Zadbaj o bezpieczeństwo swojego domu

[REKLAMA]

[WSPÓŁPRACA REKLAMOWA]

Dla każdego z nas ważne jest bezpieczeństwo, nie bez powodu w piramidzie Maslowa jest ono postawione tuż po podstawowych potrzebach fizjologicznych. Wiele osób może zastanawiać się jak czuć się bezpieczne. Bezpieczeństwo ma różne wymiary, w tym tekście chcemy przybliżyć naszym czytelnikom aranżację, która może sprawdzić, że nasze poczucie bezpieczeństwa w domu wzrośnie.

Zawiasy do bram

Celem zapewnienia sobie bezpieczeństwa w domu i na terenie własnej posesji warto, aby pomyśleć nad ogrodzeniem tego terenu. W przypadku gdy teren nie jest ogrodzony, niektórzy mogą tam udawać się nieświadomie, uznając go za kawałek ulicy lub bezpański pustostan. Odgradzając naszą działkę oprócz stabilnego ogrodzenia, powinniśmy zamontować bramę, która pozwoli nam kontrolować kto i kiedy wjeżdza na naszą posesję. Wybór odpowiedniej bramy to jednak nie wszystko, bowiem należy także zwrócić uwagę na zawiasy do bram, dzięki którym brama może pełnić swą funkcję. Warto jest wybierać zawiasy do bram wykonane z solidnych materiałów. Przykładem dobrych materiałów mogą być stal nierdzewna czy stopy aluminium, takie metale cechują się większą odpornością na uszkodzenia spowodowane na przykład: dużym obciążeniem, niespodziewanymi warunkami pogodowymi jak silny wiatr czy też próby manipulacji zamkiem lub odrywania bramy przez osoby, które chcą się włamać na teren posesji lub ukraść bramę. Kolejnym ważnym kryterium powinna być stabilność i odpowiedni kształt zawiasów. Solidne zawiasy do bram utrzymują bramę w stabilnej, niechwiejnej pozycji. Jeśli zawiasy są stare, słabe czy uszkodzone, bramę łatwo jest wtedy wyrwać, co może być zachętą dla potencjalnych włamywaczy. Zawiasy i bramę należy zamontować w staranny sposób, gdyż użycie słabych śrub lub niestabilnych konstrukcji sprzyja uszkodzeniom bramy. Śruby i inne elementy montażowe powinny być trudno dostępne z zewnątrz, aby nie dało się ich łatwo rozkręcić.

Domofon

Kolejnym wartościowym sposobem na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa w domu i na swoim podwórku jest zwiększenie aspektu kontroli na tym, kto przekracza granicę naszej posesji. Dobrym sposobem do osiągnięcia tego celu może być instalacja domofonu przy naszej furtce lub bramie. Dzięki domofonowi możemy wiedzieć, że osoby, które chcą nas odwiedzić najprawdopodobniej zadzwonią domofonem. To oczywiście w sytuacji, w której zakładamy, że domofon działa, a odwiedzający nie ma złych intencji. Jeśli zobaczymy kogoś kto chodzi po naszym podwórku, a nasz domofon nie zadzwonił przed pojawieniem się tej osoby, należy zwiększyć swoją czujność, gdyż istnieje ryzyko, że jest to osoba niepożądana. Domofony pozwalają na usłyszenie sygnału dzwiękowego w domu oznaczającego, że ktoś przybył i dzwoni do nas domofonem. Gdy odbieramy możemy spytać kto do nas przybył i czego od nas chce. Jeśli jest to osoba, którą chcemy wpuścić na naszą posesję, klikamy odpowiedni guzik, który umożliwia otwarcie furtki, w tym samym czasie osoba stojąca przy domofonie usłyszy odpowiedni sygnał dźwiękowy, dzięki któremu może wiedzieć, że to już właściwy czas, aby pociągnąć za klamkę. Kiedyś domofony posiadały bardzo mało funkcji, dziś są one dużo bardziej zaawansowane. Niektóre modele domofonów zwane są wideodomofonami, gdyż podczas pojawienia się kogoś przy domofonie umożliwiają nam nie tylko rozmowę głosową z przybywająca osobą, ale także zobaczenie jej na ekranie, dzięki wbudowanej w domofon kamerze. Domofony często mają też różne opcje regulacji poziomu dźwięku lub wyciszenia, które są przydatne, jeśli w danym momencie potrzebujemy ciszy i nie chcemy przyjmować gości.

Syreny alarmowe

Kolejnym i chyba najbardziej skutecznym środkiem ochrony domu przed intruzami jest instalacja w domu i na posesji systemów alarmowych. Systemy alarmowe to bardzo przydatne narzędzie, które pozwala na rejestrowanie faktu nieautoryzowanego wejścia na teren posesji. Systemy alarmowe często korzystają z kamer czy fotokomórek, dzięki czemu potrafią one zaobserwować intruza na terenie prywatnym. W domu osób, korzystających z tego rozwiązania instaluje się syreny alarmowe. Zamontowane w domu urządzenie zaczyna wydawać głośne dźwięki, które powiadomią o intruzie domowników. Głośność sygnału jest często możliwa do regulacji, jednak poleca się takie rozwiązania, które w razie nieautoryzowanego pojawienia się intruza były jak najbardziej hałaśliwe, dzięki czemu mogą obudzić domowników nawet z mocnego snu, aby przygotowali się oni na niebezpieczeństwo. W tym czasie mogą oni na przykład: upewnić się, że szczelnie zamknęli drzwi i okna, wyjąć broń czy schować się w schronie. Kolejnym powodem, dla którego warto jest ustawić syreny alarmowe na jak najwyższą głośność to fakt, że mogą one odstraszać potencjalnych intruzów. Gdy włamywacz usłyszy głośny hałas, może się przestraszyć, że zostanie złapany, a w związku z tym zrezygnować z agresywnego ataku i przejść do ucieczki. Systemy alarmowe często też powiadamiają służby bezpieczeństwa o potencjalnym zagrożeniu, a te służby jak najszybciej docierają do naszego domu z pomocą. System alarmowy ma też dużą wartość psychologiczną, to znaczy, mamy świadomość, że w razie zagrożenia powinniśmy zostać o nim powiadomieni, a w sytuacji ekstremalnej niekiedy kilka minut nieuważności może zwiększyć zagrożenie.

Bezpieczeństwo przez duże B.

W obliczu różnych zagrożeń odpowiednie przygotowanie się do nich pomaga zwiększyć poczucie bezpieczeństwa, zastosowanie rozwiązań z tego zakresu, które zostały powyżej szczegółowo omówione nie tylko odstraszają potencjalnych włamywaczy, którzy liczą na łatwy cel, ale także sprawiają, że jesteśmy czujni tylko wtedy gdy jest to potrzebne, co daje nam czas na rozsądną ochronę siebie i swojego mienia. Warto dbać o bezpieczeństwo dla siebie i swojej rodziny. Zachęcamy do zwiększania komfortu w tym zakresie.

Obraz Wolfgang Vogt z Pixabay

Odpowiedź