Sposób zasilania pieca centralnego ogrzewania

[REKLAMA]

Przy wyborze pieca centralnego ogrzewania pierwszą kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest sposób zasilania kotła. Typ paliwa jest ważny dla wpływu na cenę ogrzewania, ale również i komfort obsługi pieca. Wyróżnić można tu kotły gazowe, piece na pellet, piece na ekogroszek i kotły węglowe. Który z nich jest najlepszy?

Kotły gazowe

Kotły gazowe są jedynymi z najczęściej stosowanych w domach jednorodzinnych. Zapewniają optymalną temperaturę w pomieszczeniach, a jednocześnie są również proste i wygodne w obsłudze. Są też funkcjonalne, a przy tym tanie w eksploatacji. W zależności od rozbudowania, ale i modelu za kocioł gazowy należy zapłacić od ok. 5 do 15 tys. zł.

Piece na pellet

Kotły na pellet regularnie zyskują na popularności. Wszystko z uwagi na duże zainteresowanie pelletem, a więc czystym ekologicznie biopaliwem. Z reguły są to piece z automatycznymi podajnikami i o dużych zbiornikach paliwa. Jeżeli się do czegoś przyczepić, to do konieczności posiadania dużego magazynu na opał. Nawet pellet na jeden sezon może zająć całe pomieszczenie.

W zależności od modelu, piece na pellet, których duża oferta znajduje się pod linkiem https://allegro.pl/kategoria/ogrzewanie-kotly-i-piece-111869, mogą mieć podajnik ślimakowy lub pneumatyczny. Te drugie potrafią nawet przenosić paliwo z odległości kilkunastu metrów, ale te mają wyższe ceny. Sam kocioł na pellet zadowalającej jakości, który jest dedykowany dla domu jednorodzinnego, można kupić w cenie 6-8 tys. zł. Duże pole wyboru wśród nowoczesnych kotłów daje budżet 10 000 zł.

Piece na ekogroszek

Piec na ekogroszek w dużej części spełnia aktualne trendy proekologiczne, choć i tak temu paliwu daleko do znacznie bardziej ekologicznego pelletu. Kotły na ekogroszek charakteryzują się niską zawartością siarki i popiołu, przynajmniej w porównaniu do spalania węgla. Poza tym są one stosunkowo proste w obsłudze. Ekogroszek jest też znacznie czystszym paliwem. Zwłaszcza wówczas, kiedy jest on sprzedawany w workach, a nie luzem.

Piece węglowe

W dalszym ciągu największą popularnością w Polsce cieszą się kotły węglowe. Wprawdzie wiele mówi się o odchodzeniu od węgla, ale wydaje się, że nad Wisłą jeszcze długo to właśnie węgiel będzie najpopularniejszym paliwem. Nie ma w tym nic dziwnego. Nie wolno zapomnieć, że większości zwyczajnie nie stać na alternatywne paliwa. Zwłaszcza że nie tylko kotły są droższe, ale również i sam opał. Jak można sprawdzić pod linkiem https://allegro.pl/kategoria/ogrzewanie-opal-253377, pellet czy nawet ekogroszek są znacznie droższe od węgla. Warto w tym miejscu dodać, że ich wadą jest konieczność regularnego dokładania opału i systematycznej kontroli paleniska. Częściej trzeba je także czyścić. Sam koszt kotła węglowego jest stosunkowo niski. W cenie 3 tys. zł każdy powinien znaleźć piec, który będzie odpowiedni dla opalania jego domu.

Widać więc wyraźnie, że wybór jest stosunkowo duży. Cieszy fakt, że Polacy coraz chętniej stawiają na piece na pellet, choć jeszcze przez wiele lat to węgiel będzie najpopularniejszym paliwem w Polsce.

One Response - Add Comment

Odpowiedź