomocy Energetycznego Projektu, który pomoże dobrać odpowiednią stolarkę, spełniającą warunki programu Czyste Powietrze oraz złoży wniosek o dofinansowanie bez obaw o błędy.

Źródło zdjęcia: Pexels

Artykuł sponsorowany

Odpowiedź