Rodzaje okuć okiennych. Na które się zdecydować?

Okucia okienne – wydawać by się mogło, że ich rodzaj nie ma większego znaczenia. A jednak, okazuje się, że od nich naprawdę wiele zależy. W zasadzie to one stanowią o funkcjonalności i bezpieczeństwie okien. Dowiedz się, jakie są rodzaje okuć okiennych i jak wybrać najlepsze.

Funkcjonalność okuć okiennych

Okucia okienne to nic innego jak stalowe elementy, które odpowiadają za to, by okno się dobrze otwierało i zamykało. Jeśli są dobrze dobrane, korzystanie z okna jest bardzo wygodne i łatwe. Powinny być  tak zamontowane, by dało się okno otworzyć, zamknąć i nieco uchylić.

Dodatkową funkcją powinna być mikrowentylacja. Dzięki niej możesz bezpiecznie wietrzyć podczas swojej nieobecności, to także najlepszy sposób na wietrzenie w pokoju, w którym są dzieci lub w czasie dużych mrozów. Nie musisz obawiać się przeciągów lub zbyt mocnych powiewów wiatru. Tego rodzaju okucia możesz znaleźć na przykład na stronie sklep.winkhaus.pl/, warto zastanowić się nad ich zamontowaniem.

Jednak nie jest to jedyna rola tego rodzaju okuć. Przede wszystkim powinny gwarantować maksymalną szczelność okna. Dzięki temu nie będzie uciekało z mieszkania ciepłe powietrze, nie będziesz czuł także, że od okna „ciągnie”.

To także gwarancja, że uda ci się nieco oszczędzić na ogrzewaniu – im lepiej zaizolowany dom czy mieszkanie, tym mniejszą kwotę będziesz musiał wydać. Okucia okienne mogą także stanowić o bezpieczeństwie. Te lepszej jakości trzymają okno w ryzach i jego wybicie czy wyważenie nie powinno być możliwe.

Okucia antywłamaniowe

Okucia mogą chronić przed włamaniem, i to bardzo skutecznie. Przede wszystkim wtedy, jeśli są wyposażone w klamkę z kluczykiem. Wtedy wypchnięcie okna będzie niemożliwe. Dodatkowo warto zainwestować w zaczepy antywyważeniowe i czopy.

Zarówno pierwsze, jak i drugie, mogą być rozmieszczone w kilku miejscach okna. Najczęściej mocuje się je na wysokości narożników, jednak czasami zaczepy są zamontowane na całym obwodzie. To znacznie zwiększa klasę antywłamaniową okna.

Nie musisz obawiać się, że okucie tego rodzaju będzie szpeciło okno. Są one praktycznie niewidoczne, mieszczą się bowiem w ramie okna. W ogóle ich nie widać ani z zewnątrz, ani wewnątrz. Warto zainwestować w okno antywłamaniowe- to inwestycja we własne bezpieczeństwo.

Okucia drzwi balkonowych

Takie same okucia stosuje się w przypadku drzwi balkonowych. Tutaj może jednak przydać się kilka dodatkowych opcji. Okucia drzwi balkonowych oczywiście pozwalają na otwieranie i zamykanie skrzydła, można także zdecydować się na takie, które pozwalają na jego uchylenie od góry, a nawet na zrobienie mikrowentylacji.

W przypadku drzwi balkonowych warto jednak pomyśleć o dodatkowych opcjach. Dużym powodzeniem cieszą się okucia wyposażone w specjalne hamulce. Dzięki temu możliwe jest zablokowanie okna w danej pozycji.

To sprawia, że możesz pozostawić otwarty balkon, nie obawiając się, że zostanie zatrzaśnięty przez powiewający wiatr lub w czasie przeciągu. Warto także pomyśleć o zatrzasku balkonowym, który pozwoli na zamknięcie drzwi od balkonu także od wewnętrznej strony. To bardzo wygodne rozwiązanie, także w przypadku wyjścia na taras.

Warto sprawdzić, czy okna, które zamierzasz kupić są wyposażone w okucia od sprawdzonego producenta. Wtedy masz największą gwarancję, że będą w pełni bezpieczne. Aby okno naprawdę było funkcjonalne i spełniało wymogi „antywłamaniowego”, musi mieć odpowiednie certyfikaty. Uznany producent jest najlepszą gwarancją, że produkt spełnia wszystkie wymogi.

Odpowiedź