Rodzaje paliw do pieca

[REKLAMA]

Każdy piec grzewczy wymaga zaopatrzenia go w odpowiednią odmianę paliwa. Decyduje o tym jego odmiana. Można się spotkać z klasycznymi piecami na węgiel czy też z nowoczesnymi rozwiązaniami w formie pieców na ekogroszek lub na pellety, które są bardzo cenione przez ich użytkowników ze względu na swoją ekologiczność.

Węgiel

Węgiel to, jeśli chodzi o paliwa do piecy grzewczych, najbardziej popularna odmiana tego produktu. Jego atutem jest wysoka wartość energetyczna.

Z drugiej strony ulega on dość szybkiemu wypaleniu, przez co trzeba uzupełniać jego braki w piecu co dzień lub co dwa dni. Może nie być to zatem najwygodniejsze rozwiązanie dla osób, które dużo pracują, jak i dla osób starszych, którym zależy na  odpoczynku.

Drewno

Drewno stanowi doskonałe uzupełnienie w tradycyjnych piecach węglowych. Trzeba jednak pamiętać o tym, by do pieca wrzucić drewno o odpowiedniej jakości.

Może to być mieszanka drzew iglastych i liściastych pocięta we właściwy sposób (na szczapy). W ten sposób uzyska się wysoką wartość energetyczną takiego paliwa.

Ekogroszek

Ekogroszek to paliwo stałe, które powstaje na bazie węgla (brunatnego lub też kamiennego). Jego podstawową zaletą jest wygoda. Gdy kupi się specjalny piec na ekogroszek i umieści w nim takie paliwo, przy odpowiedniej regulacji proces ogrzewania odbywa się automatycznie.

Trzeba tylko pamiętać o sprawdzaniu poziomu napełnienia pieca ekogroszkiem. Zwykle wystarczy uzupełnić braki raz na kilka dni lub nawet raz na tydzień.

Atutem ekogroszku, jak jego sama nazwa wskazuje, jest ponadto jego ekologiczność. Wydziela on mniejszą ilość zanieczyszczeń niż klasyczny węgiel.

Pellety

Pellety to pozbawione substancji toksycznych, sprasowane w wysokiej temperaturze trociny. Ich zaletą jest wysoka wartość energetyczna (zbliżona do węgla), niska cena i wysoka ekologiczność.

Gdy ulegną one już wypaleniu, pozostawiają po sobie bardzo małą ilość popiołu, który ze względu na to, że nie posiada szkodliwych produktów ubocznych spalania, może być stosowany jako nawóz. Do korzystania z pelletów wymagany jest zakup specjalnego pieca pelletowego.

Podpałki – przyspieszenie procesu spalania

Podpałka to produkt, dzięki któremu możliwe jest szybsze rozpalenie ognia. Chociaż jest ona kojarzona głównie z okresem grillowania, może być ona również przydatna w przypadku rozpalania pieców zasilanych za pomocą węgla i innych paliw produkowanych na jego bazie (jak np. ekogroszek).

Atutem podpałek jest ich bezzapachowość oraz fakt, iż nie wydzielają one groźnych substancji. Podpałki produkowane są najczęściej z trocin nasączonych parafiną, ale można się również spotkać z produktami w żelu.

Zakup konkretnej odmiany pieca decyduje o tym, jaki będzie w niej stosowany rodzaj paliwa. Decyzję o rodzaju paliwa do piecy należy podjąć po dogłębnej analizie, nie tylko kwestii finansowych, ale również w zakresie możliwości zastosowania takiego pieca w konkretnym budynku. Trzeba wziąć tutaj pod uwagę również moc grzewczą, stosowaną instalację, czy też to, jakie osoby będą obsługiwały taki piec.

Odpowiedź