Jakie ogrzewanie do małego domu 100 m2?

[REKLAMA]

Budowa małego domu często wiąże się z podejmowaniem niekonwencjonalnych decyzji. Dotyczy to również doboru systemu grzewczego. Podczas planowania sposobu ogrzewania małego domu, trzeba wziąć pod uwagę, że budynek o niewielkiej powierzchni (do 100 m2) potrzebuje proporcjonalnie mniej energii cieplnej niż domy o większej powierzchni. Trzeba także pamiętać o tym, że w takim budynku, kotłownia może być niewielka, co utrudni montaż infrastruktury systemu cieplnego. Oferty producentów źródeł ciepła są obecnie bardzo szerokie. Wybierając urządzenie grzewcze do centralnego ogrzewania trzeba dokładnie przeanalizować swoje potrzeby. Obecnie priorytetem podczas takiego zakupu jest nie tylko cena i oszczędność podczas eksploatacji, ale również wygoda. Na rynku, są dostępne urządzenia, które spełniają wszystkie powyższe wymagania.

Najlepsze rozwiązania grzewcze do domu o powierzchni 100 m

Pompy ciepła 

Jako, że odnawialne źródła energii coraz częściej są pierwszym wyborem inwestorów, popularne stały się pompy ciepła powietrze – woda. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest niskotemperaturowa praca. Dzięki temu, pompa ciepła doskonale współpracuje z ogrzewaniem podłogowym, ale nie tylko. Są również dostępne modele dedykowane do ogrzewania grzejnikowego. Występują one w wielu wariantach mocy nominalnej, dlatego też, nie ma problemu, aby dobrać taki system także do domu o niewielkiej powierzchni. Oprócz taniej eksploatacji i braku zanieczyszczeń środowiska, pompy ciepła wyróżniają się ergonomiczną i komfortową eksploatacją. Są to urządzenia w pełni zautomatyzowane, a ingerencja użytkownika może się ograniczać do sterowania temperaturą na smartfonie. 

Pompy ciepła powietrze - woda dostępne w Swatt.pl

Wymieniając stary system grzewczy lub wybierając rozwiązanie do nowego domu, naprawdę warto rozważyć pompy ciepła typu powietrze – woda. To obecnie jedne z najtańszych rozwiązań grzewczych, w szczególności w połączeniu z fotowoltaiką.

Kotły na paliwo stałe

Kotły na paliwo stałe wielu ludziom kojarzą się z piecami poza-klasowymi czy popularnymi kopciuchami. Nic bardziej mylnego. Obecnie sprzedawane piece c.o. to urządzenia piątej klasy oraz posiadające certyfikat Ecodesign. Wyróżniają się one przede wszystkim niższą emisją do atmosfery szkodliwych substancji. Ponadto, są wyposażone w podajnik, przez co po uzupełnieniu zasobnika, można zapomnieć o wizycie w kotłowni na kilka dni. Najpopularniejsze kotły na paliwo stałe to obecnie te zasilane ekogroszkiem oraz pelletem. Pod względem ekonomiczności, korzystniejszą opcją są piece na ekogroszek. Ogrzewanie pelletem jest droższe, ale też bardziej przyjazne dla środowiska i naszego zdrowia. 

Ogrzewanie elektryczne

Jest to obecnie zdecydowanie najdroższy sposób ogrzewania, chyba, że posiadamy zamontowaną instalację fotowoltaiczną. Ogrzewanie elektryczne może być realizowane za pomocą grzejników konwektorowych lub promiennikowych. Popularne są również maty grzewcze na podczerwień, które stosujemy jako ogrzewanie podłogowe lub ścienne. Decydując się na ogrzewanie elektryczne, należy liczyć się z wysokimi kosztami, uzależnionymi bezpośrednio od zużycia energii elektrycznej oraz jej ceny. Dlatego decydując się na ten rodzaj ogrzewania, warto mieć na uwadze montaż paneli fotowoltaicznych. 

Ogrzewanie gazowe

Występują dwa warianty ogrzewania gazowego: za pomocą gazu płynnego lub ziemnego. Natomiast kotły gazowe, można podzielić na:

  • tradycyjne,
  • pulsacyjne,
  • kondensacyjne.

Kotły gazowe kondensacyjne cechują się największą wydajnością i w konsekwencji są najbardziej ekonomiczne w eksploatacji spośród wyżej wymienionych rodzajów kotłów gazowych. 

Czym ogrzewać mały dom o powierzchni do 100 m2?

Jak widać, możliwości ogrzewania małego domu o powierzchni do 100 m2 jest wiele. Nowoczesne technologie są coraz bardziej wydajne, a ich oszczędność można zwiększać za pomocą instalacji fotowoltaicznych oraz przede wszystkim dobrej izolacji budynku. 

Jednak podstawą do prawidłowego funkcjonowania systemu grzewczego w małym domu, jest dobór odpowiedniej mocy i tutaj warto zasięgnąć opinii specjalisty, aby bez względu na rodzaj wybranego ogrzewania, nie płacić za ogrzewanie domu oraz wody użytkowej więcej, niż to konieczne.

Patrząc na rosnące ceny węgla (w tym ekogroszku), drewna oraz gazu, najbardziej opłacalnym ogrzewaniem są pompy ciepła. Jest to także rozwiązanie przyszłościowe, gdyż należy do rozwiązań z dziedziny Odnawialnych Źródeł Energii, jest bezpieczne dla środowiska i naszego zdrowia. 

Artykuł powstał przy współpracy z internetowy Sklep Instalacyjno – Hydrauliczny SWATT, w którym dostępna jest m.in. bogata oferta produktów z branży techniki grzewczej.

Odpowiedź