Jak wybrać dobry grzejnik?

[REKLAMA]

Ja wiadomo, podstawową funkcją, jaką ma spełniać grzejnik, jest ogrzewanie poszczególnych pomieszczeń. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, jednak znalezienie produktu w pełni odpowiadającego potrzebom bywa problematyczne. By dobrze wybrać i nie żałować swojej decyzji, należy zwrócić uwagę na szereg parametrów. Poniżej wymienimy najważniejsze z nich.

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze grzejników

Pierwszym parametrem jest rodzaj instalacji, jaka jest lub będzie zainstalowana w mieszkaniu. Na rynku dostępne są grzejniki stalowe, aluminiowe, żeliwne, a także miedziane. Jeśli zainstalowane są rury plastikowe, wielowarstwowe lub stalowe, można do nich podłączyć grzejnik wykonany praktycznie z każdego materiału. W przypadku, kiedy instalację centralnego ogrzewania wykonano z rur miedzianych, należy odstąpić od zakupu grzejników aluminiowych. Problemy mogą również wystąpić przy modelach stalowych (zwłaszcza wykonanych z ze słabej jakości materiału). Dlaczego? Ponieważ pomiędzy tymi metalami występuje duża różnica potencjału elektrycznego, skutkująca przede wszystkim pojawianiem się korozji na ich styku, jeśli połączenia dokonano bez przekładki dielektrycznej. Powstała korozja może szybko objąć całą instalację. Podobnie sytuacja przedstawia się w przypadku grzejników miedzianych, podłączonych do źle zabezpieczonych rur wielowarstwowych z plastiku i aluminium.

Drugim elementem, na jaki należy zwrócić uwagę przy zakupie, jest rodzaj kotła zasilającego instalację centralnego ogrzewania. W domach ogrzewanych kotłami na paliwa stałe (np. węglowymi, gdzie instalacja musi być otwarta) najlepiej sprawdzają się odporne na korozję grzejniki żeliwne. Ich główną zaletą, szczególnie widoczną w instalacjach opalanych węglem lub drewnem, jest duża bezwładność cieplna, pozwalająca na jego akumulację. W przypadku instalacji zasilanych kotłami elektrycznymi, na gaz, czy paliwa płynne można zastosować dowolny grzejnik, przy czym poleca się, ażeby miał on małą pojemność wodną.

Kolejnym, istotnym elementem, który należy brać pod uwagę przy wyborze grzejnika, jest jego moc. W budynkach z prawidłowo wykonaną termoizolacją potrzeba około 70-85 W mocy na każdy metr kwadratowy pomieszczenia o wysokości około 2,7 m. W budynkach z wadliwą izolacją wartość ta wzrasta do poziomu 100-130 W na każdy metr kwadratowy. Wybierając konkretny model grzejnika, należy sprawdzić, w jakich warunkach pracy osiąga on nominalną moc grzewczą. Do warunków tych należy: temperatura wody zasilającej i powracającej oraz temperatura, panująca w ogrzewanym pomieszczeniu. W wysokotemperaturowych instalacjach grzewczych grzejniki mają 90/70 stopni przy 20 stopniach w pomieszczeniu, w instalacjach niskotemperaturowych wartości te mogą osiągać 75/60 stopni, a nawet 55/45 stopni przy 20 stopniach w pomieszczeniu. Znając te warunki, można dobrać optymalną wielkość grzejników. Modele do instalacji, pracujących w temperaturach 75/60 stopni powinny być około 1,5 razy większe; zaś 2,5 raza większe – gdy działają w temperaturze 55/45 stopni. W przypadku instalacji niskotemperaturowych warto zainstalować dobrane do stylu pomieszczenia grzejniki dekoracyjne, stanowiące ozdobę pomieszczenia i jednocześnie nie stwarzające niebezpieczeństwa poparzenia użytkowników.

Wybierając grzejniki, należy też zwrócić uwagę na sposób podłączenia ich do instalacji grzewczej. Wyróżnia się podłączenie dolne, boczne i krzyżowe. To pierwsze wykorzystywane jest w nowych domach oraz tam, gdzie modernizowano całą instalację. Woda doprowadzana i odprowadzana jest króćcami umieszczonymi w dolnej części grzejnika. Z kolei podłączenia boczne i krzyżowe stosowane są w instalacjach, z których wymontowano grzejniki żeliwne starego typu.

Jakie rodzaje grzejników dostępne są w sklepach?

Sklepy oferują bogaty wybór grzejników. Wśród nich wyróżnia się modele członowe, nazywane też żeberkowymi, grzejniki konwektorowe, a także rurkowe (czyli łazienkowe) oraz płytowe lub panelowe. Znaleźć można również wykonane z konglomeratów kamiennych. Grzejniki panelowe, rurkowe i z konglomeratów – z uwagi na swój wygląd – określane są mianem grzejników ozdobnych. Przy aranżacji wnętrz warto zwrócić uwagę zwłaszcza na te ostatnie modele, ponieważ nie tylko zapewnią one ciepło, ale także nadają wnętrzom niepowtarzalny charakter. Z reguły wykonane są z wysokiej jakości materiałów i mają powierzchnię wykończoną w niestandardowy sposób: chromowaną, szlifowaną, polerowaną lub. Zdarzają się także grzejniki fabrycznie malowane na ciekawe kolory. Wiele modeli charakteryzują nietypowe kształty, dzięki czemu mogą stanowić niepowtarzalne elementy wystroju wnętrza.

Kupując grzejniki do mieszkania czy domu, nie trzeba się ograniczać do standardowych rozwiązań dostępnych na rynku. Warto sięgnąć dalej i pozwolić sobie na rozwinięcie skrzydeł wyobraźni, dzięki czemu wystrój wnętrz stanie się odzwierciedleniem wewnętrznego bogactwa lokatorów.

Odpowiedź