Systemy inteligentnego domu – jakie niosą możliwości? Ile kosztują?

[REKLAMA]

Jaki może być współczesny dom? Na pewno nowoczesny z ciekawym designem. Bez wątpienia energooszczędny, a tym samym przyjazny środowisku naturalnemu. Może być również inteligentny i bezpieczny. Smart Home to mówiąc w wielkim skrócie system inteligentnego domu, dzięki któremu domownicy są w stanie porozumiewać się z nim i któremu mogą wydawać konkretne polecenia. Jakie naprawdę możliwości oferuje nam dzisiejszy Smart Home i ile to wszystko kosztuje? Sprawdźmy.

Smart Home w celu poprawy komfortu życia

Inteligentny dom działa w oparciu o system zarządzania budynkiem BMS (Building Management System) lub IBMS (Integrated Building Management System) czy IIBMS (Intelligent Integrated Building Management System). Rozwiązania te przeniesiono na grunt prywatny z komercyjnej przestrzeni biurowej. Pierwotnie systemy inteligentnego domu miały wspierać działania proekologiczne. Obecnie, oprócz sprzyjania środowisku naturalnemu, Smart Home ma przede wszystkim na celu poprawę komfortu życia domowników.

W telegraficznym skrócie, system inteligentnego domu to centralne zarządzanie za pomocą połączonych ze sobą odrębnie działających układów oraz urządzeń, wraz z automatyczną kontrolą i bez konieczności każdorazowej ingerencji mieszkańców w ich działanie. Smart Home to miejsce, w którym wszystkie urządzenia i systemy ściśle ze sobą współpracują, wyręczając człowieka w wielu zadaniach i realizując jego potrzeby.

Dom pod pełną kontrolą

Inteligentny dom system pozwala, aby poprzez poszczególne elementy systemu i przy użyciu przycisków naściennych, smartfona, tabletu czy laptopa – zarządzać oświetleniem, ogrzewaniem, małym AGD, roletami, oknami, kamerami, wentylacją, a nawet podlewaniem ogrodu. Tylko od użytkownika zależy, jak taki system zostanie skonfigurowany. Zazwyczaj daje on niezliczone warianty funkcjonalności https://www.fhome.pl/systemy-inteligentnego-sterowania/inteligentny-dom/. Zaprogramowane wcześniej w systemie scenariusze jego pracy wywołają funkcje, które wykonają zaplanowane czynności w czasie, gdy domownicy pracują, uczą się czy też są na urlopie wypoczynkowym. Systemy inteligentnego domu to komfort mieszkania i pełna kontrola nad codziennym funkcjonowaniem całej posiadłości.

System inteligentnego domu cena

Bez wątpienia za najbardziej zaawansowany system inteligentnego domu można zapłacić nawet ponad 100 tys. zł. Trzeba jednak pamiętać, że zawsze zapłacimy więcej za zindywidualizowany system fizyczny (przewodowy) niż układy bezprzewodowe. Wynika to przede wszystkim z tego, że system przewodowy jest lepiej zoptymalizowany pod konkretny dom i potrzeby jego użytkowników.

Przeciętny koszt systemu fizycznego Smart Home dla nieruchomości o powierzchni 100 – 120 mkw wyniesie około 20-30 tys. zł. System inteligentnego domu cena najtańszego rozwiązania tego typu waha się od 10 do kilkunastu tys. zł. Szacunkowo, minimalna stawka za montaż podstawowego systemu wyniesie około 200 zł/mkw.

Centrale systemów bezprzewodowych, które kształtem i gabarytami przypominają zwykły router, dają możliwość zarządzania inteligentnym domem poprzez aplikację w smartfonie. Ich cena waha się od kilkuset do nieco ponad 2 tys. zł, w zależności od kompleksowości, rodzaju danych, ilości funkcji itp.

Dodatkowo, po dokładnej analizie potrzeb klienta oprócz serwera należy zakupić urządzenia systemowe, które zarządzane przez serwer i sterowane poprzez aplikacje mobilne będą realizować dedykowane zadania: sterowania oświetleniem, roletami, ogrzewaniem itd.

Odpowiedź