Koszty ogrzewania rosną, a ludzie szukają bardziej ekonomicznych alternatyw, które zapewnią im komfort i pozwolą ograniczyć domowy budżet. Jeśli chcesz zmienić system grzewczy w swoim mieszkaniu, to tekst dla Ciebie! Wiele osób trapi kwestia opłacalności takiego przedsięwzięcia. Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w elektryczne ogrzewanie podłogowe? Dowiedz się więcej na temat kosztów użytkowania i eksploatacji!
Elektryczne ogrzewanie podłogowe – na czym polega i jak działa?
Działanie elektrycznego ogrzewania podłogowego opiera się na energii elektrycznej, na co oczywiście wskazuje już sama nazwa. W przeciwieństwie do tradycyjnych systemów grzewczych, montaż, jak i samo utrzymanie są o wiele łatwiejsze. To rozwiązanie atrakcyjne dla wszystkich, którzy chcą wymienić ogrzewanie, dlatego że nie wymaga zbyt dużej ingerencji w przestrzeń mieszkania. Co to oznacza? Główny element systemu, czyli np. mata grzewcza, może zostać umieszczony od razu pod płytkami (m.in. w warstwie wylewki), dzięki czemu kucie posadzki nie będzie konieczne.
Produkty do elektrycznego ogrzewania podłogowego
W zależności od własnych preferencji, budżetu, a także potrzeb budynku można wybrać jeden z dwóch najpopularniejszych produktów:
- mata grzewcza – ze względu na większą moc jest montowana przede wszystkim w wymagających pomieszczeniach (np. łazienkach), sterowana za pomocą kompaktowego termostatu;
- folia grzewcza – o wiele cieńsza od mat, instalowana w systemie suchym pod parkietami, panelami i deskami, doskonale sprawdza się w mieszkaniach alergików (m.in. nie prowadzi do podnoszenia się kurzu).
Co składa się na koszty inwestycyjne?
Cena niezbędnych materiałów ściśle związana jest z metrażem pomieszczenia/mieszkania. W przypadku mat koszt waha się między 150 a 200 zł za m2. Obecnie folia stanowi tańsze rozwiązanie, dzięki któremu można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.
Montaż elektrycznego ogrzewania
Inwestycja wymaga również montażu albo samodzielnego, albo zleconego profesjonalistom. Jeśli zdecydujesz się na układanie mat na własną rękę, będziesz potrzebować do tego dodatkowego sprzętu (np. zaciskarki praskiej). Warto wspomnieć o tym, że wszelkie prace z instalacją elektryczną muszą być wykonywane przez osobę, która ma odpowiednie kompetencje. W takim przypadku niezbędne okażą się usługi świadczone przez elektryków. Pamiętaj – samodzielna próba podpięcia ogrzewania do prądu może być niebezpieczna.
Koszty użytkowania elektrycznego ogrzewania podłogowego
Koszty eksploatacji uzależnione są od kilku czynników:
- powierzchni domu/mieszkania,
- aktualnej ceny prądu,
- klasy energetycznej budynku.
Całkowity koszt systemu elektrycznego nie jest jednak wysoki. Im lepsza izolacja, tym niższe wydatki. Rozbieżność cenowa może się wahać od stu do kilkuset złotych miesięcznie. Przed podjęciem decyzji warto przeanalizować swoje potrzeby, ogólny stan budynku, a także obecną sytuację na rynku energetycznym.
Czy warto zainwestować w elektryczne ogrzewanie podłogowe?
Nie jesteś przekonany co do opłacalności inwestycji? Oto kilka najważniejszych zalet elektrycznego ogrzewania podłogowego:
- coroczny przegląd nie generuje dodatkowych kosztów;
- oszczędność czasu i pieniędzy;
- wydajność i energooszczędność;
- prosty montaż i obsługa,
- instalacja nie podnosi poziomu posadzki;
- mniejsze ryzyko pojawienia się pleśni na ścianach.
Dodatkowym atutem, o którym nie wolno zapominać, jest fakt, że elektryczne ogrzewanie podłogowe nie pochłania przestrzeni użytkowej i mieszkalnej. To niewidoczne rozwiązanie, którego w dłuższej perspektywie czasu nie odczujesz ani Ty, ani Twój portfel.
Odpowiedź