W inteligentnych domach stosujemy coraz więcej rozwiązań, które mają na celu zabezpieczyć nasze mieszkanie przed różnymi zagrożeniami, takimi jak pożar czy włamanie. Na szczęście producenci systemów alarmowych nam to zapewniają, oferując różnego rodzaju czujki alarmowe. Jakie czujki mamy do wyboru?
Ochrona przed włamaniem
Pierwszą kategorią są czujki, które pomagają nam się uchronić przed intruzami. W tej kategorii znajdziemy czujki ruchu, czujki magnetyczne czy czujki wibracyjne.
Czujki PIR są to czujki ruchu, które wykrywają każdy ruch poprzez detekcję promieniowania podczerwonego. Dzięki temu alarmują, gdy wykryją niepożądany ruch. Zwykle stosuje się je w domach mieszkalnych oraz biurach.
Na podobnej zasadzie działają czujki dualne, jednak poza detekcją promieniowania, wykorzystują również mikrofale. Ich zaletą jest fakt, że pozostają niewrażliwe na zmiany temperatury czy ruch powietrza. Czujki te przeznaczone są do montażu w pomieszczeniach wyposażonych w klimatyzację lub wentylację mechaniczną. Stosuje się je również tam, gdzie mamy problem z nieszczelnymi drzwiami i oknami. Ze względu na dwojakie działanie, czyli wykrywanie zarówno ruchu, jak i zmian temperatury, nie musimy obawiać się fałszywych alarmów.
Popularne są również czujki magnetyczne, składające się z kontaktronu oraz magnesu, które montuje się przy drzwiach lub oknach. Styk czujki zamyka się pod wpływem pola magnetycznego, które wytwarzane jest przez magnes. Jeśli drzwi lub okno zostaną otwarte, pole magnetyczne przestanie oddziaływać, a sygnał zostanie nadany do centrali.
Jak nie drzwiami, to oknem? Wśród alarmowych czujek znajdziecie również czujki zbicia szkła. Rozpoznają one bowiem dźwięki, które pojawiają się przy tłuczeniu szyby i od razu wysyłają sygnał do centrali.
Do ochrony przed kradzieżą wykorzystywane są także czujki sejsmiczne. Wykorzystuje się je m.in. do sejfów. Urządzenia te doskonale wykrywają drgania powierzchni betonowych i stalowych, które powstają np. podczas wyważania drzwi.
Ochrona przed klęskami
Pożar lub zalanie w wyniku pęknięcia rury? Niestety przed takimi zdarzeniami nie jesteśmy w stanie zawsze się ochronić. Na szczęście systemy alarmowe mogą nas w porę zaalarmować, gdy tylko wyczują zagrożenie.
Najpopularniejszą ochroną przed pożarami są czujki dymu, gazu i czadu. W przypadku czujek dymu i czadu, alarmują one, gdy tylko wyczują niewielką ilość czadu lub dymu we wnętrzu mieszkania. Z kolei czujki gazu ziemnego i propan-butanu uruchamiają się, gdy stężenie tych gazów przekroczy dopuszczalną normę.
Przed pożarem może nas też uchronić czujka temperatury, która alarmuje, gdy temperatura w pomieszczeniu przekroczy wartość progową (czujka CCN). Wśród czujek cieplnych wyróżniamy również takie, które reagują na szybki wzrost temperatury (CCR) lub takie, które są połączeniem czujek nadmiarowych i różnicowych (CCRN). Czujki cieplne można stosować tam, gdzie występują substancje spalające się bez udziału dymu.
Pralka, która zalała mieszkanie, powódź czy nieszczelna instalacja wodna? Czujki zalania, dzięki wyposażeniu w sondę wilgoci, przekazują nam informację o zagrożeniu nawet przy niewielkim przecieku.
Artykuł przygotowany przez sklep internetowy eAlarmy.com.pl oferujący szeroki wybór systemów alarmowych, telewizji przemysłowej CCTV, kontroli dostępu i oddymiania, a także domofony, i wideodomofony.
Odpowiedź