Wybieramy kołdrę na zimę

Gdy ostatnie promienie letniego słońca powoli ustępują miejsca jesiennym deszczom, a termometr wskazuje coraz niższe temperatury, czas pomyśleć o wyborze kołdry, która zapewni nam komfort przez jesienne i zimowe miesiące. Tak jak zmieniamy swoją garderobę z lekkich i przewiewnych stroi na ciepłe swetry i bluzy, tak i w sypialni powinniśmy zdecydować się na grubszą pościel.

W tym miejscu zaczynają się jednak schody. Asortyment w sklepach jest różnorodny i bogaty, kołdry dostępne są w wielu modelach różniących się rodzajem materiału czy wypełnienia, a przeciętny konsument tak naprawdę nie wie, czym kierować się podczas zakupów. Podpowiadamy więc, na co zwrócić uwagę, oraz jakie są najpopularniejsze rodzaje kołder dostępne na rynku.

Określenie swoich potrzeb odnośnie kołdry

Najważniejsze, aby przed zakupem sprecyzować swoje potrzeby. Po pierwsze wybrać odpowiedni rozmiar kołdry – powinna ona mieć szerokość łóżka lub być od niego nieco szersza oraz długa na tyle, aby nie ściągała się podczas snu. Przed kupnem najlepiej będzie zmierzyć łóżko. Najczęściej dostępne rozmiary kołder to 135×200 cm, 155×200 cm, 180×200 cm i 200×220 cm. Kolejną rzeczą, na jaką należy zwrócić uwagę jest to, czy nie cierpimy na alergię lub czy dotychczasowa kołdra nie sprawiała nam dyskomfortu. Pozwoli nam to dokonać wstępnej selekcji spośród dostępnych materiałów i określić swoje preferencje. Kwestią zasadniczą jest również odpowiedzenie sobie na pytanie, czy rzeczywiście potrzebujemy znacznie grubszej kołdry na chłodniejsze miesiące. Może zimą nocna temperatura w naszym mieszkaniu wcale nie jest niska i gruba kołdra sprawi jedynie dyskomfort? Przed zakupem warto sprawdzić, na jakie temperatury polecany jest dany model kołdry zimowej. Producenci stosują również specjalne oznaczenia takie jak np. LIGHT (letnia), MEDIUM (całoroczna), WARM (zimowa).

Wypełnienie i materiał kołder zimowych

Podstawowym kryterium, jakim powinniśmy się kierować, jest wypełnienie kołdry zimowej.

W pierwszej kolejności wymienia się zazwyczaj puch gęsi (super miękkie i delikatne ptasie piórka), który zapewnia idealne ciepło, miękkość i lekkość, odprowadza wilgoć i pozwala skórze oddychać. Kołdry puchowe uważa się za te reprezentujące najwyższą jakość, należy jednak pamiętać, aby wybrać renomowanego producenta, który zapewni czysty i sprężysty puch I klasy – polecamy np. kołdry marki Paradies lub AMZ.

Wypełnienie wełniane jest cenione przede wszystkim przez osoby cierpiące na reumatyzm. Jest ciepłe, miękkie i lekkie, a przy tym nie szkodzi alergikom, ponieważ nie przyciąga kurzu i roztoczy.

Włókna poliestrowe stanowią wypełnienie w kołdrach antyalergicznych i często w niczym nie ustępują wypełnieniom naturalnym. Wystarczy wspomnieć włókna AMZ DreamFill stosowane w kołdrach marki AMZ – spiralnie skręcone i pokryte silikonem dają ciepło, lekkość i komfort dla skóry.

Kolejnym czynnikiem determinującym wybór kołdry puchowej powinien być materiał, z którego wykonane jest pokrycie kołdry zimowej.

W tym wypadku najbardziej polecana jest higieniczna i oddychająca bawełna. Naturalna tkanina jest przyjazna dla ciała i miękka, a także wytrzymała. Coraz bardziej popularne są włókna poliestrowe, np. mikrofibra, która ceniona jest za łatwość utrzymania w czystości, przyjemną fakturę oraz antyalergiczność. Dedykowane alergikom są również tkaniny będące mieszanką włókien bambusowych i bawełnianych. Wyróżnia je bakteriobójczość, a także właściwości prozdrowotne i wysoka cyrkulacja powietrza, takie rozwiązania znajdziemy np. w ofercie firmy AMZ. Uwagę należy również zwrócić na jedną z bardziej ekskluzywnych propozycji, a mianowicie pokrycie jedwabne – puszysty, delikatny, przyjemny w dotyku materiał zapewnia najwyższy komfort snu.

Odpowiedź