Wykorzystanie wełny do ocieplania budynków

[REKLAMA]

Jednym z najważniejszych etapów budowy jest termoizolacja wszystkich przegród: ścian, dachu czy fundamentów. W tym celu stosuje się specjalnie przeznaczone do tego materiały, które nie tyko poprawiają komfort cieplny, ale także chronią przed wilgocią oraz hałasem. Wśród popularnych rozwiązań znajdziemy wełnę mineralną. Warto jednak wiedzieć, że występuje ona w dwóch wersjach: skalnej i szklanej. Czym się różnią i co sprawia, że warto rozważyć je jako materiał izolacyjny?

Podstawową różnica pomiędzy wełną szklaną a skalną jest ich skład, który choć zupełnie inny sprawia, że mają one niemal identyczne właściwości. Pomimo tego, że obie stosuje się do ocieplania budynku jednorodzinnych to w niektórych przypadkach jedna sprawdzi się lepiej od drugiej. Obydwie charakteryzują się jednak bardzo dobrymi parametrami termicznymi i akustycznymi.

Wełna mineralna szklana i skalna – sposób wytwarzania

Do produkcji wełny skalnej niezbędny jest bazalt. Aby uzyskać ostateczny materiał do bazaltu należy dodać garbo, dolomit lub kruszywo wapienne oraz brykiety mineralne. Wszystkie składniki muszą zostać roztopione, a następnie rozwłóknione. Do uzyskania ostatecznego wyglądu wełny, czyli płyty, maty lub otuliny potrzebna jest jeszcze żywica, którą wykorzystuje się do sklejenia powstałych włókien. Wełna szklana natomiast powstaje z piasku kwarcowego z dodatkiem zrecyklingowanej stłuczki szklanej. W jej przypadku w procesie łączenia włókien wymagana jest większa ilość substancji zlepiającej, co jednocześnie poprawia współczynnik przewodzenia ciepła.

Właściwości wełny mineralnej

Bez względu na rodzaj wełna mineralna jest bardzo dobrym izolatorem cieplnym. Dzieje się tak z uwagi na powietrze, które znajduje się we włóknach bazaltu lub szkła. Jego obecność sprawia, że wełna osiąga współczynnik przenikania ciepła równy λ =0,032-0,045 W/mK. Jednocześnie włókna, przez które przechodzą fale dźwiękowe rozpraszają je i wyciszają, co przekłada się na bardzo dobrą izolację akustyczną. Dlatego wełna to jeden z najchętniej wybieranych materiałów budowlanych do izolacji dachu i poddasza. Włóknista struktura wełny pełni jeszcze jedną, niezwykle istotną rolę. Wpływa na wysoką paroprzepuszczalność materiału. Odpowiednio zamontowana doskonale sprawdzi się w miejscach narażonych na działanie wilgoci lub wody.

Zarówno włókna bazaltu, jak i szkła są niepalne, dzięki czemu wełna mineralna wyróżnia się bardzo wysoką ognioodpornością. Jednocześnie w razie zapalenia się przegrody włókna nie wydzielają toksycznych substancji. Bardzo ważną zaletą obu rodzajów wełny mineralnej jest jej sprężystość oraz elastyczność, które pozwalają na komfortowy montaż, bez potrzeby docinania idealnych kawałków materiału. Izolacja wełną przebiega nie tylko szybko i bezproblemowo, ale skutkuje przede wszystkim osiągnięciem niezwykłej szczelności. Dlatego zaleca się ją stosować w miejscach szczególnie narażonych na powstawanie mostków cieplnych, takich jak: dachy, stropy, konstrukcje szkieletowe ścian czy sufitów. Warto zaznaczyć, że wełna mineralna wymaga dodatkowego zabezpieczenia od pary wodnej, ponieważ jest nasiąkliwa. Bezpośrednie wystawienie jej na działanie wilgoci może powodować zawilgocenia konstrukcji, a następnie ich pleśnienie. Jednak, aby zniwelować ryzyko wystarczy zamontować wełnę razem z folią paroszczelną.

Gdzie stosować wełnę skalną, a gdzie szklaną?

Pomimo bardzo podobnych parametrów obu wat są miejsca, w których zaleca się stosowanie konkretnego rodzaju. Wełna skalna rekomendowana jest jako izolacja dachów płaskich. Przemawia za tym przede wszystkim jej większa gęstość. Do izolacji dachów skośnych korzystniejszym rozwiązaniem będzie wełna szklana, która charakteryzuje się mniejszą gęstością, dzięki czemu nie obciąży połaci. Ta sama zasada odnosi się do stropów. Poza tym obydwa rodzaje wełny mineralnej z powodzeniem można stosować jako ochronę ścian, fundamentów czy innych przegród wymagających izolacji.

Zdecydowanie się na zakup wełny do izolacji termicznej domu to dopiero pierwszy krok ku komfortowemu mieszkaniu. Bardzo ważne jest również, by taki produkt zakupić w sprawdzonym i godnym zaufania sklepie, a najlepiej w atrakcyjnej cenie. Na takie połączenie pozwala hurtownia Realbud, która oferuje swoim klientom produkty najlepszych producentów dostępne od ręki.

Warto zapoznać się z ofertą dostępną pod poniższym linkiem, jeżeli planują Państwo ocieplenie swojego domu:

https://www.realbud.com/pl/welna-87

Odpowiedź