Jaką pompę ciepła wybrać w 2024 roku?

Właściwie dobrana pompa ciepła pozwala w efektywny i przyjazny dla środowiska sposób pozyskać energię z otoczenia – gruntu, powietrza czy wody. W tym artykule wyjaśnimy, jaka moc pompy ciepła do domu będzie optymalna dla Twoich potrzeb i jednocześnie przyczyni się do obniżenia rachunków w gospodarstwie domowym. Podpowiemy również, jaką pompę ciepła wybrać w 2024 roku.

Z tekstu dowiesz się:

 • jakie mogą być skutki źle dobranej pompy ciepła,
 • jak dobrać pompę ciepła w prawidłowy sposób,
 • jaką pompę ciepła wybrać w 2024 roku.

Jaka pompa ciepła do domu? Uważaj na konsekwencje złego wyboru urządzenia

Jeśli zamierzasz wybudować energooszczędny, komfortowy i nowoczesny dom zapewne zastanawiasz się nad zastosowaniem do jego ogrzewania pompy ciepła. I słusznie, ponieważ jest to obecnie jedno z najbardziej ekologicznych źródeł ciepła. Co więcej, na jej korzyść przemawiają także względy ekonomiczne. Otóż ogrzewanie domu, kiedy pompa ciepła jest dobrze dobrana, w znaczny sposób obniży związane z tym koszty jego utrzymania. W takim razie jak dobrać pompę ciepła, aby maksymalnie wykorzystać jej potencjał? Sprawdźmy!

Wbrew pozorom najlepsza pompa ciepła nie musi mieć najwyższej dostępnej na rynku mocy.  Sam zakup urządzenia o zbyt dużej mocy jest związany z większym wydatkiem, a co za tym idzie – dłuższym okresem zwrotu inwestycji.

Poza tym instalacja urządzenia grzewczego o zbyt wysokiej mocy może wiązać się z większymi kosztami (zużycie energii elektrycznej przez pompę ciepła jest wyższe), a także taktowaniem, czyli zbyt częstym włączaniem i wyłączaniem pompy ciepła, co ma negatywny wpływ na żywotność sprężarki. Takie urządzenie pracuje w krótszych, ale częstszych cyklach. Dodatkowo może pojawić się konieczność zastosowania większego, czyli zwykle droższego zasobnika c.w.u. (im wyższa moc grzewcza pompy ciepła, tym większa powierzchnia wężownicy powinna być dostępna w zasobniku).

Zarówno przeszacowanie, jak i niedoszacowanie mocy pompy ciepła może pociągać za sobą negatywne konsekwencje. W przypadku pompy ciepła o niewystarczającej mocy musisz wziąć pod uwagę problemy z ogrzaniem budynku i przygotowaniem ciepłej wody użytkowej. Jedynym rozwiązaniem będzie zastosowanie dodatkowego źródła ciepła, które uzupełni brakującą moc grzewczą, np. w postaci grzałki elektrycznej – oczywiście jej praca związana będzie z wyższymi kosztami ogrzewania.

Negatywnych skutków jest więcej. Za mała moc pompy ciepła może także doprowadzać do większego zużycia energii elektrycznej przez urządzenie, a więc spadku jego współczynnika COP (ang. Coefficient of Performance), czyli efektywności urządzenia, a w konsekwencji wyższych kosztów eksploatacji. Wiąże się to również z intensywniejszą pracą sprężarki, co może skutkować koniecznością jej szybszej wymiany.

Jak widać, nie bez przyczyny kluczową rolę odgrywa prawidłowy dobór mocy pompy ciepła.

Jak dobrać pompę ciepła w prawidłowy sposób? Poznaj sprawdzone sposoby

Jeśli zastanawiasz się, jaką pompę ciepła wybrać, powinieneś wiedzieć, że podczas zakupu należy uwzględnić kilka kwestii – im więcej, tym lepiej. Dlatego nie bez znaczenia jest:

 • strefa klimatyczna odpowiadająca lokalizacji, w której znajduje się budynek – Polska podzielona jest na 5 stref, w których występują różne projektowe temperatury zewnętrzne, a co za tym idzie zalecane punkty biwalentne (temperatura, poniżej której pompa ciepła nie jest już w stanie samodzielnie pokryć zapotrzebowania na ciepło budynku, np. dołącza się grzałka),
 • powierzchnia ogrzewana budynku – weź pod uwagę wszystkie pomieszczenia ogrzewane, czyli także garaż, piwnicę, poddasze i pomieszczenia gospodarcze (np. pralnię), a nie tylko użytkowe,
 • zapotrzebowanie budynku na ciepło – zależy od zastosowanej izolacji termicznej i materiałów budowlanych, rodzaju i sposobu montażu okien, wentylacji grawitacyjnej lub z odzyskiem ciepła, bryły budynku, liczby mostków termicznych, powierzchni przeszkleń itp.; wartość obciążenia cieplnego Twojego domu powinieneś bez problemu odnaleźć w dokumentacji technicznej budynku; w przypadku istniejących domów zapotrzebowanie na ciepło można orientacyjnie określić na podstawie rocznego zużycia paliwa będącego dotychczasowym źródłem ciepła, a najlepiej zlecić przeprowadzenie audytu energetycznego,

Jak dobrać pompę ciepła?

Pompa ciepła powietrze/woda monoblok aroTHERM plus marki Vaillant

 • zapotrzebowanie na c.w.u. – jeśli pompa ciepła będzie także przeznaczona do podgrzewania wody użytkowej, jej moc powinna być odpowiednio wyższa; dodatek na potrzeby c.w.u. oblicza się na podstawie liczby mieszkańców i założonego zużycia wody przypadającego na jedną osobę – standardowo, zakładając, że jedna osoba zużywa na dobę ok. 50 l wody o temperaturze 45°C, przyjmuje się wartość rzędu 0,25 kW na osobę, zatem dla czteroosobowej rodziny wynosi on około 4 × 0,25 kW = 1 kW; jeśli mamy zwiększone zapotrzebowanie na ciepłą wodę, np. ze względu na komfortowe wyposażenie łazienek (wanna, deszczownica), jacuzzi czy basen, należy również uwzględnić to przy doborze,
 • rodzaj zastosowanego ogrzewania – zalecane jest ogrzewanie niskotemperaturowe (np. ogrzewanie podłogowe), ponieważ wraz ze wzrostem temperatury wody w instalacji spada efektywność pompy ciepła, co równa się wysokim kosztom eksploatacji, nie oznacza to jednak, że nie można zastosować tradycyjnych grzejników, które wymagają czynnika grzewczego o wyższej temperaturze, jednak w przypadku istniejących budynków dla uzyskania wysokiej efektywności systemu warto rozważyć ewentualną rozbudowę lub wymianę grzejników (nie zawsze będzie konieczna w przypadku przeprowadzenia termomodernizacji).

Marka Vaillant oferuje szereg urządzeń dopasowanych do Twoich potrzeb.

Jaka pompa ciepła do domu 200 m2, 150 m2 i 120 m2? Sprawdź, które urządzenie będzie najbardziej wydajne w 2024 roku

Nie ma wątpliwości, że przy wyborze pompy ciepła najważniejsze jest dopasowanie jej mocy do potrzeb domu, a przede wszystkim jego zapotrzebowania na energię cieplną. Można je dosyć szybko, wstępnie oszacować na podstawie wielkości budynku i zastosowanej w nim termoizolacji. W tym celu wystarczy pomnożyć powierzchnię domu przez wskazaną w tabeli poniżej przykładową wartość wskaźnika jednostkowych strat ciepła zależną od standardu izolacji termicznej budynku. Dzięki niewielkim obliczeniom dowiesz się, jaka pompa ciepła do domu 150m2 120 m2 i 200 m2 będzie najlepszym wyborem.

Poniżej rozpatrzone zostały trzy różnej wielkości, nowobudowane domy, o powierzchni: 120 m2, 150 m2 i 200 m2, o dobrej jakości izolacji termicznej, z wentylacją grawitacyjną, przyjmując jednostkowy strumień strat ciepła równy 50 W/m2.

Szacując moc pompy ciepła jedynie na podstawie zapotrzebowania budynku na c.o., można w dużym uproszczeniu przyjąć odpowiednio:

 • dla domu 120 m2 – 120 m2 x 50 W/m2 = 6 kW,
 • dla domu 150 m2 – 150 m2 x 50 W/m2 = 7,5 kW,
 • dla domu 200 m2 – 200 m2 x 50 W/m2 = 10 kW.

Należy podkreślić, że powyższe wyliczenia są oczywiście jedynie szacunkowe. Przy doborze mocy pompy ciepła należy bowiem uwzględnić także wspomniane wcześniej parametry, przede wszystkim doliczyć moc potrzebną na przygotowanie c.w.u.

Po lekturze tego artykułu chyba już nie masz wątpliwości, jaka moc pompy ciepła do domu 120m2, 150 m2 i 200 m2 będzie potrzebna. Pamiętaj, że wybór mocy urządzenia nie jest błahym ani łatwym zadaniem, dlatego warto powierzyć tę kwestię wykwalifikowanym specjalistom marki Vaillant. A więc nie zwlekaj i zrób to już teraz!

Odpowiedź